BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaŞirketlerin döviz hesapları rekor kırdı----

Şirketlerin döviz hesapları rekor kırdı

Şirketlerin döviz hesapları rekor kırdı
06 Nisan 2021 - 16:48 www.finansgundem.com

Pandemi sürecinde şahısların yanı sıra şirketler de döviz biriktirmeye başladı. Şirketlerin bir yılda yüzde 51 artan döviz hesapları rekor kırdı

Rus şirketlerinin bankalarda biriken döviz hacimleri rekor seviyede birikerek şaşırttı. Rusya’nın kurumsal yatırım odaklı bankası olan BKF Bank Analitik Departmanı Başkanı Maksim Osadchiy, 1 Mart 2021 itibarıyla Rus bankalarındaki şirketlerin hesaplarında sahip olduğu döviz miktarının bir yıl öncesine göre yüzde 51,6 artarak 61 milyar dolarla tarihi bir rekor kırdığını açıkladı.

RİA Novosti’ye konuşan Osadchiy, ülkedeki bankalardan alınan verilere göre kurumsal şirketlerin sahip olduğu yabancı para cinsinden hesaplar, sadece bir yıl içerisinde 20,8 milyar dolar artış gösterdiğini söyledi.

Şu an bankalardaki kurumsal hesaplarda bulunan döviz miktarının toplamda 61 milyar dolara ulaşan hacimlerin bir yıl içinde yüzde 51,6 artışla sağlandığını belirten Osadchiy, oranlardaki artışın 1 Kasım 2020 ile 1 Mart 2021 arasındaki dönemde gerçekleştiğini ifade etti. Belirtilen bu dört ayda, şirketlerin Rus bankalarında sahip olduğu hesaplardaki döviz cinsinden para miktarı hacmi 16,7 milyar dolar arttı.

Osadchiy, kurumsal hesaplarda yaşanan büyümenin Rus bankalarının net döviz varlıklarının 1 Kasım 2020 itibarıyla artı 2,9 milyar dolardan 1 Mart 2021 itibarıyla eksi 13,8 milyar dolara gerilemesine yol açtığını belirtti. Bunun bir rekor olduğunun altını çizen Osadchiy, bankalardaki net döviz varlıklarının negatif değerlerinin, bankaların döviz borçlarını ödemek için yeterli döviz varlığına sahip olmayacağı anlamına geleceğini de vurguladı.

Rusya Merkez Bankası, RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada, kredi kuruluşlarının döviz cinsinden likit varlık hacminin şubat ayında neredeyse hiç değişmediğini, 52,3 milyar dolarlık mevcut hacimlerin 2020 ortalamasının üzerinde olduğunu belirtti.

Merkez Bankası aynı zamanda ülkedeki toplam döviz likiditesi hacminin kurumsal müşterilerin döviz hacimlerinin yaklaşık yüzde 35’ini karşıladığını, bununla birlikte tüm döviz yükümlülüklerinin yüzde 16’sını karşılamaya yeterli olduğunu açıklayarak bu seviyelerin risk ifade etmediğini vurguladı.

IMF, ekonomilerde büyüme bekliyor

Citi’den altında risk uyarısı!

Süveyş Kanalı'nda yeni kriz

Allianz Sigorta’ya yalan beyan suçlaması

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)