BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTürkiye Boğazlar'ı kapatabilir mi?----

Türkiye Boğazlar'ı kapatabilir mi?

Türkiye Boğazlar'ı kapatabilir mi?
04 Aralık 2015 - 15:44 www.finansgundem.com

Türkiye, Rusya'ya karşı olarak Boğazlar'ı kapatma kozunu elinde bulunduruyor

Rus hukukçu Maslov, Türkiye’nin Boğazlar'ı Rus gemilerine kapatabileceğini iddia etti. Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne göre bunu yapabilmek mümkün değil. Fakat 2872 sayılı Çevre Kanunu çevreyi birçok kez kirleten gemilerin Boğazlar'dan geçişinin engellenmesini kapsıyor. Fakat kanunun uygulanması uzak ihtimal olarak yorumlanıyor.

Rus deniz hukuku uzmanı ortaya bomba bir iddia attı. Kiril Maslov Türkiye’nin ‘çevreyi kirletiyorlar’ savını kullanarak Rus gemilerine boğazları kapatabileceğini söyledi. Maslov Montrö Anlaşması’nın her ulustan gemilere serbest geçiş hakkı tanımasına rağmen Türkiye uluslararası hukukta da yeri olan çevre kartını oynayabilir. Rusya günümüzde boru hatları dışında petrol ihracatının kayda değer bölümünü Türkiye'deki Boğazlar üzerinden gerçekleştiriyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İZİN VERMEZ

Konuyla ilgili olarak hürriyet.com.tr’ye açıklamada bulunan YTT Hukuk Bürosu’ndan Avukat Mert Yalçın Montrö Anlaşmasına göre Rus gemilerine geçişlerin kapatılmasının imkansız olduğunu belirtiyor. Yalçın, “Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne baktığımızda savaş hali dışında gemilerin geçişine herhangi bir şekilde mani olunması mümkün değil. Bazı istisnai durumlarda buna karar verse bile Birleşmiş Milletler böyle bir şeye izin vermez” diye konuştu.

EN YAKIN LİMAN YETKİLİSİNE TESLİM EDİLEBİLİR

Yalçın 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20. maddesinin çevreyi kirleten gemilere karşı seferden men etme dahil bazı cezalar bulunduğunu belirterek, “Eğer gemiler petrol sızıntısı veya benzeri nedenlerle birçok kez çevreyi kirletirlerse verilen para cezasının sonunda deniz taşıtları en yakın liman yetkilisine teslim edilir” diye konuştu.
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)