BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaUnigreen Energy, Avrupa’nın en büyük güneş paneli fabrikası yapım işini Limak Marash’a verdi----

Unigreen Energy, Avrupa’nın en büyük güneş paneli fabrikası yapım işini Limak Marash’a verdi

Unigreen Energy, Avrupa’nın en büyük güneş paneli fabrikası yapım işini Limak Marash’a verdi
08 Eylül 2021 - 12:30 www.finansgundem.com

Toplam yatırım tutarı 285 milyon euro olan tesis Avrupa’nın en büyük güneş paneli üretim fabrikası ve dünyanın da bu alandaki önde gelen yatırımlarından birisi olacak.

Rus şirketi Unigreen Energy, Kaliningrad’taki Chernyakhovsk şehrinde inşa edeceği güneş paneli fabrikası için Limak’ın Rusya’daki iştiraki Limak Marash’ı seçti.

Toplam yatırım tutarı 24.7 milyar ruble (285.2 milyon euro) olan tesis Avrupa’nın en büyük güneş paneli üretim fabrikası olacak tesis dünyanın da bu alandaki önde gelen yatırımlarından birisi olacak.

Unigreen Energy’nin bir iştiraki olan ve ‘EnCore’ adını taşıyacak yeni fabrika, Rusya’nın batı şehirlerinden birisi olan Kalningrad’taki Chernyakhovsk’un Sanayi Bölgesi içinde yer alacak.

Yatırımın tamamlanması ile birlikte Avrupa’daki güneş enerjisi sektörünün de değişime uğraması ve tedarik zinciri ile ilgili risklerin azalması bekleniyor.

2022 yılı sonuna doğru üretime geçmesi hedeflenen fabrika 1.3 GW’lık silikon n-type monokristal kütük ve plakanın yanı sıra 1 GW’lık HJT güneş hücresi üretim kapasitesine sahip olacak.

Bu fabrikada üretilecek güneş panelleri son dönemde yüksek talep gören ve verimliliği çok yüksek HJT teknolojisi ile üretilecek. HJT, fotovoltaik panel pazarındaki en gelişmiş ve potansiyeli en yüksek teknoloji olarak gösteriliyor. Şu anda verimliliği yüzde 24 civarında olan HJT’nin önümüzdeki yıllarda verimliliğinin yüzde 25’e çıkması bekleniyor.

Fabrikada üretilecek güneş panellerinin önemli bölümü ise Avrupa, Asya-Pasifik ve diğer yerleri de içeren deniz aşırı bölgelere ihraç edilecek.

EnCore’un inşaatını yapmak için Limak Marash’ı seçen Unigreen Energy, aynı zamanda yenilenebilir enerji, sağlıklı beslenme ve eko-turizm alanlarında yatırımları bulunan Ream Management’in da bir iştiraki.

EnCore ve Limak Marash arasında imzalanan kontrata göre fabrika, Mart 2023 tarihinde tamamlanacak. Anahtar teslimi olarak yapılan anlaşmaya göre fabrikanın nihai dizaynı, bürokratik süreçler ve tüm elektromekanik çalışmalar da Limak Marash tarafından yapılacak.

Toplam 7 hektarlık alan üzerinde inşa edilecek tesis iletişim altyapısı ile birlikte 14 binadan meydana gelecek.

Limak Marash hakkında

2015 yılında Rusya’da kurulan Limak Marash Rusya’da bugüne kadar pek çok önemli altyapı projesine imza attı. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Limak ile Marashtroy’un ortaklığı olan Limak Marash bugüne kadar Volgograd, Khabarovsk, Chelyabinsk, Kemerovo ve Rostov-on-Don uluslararası havalimanlarının yanı sıra Perm ve Moskova’da alışveriş merkezleri inşaatlarını başarıyla tamamladı.

Aralık 2017’de açılışı yapılan Rostov on Don’daki Platov Ulusalararası Havalimanı Rusya Federasyonu’nun 1991’den bu yana kurduğu ilk uluslararası hava limanı oldu.

Uluslararası düzeyde profesyonel bir ekiple Rusya’da faaliyetlerini sürdüren Limak Marash’ın şu anda yürütmekte olduğu 8 proje ise şöyle;

Novy Urengoy Uluslararası Havalimanı, Khabarovsk Havalimanı Uluslararası Uçuşlar Terminali, Perm Devlet Sanat Galerisi, Moskova ve Perm’de büyük iki AVM, Omsk’ta Gençler Dünya Buz Hokeyi Şampiyonasında hazır olması planlanan çok fonksiyonlu spor arenası.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)