BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaSigorta - BES ve HayatSigorta ve Reasürans Brokerleri Yönetmeliğinde değişiklik----

Sigorta ve Reasürans Brokerleri Yönetmeliğinde değişiklik

Sigorta ve Reasürans Brokerleri Yönetmeliğinde değişiklik
18 Ocak 2024 - 10:10 www.finansgundem.com

SEDDK, Sigorta ve Reasürans Brokerleri Yönetmeliğinde değişikliğe gittiğini duyurdu.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından hazırlanan "Sigorta ve Reasürans Brokerleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, tüzel kişi ve brokerler için asgari ödenmiş sermaye miktarı şirket türüne göre Ticaret Bakanlığınca belirlenen tutardan az olmamak kaydıyla 250 bin liradan 2 milyon 500 bin liraya, faaliyette bulunulacak hayat ve hayat dışı alanlarındaki her bir ruhsat talebi için ilave 50 bin liradan 500 bin liraya çıkarıldı.

Reasürans alanındaki ruhsat talebi için ilave 1 milyon lira olarak belirlenirken, pay senetlerinin tamamının nama yazılı olması gerektiği belirtildi. Brokerler tarafından tesis edilecek merkez dışı teşkilat için ilave asgari ödenmiş sermaye miktarı da 25 bin liradan 250 bin liraya yükseltildi.

Kararda, kurumun, brokerlerin faaliyetlerini denetleme ve gerektiğinde durdurma yetkisi olduğu vurgulanarak, brokerlerin hukuki ve mali şartlara uymaması durumunda ruhsatlarının iptal edilebileceği belirtildi.

Ayrıca kurumun, belirli maktu ve nispi tutarları değiştirme yetkisinin de olduğu kaydedilerek, söz konusu değişikliğin Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yıllık yurt içi üretici fiyat endeksi artış oranına göre güncelleneceği duyuruldu.

SEDDK'dan bireysel emeklilik ile ilgili genelge

 

İki sigorta şirketiyle ilgili SEDDK kararını verdi

 

SEDDK, taban ekspertiz ücret tarifelerini güncelledi

 

SEDDK'den Sigorta Tahkim Yönetmeliği'nde revizyon

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)