BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAraştırmaTürkiye'de tasarruf etme eğilimi hızlandı----

Türkiye'de tasarruf etme eğilimi hızlandı

Türkiye'de tasarruf etme eğilimi hızlandı
01 Kasım 2023 - 11:13 www.finansgundem.com

ING Türkiye'nin yayınladığı araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de tasarruf sahipliği oranı, 2023’ün ikinci çeyreğinde 6 puanın üzerinde artışla yüzde 25,3’e yükseldi.

ING Türkiye’nin, kentsel yerleşim bölgelerinde yaşayan yetişkin bireylerin tasarruf eğilimlerini izlemek amacıyla 2011 yılından bu yana IPSOS iş birliğiyle gerçekleştirdiği Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın (TTEA) 2023 yılı ikinci çeyrek sonuçlarına göre, tasarruf sahipliği oranı ilk çeyrekteki yüzde 19’dan yüzde 25,3’e yükseldi. Böylelikle araştırmanın yapılmaya başlandığı 2011 yılından bu yana tasarruf sahipliğinde en yüksek orana ulaşıldı.

Erkekler tasarrufa daha eğilimli

Bu çeyrekte tasarruf yapma davranışı hem erkeklerde hem de kadınlarda arttı ancak tasarruf yapan erkeklerin oranındaki artış daha yüksek. Bloomberght'de yer alan habere göre, kadınlarda tasarruf sahipliği oranı 3 puanla yüzde 17,6’ya yükselirken, erkeklerde tasarruf sahipliği oranı 9 puan artışla yüzde 33 olarak gerçekleşti.

Çocuklu bireylerde tasarruf sahipliği bu yılın ikinci çeyreğinde 5 puanlık artışla yüzde 21’e ulaşırken, çocuksuz bireylerde tasarruf sahipliği oranı yüzde 33 ile bir önceki çeyrekten 9 puan fazla oldu.

Tasarrufu olanların tasarruf yapma gerekçeleri arasında “geleceğe yatırım” unsuru geçen çeyrekte olduğu gibi yine yüzde 54 ile ilk sırada belirtilirken, “çocuklarım için” gerekçesi ise 2 puan artışla yüzde 23’e yükseldi.

Tasarruf yapmayı planlayanların oranında artış

Araştırmaya göre, tasarruf sahipleri içinde düzenli tasarruf yapanların oranı bu çeyrekte bir puan artışla yüzde 70 olarak gerçekleşti.

Tasarrufu olmayanlar için yakın gelecekte tasarruf yapmayı planlayanların oranı ise bu çeyrekte 5.6 puan yükselişle yüzde 42 oldu.

Tasarruf aracı tercihlerinde hisse senetlerinin oranı 4 puan arttı

Tasarrufu olanların tasarruf aracı tercihlerinde bakıldığında ise, ikinci çeyrekte yastık altı altın ve nakit, bir önceki döneme göre 3 puan azalarak yüzde 22 ile ilk sırada yer alırken, onu yüzde 19 ile sistem içi altın ve yüzde 14 ile döviz vadeli hesap takip etti.

Hisse senetlerinin tercih edilme oranı 4 puan artışla yüzde 9 oldu.

Bireysel emeklilik fonlarının tercih edilme oranı yüzde 12 iken, TL vadeli hesap oranı yüzde 9 olarak gerçekleşti.

Z kuşağının yeni trendi: Rahat tasarruf

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)