BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTürkiye'ye hortum uyarısı----

Türkiye'ye hortum uyarısı

Türkiye'ye hortum uyarısı
21 Mayıs 2013 - 20:21 www.finansgundem.com

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen'den önemli açıklamalar...

Bilimsel tahminlere göre bu yazın Türkiye'de çok sıcak geçeğini belirten uzmanlar, 40 derecenin üstündeki sıcakla yaşamaya alışmamız gerektiği uyarısında bulunuyor.
TRT Haber’de yayınlanan Gündem programına konuk olan İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, Türkiye’de önümüzdeki yıllarda sıcak günlerin ve hortumların artacağına işaret etti.
"Son yılların en sıcak yaz mevsimine girmek üzereyiz. Her güneşli hava, hele de yaz aylarına yaklaşmışsak, bize en sıcak günü yaşıyormuşuz hissi verir." diyen Şen,  "Ama hislerine göre davranmayan bilim insanları devreye girince işin rengi değişiyor." açıklamasını yaptı.
ORTALAMA SICAKLIK AŞILDI
Mayıs ayında Türkiye'nin orta ve batı bölgelerinde ortalama sıcaklık aşıldı.
Normal şartlarda 22 derece olması gereken mayıs sıcaklığı, kimi yerlerde 30 dereceyi aşıyor. Yaz tahminleri ise, "Bunlar daha iyi günlerimiz" dedirtecek türden.
İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, 2007 yılında İstanbul'da ölçülen en yüksek sıcaklık olan 40.6 derecenin büyük bir ihtimalle aşılacağını belirterek; “Türkiye'nin batı bölgelerinde, İç Anadolu da dahil olmak üzere, doğal afet durumunu alma ihtimali var yüksek sıcaklıkların.” dedi.
TÜRKİYE'DE İKLİM DEĞİŞİYOR
Tahminlere göre 90 günlük yaz mevsiminin en az 30 günü aşırı sıcak geçeceğini kaydeden Prof. Dr. Şen konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Rekorlar hep son yıllarda kırılıyor, en fazla yağış hep son yıllarda oluyor. Bu artık Türkiye’de iklim değişikliğinin etkilerini hissetmeye iyice görmeye başladık."
Sıcak geçen yılların çoğalacağını kaydeden Prof. Şen, dünyanın başka yerlerinde olduğu gibi artık Türkiye'de de, sel ve hortum gibi iklim olaylarını daha sık görüleceğini ileri sürdü.  Şen, "Artık 35-40 derecelik sıcaklara alışarak yaşamayı öğrenmeliyiz”  dedi.
Prof. Dr. Şen'e göre artık sıcak geçen yazların sayısı artacak.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)