BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTÜDKİYEB Genel Başkanı: "Tarımsal ürünlerde yerli malı kullanılmalı"----

TÜDKİYEB Genel Başkanı: "Tarımsal ürünlerde yerli malı kullanılmalı"

TÜDKİYEB Genel Başkanı: Tarımsal ürünlerde yerli malı kullanılmalı
12 Aralık 2021 - 09:50 www.finansgundem.com

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, her alanda olduğu gibi tarımsal ürünlerde de yerli malı kullanımının tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.

Çelik, Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde bitkisel ve hayvansal üretimde kendine yeter ülke haline gelmenin öneminin bir kez daha görüldüğünün altını çizdi.

Çelik, "Her alanda olduğu gibi tarımsal ürünlerde de yerli malı kullanımı tercih edilmeli. Tarım sektörümüz büyük bir potansiyele sahip. Bu potansiyelin kullanılması durumunda insanımızın gıda güvencesini yerli üretimle sağlamakla beraber içinde bulunduğumuz coğrafyanın gıda ihtiyacını da karşılayabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesinin bitkisel üretimin yanı sıra sağlıklı et ve süt ürünlerine erişimin sağlanabilmesi açısından önemine dikkati çeken Çelik, Türkiye'de son yıllarda küçükbaş hayvan sayısının arttığını kaydetti. Yeni desteklerle küçükbaş hayvan sayısının 57,4 milyona ulaştığını bildiren Çelik, "Bu sayının hedefimiz olan 90 milyona çıkarılması için Bakanlığımız ve birliklerimizle gerekli çalışmalar yapılmakta. Hedefimiz insanımızın sağlıklı kırmızı et ihtiyacını ithalata gerek kalmadan karşılamaktır." ifadelerini kullandı.

"Küçük aile işletmelerimiz gıda güvencemizin teminatıdır"

Çelik, kırsalda yaşayan nüfusun her geçen gün azaldığına ve yaş ortalamasının 55'e yükseldiğine işaret ederek, gençlerin kırsala dönmesi ve üretime katılması için onlara yönelik projelere ağırlık verilmesi gerektiğini vurguladı.

Küçük aile işletmelerinin sürdürülebilir üretimdeki rolünün de göz ardı edilemeyecek kadar önemli olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti:

Ülkemizde de tarımsal işletmelerin büyük çoğunluğu küçük aile işletmelerinden oluşuyor. Küçük aile işletmelerimiz tarımımızın sigortası, gıda güvencemizin teminatıdır. Kırsalda kalkınmanın sağlanması için önemli yapı taşı olan bu işletmeler mutlaka pozitif ayrımcılık anlayışıyla desteklenmelidir. Ayrıca, artan nüfusa karşılık tüketim alışkanlıklarının değişmesi, üretilen gıdanın yaklaşık yüzde 25'inin israf edilmesi, insanlığın gıda güvencesini sorunlu hale getirmiştir. Türkiye'de de her yıl 7,7 milyon tondan fazla gıda israf edilmekte ve her yıl kişi başına 93 kilogram yiyecek çöpe atılmakta. Gıdada israfın azaltılması için ne gerekiyorsa yapılmalı.

Çelik, tutumluluk konusunda çocukların sadece Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası'nda değil, yıl boyunca bilgilendirilmeleri gerektiğini vurguladı.

Sağlık personelinin özlük haklarına ilişkin düzenleme yeniden görüşülecek

 

Jandarma hırsızlık çetesini çökertti: 12 gözaltı 

 

Hasankeyf kazılarında 3 bin yıl öncesine ait bulgulara ulaşıldı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)