BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTÜİK internet fiyatlarını da endekse dahil edecek----

TÜİK internet fiyatlarını da endekse dahil edecek

TÜİK internet fiyatlarını da endekse dahil edecek
22 Ocak 2022 - 08:51 www.finansgundem.com

TÜİK’in enflasyon hesaplamasına ürünlerin internet fiyatları da dahil edilecek.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), internet üzerinden satışı her geçen gün artan bazı ürünlerin fiyatını da enflasyon hesaplamasında dikkate alacak.

HESAPLAMALAR GELİŞTİRİLECEK

İnternet fiyatlarının TÜFE’ye entegre edilmesinin gerekli hale geldiği değerlendirilirken, böylece istatistik üretiminde veri derleme sıklığının daha yüksek ve daha büyük hacimli olması hedefleniyor.

Otomatik olarak bir web kaynağından veri derlemeye veri kazıma (web scraping) deniliyor. Bu genellikle bir kazıyıcı (scraper) yardımıyla oluyor ve daha gelişmiş istatistiksel analizler için ham veriyi derleyip temizliyor. Otomatik veri kazıma teknolojilerini kullanarak günlük, saatlik ve hatta daha yüksek sıklıkta veri yapısıyla optimal veri derleme stratejileri elde edilebiliyor. Böylece, detaylı metaveri bilgileri derlenerek hesaplamalar geliştirilebiliyor.

TÜBİTAK’LA BİRLİKTE ALTYAPI GELİŞTİRDİ

TÜİK, internetten veri kazıma çalışmaları kapsamında 2020 yılında TÜBİTAK ile ortaklaşa TÜİK Büyük Veri İleri Analitik Projesi’ni gerçekleştirdi. Veri kaynakları olan firmalardan gerekli izinler alınarak, internetten veri kazıma fiyat derleme yönteminin altyapısı hazırlandı.

Proje sonucu gelen ham veri, TÜİK teknik personeli tarafından analiz edildi, hatalar belirlendi ve fiyat derlenebilecek hale getirildi. Daha sonra verinin tablo formatında, fiyat takibi yapılabilir ve veri analizine uygun olması sağlandı.

ÜRÜN FİYATLARINA YIL BOYU TAKİP

Beyaz eşya, elektronik ürünler, mobilya, birinci el otomobiller ve otobüs bileti fiyatları için 2022 yılı itibarıyla internet üzerinden derlenen fiyatlar endeks hesaplamalarında kullanılacak.

Aralık ayı temel alınarak takibi kararlaştırılan ürünlerin fiyatı, ürün kodu ya da ürün barkodu üzerinden yıl boyunca takip edilecek. Böylece aynı kalitedeki ürünlerin fiyat gelişimleri endeks hesaplamalarına yansıtılacak.
Bu kapsamdaki fiyatların sayısı aylık yaklaşık 20 bin civarında. Veri kazıma yoluyla elde edilen bilgiler günlük olarak takip edilerek fiyat değişim analizleri de yapılıyor. Ayrıca fiyatı gelen ürünlerin satışının devamlılığı da fiyat derleme dönemi içindeki fiyat sayıları kontrol edilerek gözleniyor.

İnternet verisinin alanı genişleyecek

Gelecek dönemde yeni sisteme adapte edilen ürün fiyatlarının günlük olarak veri akışı sağlanacak, analizleri yapılacak ve diğer veri derleme yöntemleri olan barkod ve alan verisiyle birlikte fiyat derleme döneminin sonunda endeks hesaplamalarında kullanılacak. TÜFE kapsamında derlenen aylık fiyatların yaklaşık olarak yüzde 40-45’i barkod ve internetten veri kazımayla elde edilmiş olacak ve böylece veri, kaynağında mümkün olan en doğru haliyle derlenecek. TÜİK, bu kapsamda en az maliyetle en doğru veriyi elde edebilecek. Bu hedef doğrultusunda diğer ülke çalışmaları da dikkate alınarak barkod ve internet verilerinin kullanımının yaygınlaştırılması öngörülüyor.
(Yeni Şafak)

TCMB, yılın ilk Enflasyon Raporu'nu 27 Ocak'ta açıklayacak

Tüketici Güven Endeksi açıklandı

IMF Başkanı'ndan enflasyon yorumu

 

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Evir çevir22 Ocak 2022 22:23

  Dolap çevirmeler yetmedi

 • Hasan Talip IŞIK22 Ocak 2022 16:38

  TÜİK, enflasyonu düşük göstermek adına elinden geleni yapıyor. Reisten korkuyor. TÜİK başkanı haklı da her an bir cuma kararnamesi ile görevden alınabilir. Ne yaparlarsa yapsınlar. Artık mızrak çuvala sığmıyor. 

 • amanin amanin22 Ocak 2022 15:49

  Hmmm. O zaman sahte bi alışveriş sitesi açıp, çok düşük fiyatlarla enflasyonla mücadeleye destek vereyim…aklımı seveyim… :))

 • kerimcandurdu22 Ocak 2022 14:20

  internette herşeyin ucuz olduğ yerlerden fiyat alsınlar enflasyon %20 çıkar :)  :) 

 • Agah var22 Ocak 2022 14:11

  Tuik e inanan kaldımı ülkede

 • El Turko22 Ocak 2022 11:21

  sahtekar düzenin hileli işleri her şey yüzde yüzü çoktan geçti, daha yeni yılın başında yüzde ellilere varan zamlar yapıldı. bu ne utanmazlık anlamadım Allah hainlerden korusun milleti.

 • Türkoğlutúrk22 Ocak 2022 11:07

  TÜİK e inananmi kaldı.itibari yokedilen bir kurum.zaten akp geldiğinden beri kurumlar itibar kaybediyor.

 • Hehe22 Ocak 2022 11:06

  Ne oldu yeni taktik mi olmadi kendi sitelerinizi yaparsiniz ama mustehak bizi bunlar gokten dusmedi hadi babayigit %51 cik ortya herkes layik oldugunu yasarmis bizde buna layikiz

 • mso22 Ocak 2022 09:51

  uyduruk kaydırık sitelerden fiyat alıp enflasyonu düşük göstermezler inşallah