BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiS&P'den Mısır'a kötü haber----

S&P'den Mısır'a kötü haber

S&P'den Mısır'a kötü haber
13 Kasım 2015 - 21:05 www.finansgundem.com

S&P, Mısır'ın not görünümünü "pozitif"ten "durağan"a çevirdi, kredi notunu ise "B-" olarak teyit etti

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Mısır'ın not görünümünü "pozitif"ten "durağan"a çekti, "B-" seviyesindeki kredi notunu ise değiştirmedi. 

S&P'den yapılan yazılı açıklamada, Mısır'ın not görünümünün artan finansman ihtiyacıyla devam edecek dışsal dengesizlikler nedeniyle "pozitif"ten "durağan"a düşürüldüğü açıkladı.

Ülke ekonomisinin gelecek üç yılda ortalama yüzde 4 büyümesini bekleyen S&P, açıklamasında, "Not görünümünün durağana revize edilmesi, ekonomik iyileşmenin, gelecek üç yılda ortalama yüzde 4 büyümeyle birlikte önceki tahminlerimizi geçmeyeceği görüşünü yansıtıyor. Ayrıca, şu anda Mısır'ın dışsal dengesizliklerinin, ülkenin cari gelirleri ve kullanılabilir rezervlerinin tamamından daha yüksek olan dış finansman ihtiyacının nedeniyle devam edeceğini düşünüyoruz" ifadelerine yer verdi. 

Bununla birlikte, açıklamada Mısır'ın son yıllarda Körfez Ülkeleri'nden sağladığı güçlü dış desteğin, bu ülkelerdeki mali baskılardan olumsuz etkilenebileceğine işaret edildi. 

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Umman, yılın başında Mısır'a yaklaşık 12,5 milyar dolar finansal yardım yapacakları taahhüdünde bulunmuşlardı. 

S&P, ayrıca Mısır'ın "B-" seviyesindeki kredi notunun yüksek bütçe açığı, yüksek iç borçlanma, düşük gelirler ve kurumsal kırılganlıklarla baskılandığını vurgularken, ekonomideki iyileşmenin güvenliğin yanı sıra sosyal ve siyasi istikrarın sürmesine bağlı olduğunu kaydetti.
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)