BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemŞirketlerden elektrik fiyatlarına zam talebi----

Şirketlerden elektrik fiyatlarına zam talebi

Şirketlerden elektrik fiyatlarına zam talebi
20 Mayıs 2024 - 15:34 www.finansgundem.com

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Barış Erdeniz, 26 aydır elektrik faturalarının sabit kaldığını ancak enflasyonun yüzde 300'ü bulduğunu belirterek 'maliyetin dikkate alındığı fiyatlama politikasına geçilmesini' istedi.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Barış Erdeniz, uzun süredir sabit kalan elektrik fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Erdeniz, 26 aydır sabit elektrik faturası stratejisi uygulandığını, aynı dönemde enflasyonun yüzde 300 olduğunu ancak elektrik faturalarının aynı kaldığını belirterek "Sürdürülebilir olmayan fiyat politikalarının karşılığında 5,7 milyar dolar seviyesinde bir sübvansiyon ihtiyacı vardır" dedi.

Erdeniz, elektrik dağıtım şirketleri olarak Türkiye’nin ekonomi politikalarına destek verdiklerini ancak 'enerji arz güvenliğine tehdit oluşmaması için gerçek maliyetli fiyatlama politikasına dönüştürülmesi gerektiğini' ifade etti.

"Gerçek maliyetini yansıtacak fiyatlama politikalarına geçilmesi gerekiyor”

Elektrik dağıtım sektörünün enerji dönüşümündeki son gelişmeleri yakın dönem stratejileri ve uygulanan fiyatlama politikasıyla ilgili bilgi veren Erdeniz, “Tasarruf ve verimlilikte gerçek maliyeti ortaya koymalıyız ki insanlarımızda bu eğilim başlasın. Sürdürülebilir fiyat politikaları uygulandığında enerji arz güvenliği sağlanabilir. Elektrik faturalarının yatay seyri için devletimizin üstlendiği sübvansiyonun faturalandırma bedellerinin mevcut seyrini koruması durumunda bu yılsonunda 5,7 milyar dolar seviyesine ulaşacağı öngörülmekte. Elektrikte gerçek maliyetini yansıtacak fiyatlama politikalarına geçilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

"Sağlıklı finansmanı için sürdürülebilir fiyat politikasına olan ihtiyaç artık daha fazla"

Yarının dünyasında her geçen gün daha fazla yenilenebilir enerji kaynaklı üretim tesisinin sisteme dâhil olacağına işaret eden Erdeniz, ulaşımda elektrifikasyonla 100 binlerce yeni elektrikli araç şarj istasyonu şebekeye dâhil olacağını, tüketicilerin de birer üretici pozisyonuna gelebileceklerini kaydetti. 

Eldeniz şöyle devam etti: "Böylelikle dağıtım şebekesinde çift yönlü elektrik akışı yaşanacak. Bunun için şebekenin yeşil ve dijital dönüşümünün hızla gerçekleştirilmesi lazım. Bu açıdan şebeke yatırımları enerji arz güvenliğimiz için stratejik öneme sahip. Yeni yatırımlar ve eskiyen şebekelerin yenilenmesi de dahil tüm şebeke yatırımlarının sağlıklı finansmanı için sürdürülebilir fiyat politikasına olan ihtiyaç artık daha fazla."

Güneş ve rüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıldı

 

Doğalgaz ve elektrikte gelire göre fatura

 

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Emekli20 Mayıs 2024 23:53

    Hak geçmesin çok çekinirim böyle bir şeyden. % 300-350 arası ZAM gelmeli ki gözleri doysun...

  • E.g.20 Mayıs 2024 21:11

    ZAM YAPACAKLARSA HEMEN 25 MAYISA KADAR YAPSINLAR Kİ MAYIS AYI ENFLASYONUNA YANSISIN TEMMUZDA EMEKLI MAAŞLARINA YÜKSEK ORANLI ENFLASYON FARKI ALMAZ İSEK ÖNÜMÜZDEKİ KIŞ AYLARI AYLARI ÇOK ZOR GEÇER AYLARCA ENFLASYON FARKI ALACAKLISI OLARAK OCAK 2025 İ BEKLERİZ

  • Orhan Öztürk 20 Mayıs 2024 16:00

    Elektrik en ucuz ürün kaldı ülkede Haklılar, zam istemekte Biraz daha bekleyecekler 1 Temmuz ve sonrasında olur istedikleri Emekli ve Memur zammına yansıtmamak için 1 Temmuzu beklerler. Bu ülkede emeklisine ve memuruna kazık atan bir iktidar var uzun süredir.