BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaSigaraya uygulanan vergilendirmede yeni düzenleme.----

Sigaraya uygulanan vergilendirmede yeni düzenleme.

Sigaraya uygulanan vergilendirmede yeni düzenleme.
30 Haziran 2018 - 09:13 www.finansgundem.com

Sigaranın vergilendirilmesinde sistem değişikliğine gidildi. Yeni sistem nasıl olacak

Sigaraya uygulanan 3 ayrı vergiden birinde oran düştü, ikisinde ise arttı. Sigara vergilendirmesinde sistem değişti nispi vergi yüzde 65,25'ten yüzde 63'e düştü.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile tütün ürünlerinin vergilendirilmesinde politika değişikliğine gittiklerini belirterek "Bu düzenleme 'Maliye politikası para politikasına güçlü destek verecektir' yaklaşımımızın somut adımlarından birini oluşturmaktadır" dedi.

AA muhabirine konuya ilişkin açıklamada bulunan Ağbal, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na ekli 3 sayılı listenin "B" cetvelinde yer alan tütün ürünlerinin vergilendirilmesinde politika değişikliğine gidildiğini ifade etti.

Söz konusu kararla tütün ürünlerinin vergileme yapısında değişiklik yapıldığını belirten Ağbal, şöyle devam etti: "Nispi vergi, maktu vergi ve asgari maktu vergiden oluşan vergi yapısında nispi verginin ağırlığı azalırken, maktu vergi ve asgari maktu verginin ağırlığı artırılmıştır. Tütün ürünlerinde nispi vergi yüzde 2,25 puan indirilirken, maktu vergi ve asgari maktu vergi tutarları 0,96 ila 9,5 kuruş aralığında arttırılmıştır. Vergi yapısında yapılan bu değişiklik, ileriye yönelik fiyat artışı ve enflasyon baskılarını azaltmanın yanı sıra, vergi kaynaklı fiyat artış çarpanının aşağıya gelmesini de sağlayacaktır."

'Düzenlemenin bütçeye maliyeti sınırlı'

Bakan Ağbal, diğer ülke uygulamaları da incelendiğinde, tütün ürünleri üzerinden alınan nispi vergi ve maktu vergilerin yapısı noktasında atılan adımın, uluslararası alanda öne çıkan vergileme yapısı ile uyumlu hale gelen bir patikaya başlangıç oluşturduğunu aktardı.

Enflasyonun kontrol altına alınması ve aşağı çekilmesinin en önemli önceliklerinden biri olduğunu vurgulayan Ağbal, "Yapılan bu düzenleme, 'Maliye politikası para politikasına güçlü destek verecektir' yaklaşımımızın somut adımlarından birini oluşturmaktadır" dedi.

Söz konusu düzenlemenin maliyetine ilişkin de bilgi veren Ağbal, "Yapılan düzenlemenin bu yıl bütçesine maliyet etkisi sınırlı olup, tahminlerimize göre 150 milyon lira civarında olacaktır" diye konuştu. 

ETİKETLER :
YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mahallenin Delisi30 Haziran 2018 17:32

  "Demirkan" isteyen içer isteyen içmez sna mı soracağız? Kimin içtiği sigaranın zammını vatandaş ödüyecekmiş. Ne saçmalıyorsun be adam sen! içilen sigara, alkol ve akaryakıttan vergi almayı maliye politikası olarak görüyorlar. Sigara, alkol ve akaryakıt üzerinden alınan fahiş vergiler olmazsa senin vatandaş dediğin tamamen aç gezer ne sandın maliye kimden çıkaracak bu parayı?

 • zidan.e30 Haziran 2018 15:52

  kasa bomboş. yılbaşına kadar faizler 25 i bulur. zam fırtınasına hazırlıklı olun

 • demirkan 30 Haziran 2018 14:08

  BİR PAKET ABD SİGARASINA 10 TL VERİYON GIKIN ÇIKMIYOR. BİR KİLO SOĞAN 5 TL OLDUMU SOĞAN PATATES MASRAFSIZMI YETİŞİYOR?.

 • demirkan 30 Haziran 2018 12:12

  sokkakta bile insanı rahatsız ediyor. tamamı ile yasaklanmalı. kimsenin kimseye duman altı etmeye hakkı yok.

 • cevat30 Haziran 2018 09:24

  zammı var kısaca?

 • Türkoğlutürk 30 Haziran 2018 15:43

  Tekeli satmasaydın devlet kazanıyor olacaktı

 • demirkan 30 Haziran 2018 12:55

  KULLANIYORSAN ZAMIDA KATLANACAN. SENİN İÇTİYİN ABD SİGARASININ. ZAMINI VATANDAŞMI ÖDEYECEK BURNUNDAN GELSİN.

 • Emre30 Haziran 2018 12:52

  Yok sadece 9 TL nin altında olanlara zam var