BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemSGK tahsilata eczanelerden başladı----

SGK tahsilata eczanelerden başladı

SGK tahsilata eczanelerden başladı
17 Mart 2015 - 06:23 www.finansgundem.com

SGK’nın prim hesaplama yöntemindeki değişiklik nedeniyle 550 bin Bağ-Kur’luya çıkardığı borç, eczacılardan tek seferde kesildi. TEB Meclis'e gidiyor

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay yaklaşık 7 bin eczacıyı ilgilendiren prim borcu kesintisinin tek seferde, üstelik tebligat olmadan yapılmasını doğru bulmadıklarını söyledi.

Meltem Özgenç'in Hürriyet'teki haberine göre Kızılay, ”SGK’dan alacağını bekleyen kişiden parayı direkt kestiğinizde o işletmenin dengesini değiştirmiş oluyorsunuz. Bu konuda kanun teklifi hazırladık. Önümüzdeki günlerde Meclise gelecek olan ilk torba yasada bu konuyu görüşüp bir kanun değişikliği önerisi yapacağız. 

6 BİN 800 ECZACIDAN KESİLDİ

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan ise “Yaklaşık 6 bin 800 eczacıyı ilgilendiren bu durum toplamda 550 bin işverene de yansımaya başladı” dedi.
SGK yetkilileri ise bu borçların sistemde önceden tanımlandığı için şu an itibariyle yapacakları bir şey olmadığını, ancak bundan sonraki borç kesintileri için bir çalışma yaptıklarını kaydettiler.

Saydan, “Yaklaşık 6 bin 800 eczacının prim borcu bir defada kesildi. Geriye kalan 500 binin üzerindeki Bağkurlu işveren de aynı sıkıntıyı yaşayacak” dedi.

SGK yetkilileri ise eczacılardan yapılan kesintide bir dönüş olamayacağını, ancak bundan sonraki borçlara ilişkin sorunu çözmeye çalıştıklarını söylediler.

Kesinti yapılan tutar 3 bin TL ile 30 bin TL arasında değişiyor.

SGK SEBEBİNİ AÇIKLADI

SGK, 4/B’li (Bağ-Kur) sigortalıların prime esas kazançlarının yükseltilmesi ve 550 bin sigortalının primlerini yükselterek sigortalıların mağduriyetine neden olunduğu haberlerine ilişkin açıklama yaptı.

SGK’dan yapılan açıklamada, “Bazı yazılı basın kuruluşlarında yer alan 4/B’li (Bağ-Kur) sigortalıların prime esas kazançlarının yükseltilmesi ve sosyal güvenlik kurumunun geriye dönük incelemelerinin neticesiyle yanlarında çalıştırdıkları işçilerden daha düşük beyanda bulunan 550 bin sigortalının primlerini yükselterek sigortalıların mağduriyetine neden olduğuna ilişkin haberler yayımlanmıştır. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında (Bağ-Kur) sigortalı olanların primleri, daha önceleri basamak sistemine göre ödenirken, sosyal güvenlik reformuyla birlikte 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren ücret/kazanç beyanına göre ödenmeye başlanmıştır. Reformla getirilen diğer bir düzenlemeye göre; Bağ-Kur sigortalısı aynı zamanda işveren ise aylık prime esas kazancı, çalıştırdığı sigortalıların prime esas kazancının en yükseğinden az olamayacaktır. Aylık prime esas kazancı, çalıştırdığı sigortalıdan daha düşük olduğu tespit edilenlerin primleri yükseltilmekte ve aradaki farkın primi, gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmak suretiyle tahsil edilmektedir” denildi.

DAHA ÖNCE FARKEDİLMEDİ

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Kurumumuz, getirilen bu kuralı bugüne kadar dosya üzerinden manuel kontrol ederken, 2014 yılı Ağustos ayından itibaren geliştirilen bir program sayesinde elektronik olarak kontrol etmeye başlamıştır. Kurum müfettişlerince 2013 yılı içerisinde yanlarında çalıştırdıkları işçilerin prime esas kazançlarının en yükseğinden beyan etmeleri gerekirken bunu yapmayarak daha düşük beyanda bulunan sigortalılar tespit edilmiş ve primlerinin yükseltilmesi rapor edilmiştir. Söz konusu raporda yer alan yaklaşık 112 bin sigortalının primleri yükseltilmiştir. Diğer taraftan, Sosyal Güvenlik Kurumunca herhangi bir hak ediş ödemesi yapılırken, kişilerin prim borçları başta olmak üzere bütün borçları sorgulanmakta ve bu borçlar ödemelerden kesinti yapılmak suretiyle otomatik olarak tahsil edilmektedir. Kurumla sözleşmeli olan eczane sahiplerine yapılan ödemelerden de yukarıda belirtilen fark prim borçları bu kapsamda kesinti yapılmıştır. Görüleceği üzere, Bağ-Kur sigortalılarının aylık prime esas kazancının, yanlarında çalıştırdığı işçilerden daha düşük olduğu tespit edilenlerin primlerinin yükseltilmesi mevcut yasal düzenlemelere aykırılık teşkil etmemektedir.”
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)