BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemSelvi: Gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklediler----

Selvi: Gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklediler

Selvi: Gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklediler
10 Mart 2020 - 08:36 www.finansgundem.com

Ali Babacan'ın partisi için kuruluş dilekçesi ile ilgili evrakı İçişleri Bakanlığı'na teslim etmesiyle birlikte tartışmalar da yeniden alevlendi.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugün kaleme aldığı 'Babacan partisi heyecan yarattı mı?' başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Ha kurdu ha kuracak derken, Ali Babacan sonunda partisini kurdu.

Büyük bir beklenti oluşturmalarına rağmen, dağ fare doğurdu. Buna rağmen yeni partinin birkaç açıdan değerlendirilmesi gerekiyor.

1- Siyasi partiler, toplumsal talepten doğar. Partileri eğer millet kurarsa yaşar.

Türk siyasetinin 40 yılına damgasını vurmuş olan Süleyman Demirel bir analiz yapmış, “Tek parti yönetimine, milli şefe, jandarma dipçiğine karşı, ‘Yeter söz milletin’ diyecek bir partiye ihtiyaç vardı. Demokrat Parti onun adı oldu. 27 Mayıs’ın zulmüne, Yassıada’daki adaletsizliklere karşı toplumda adalet arayışı söz konusuydu. Adalet Partisi oradan doğdu. 12 Eylül’de milletin zihnini karıştırmışlardı, Doğru yol arayışı vardı. Doğru Yol Partisi oradan doğdu” demişti.

AK Parti kurulduğunda 2001 ekonomik kriziyle dibe vurmuş bir Türkiye vardı. 28 Şubat zulmü nedeniyle adalet arayışının doruğa tırmandığı bir konjonktür oluşmuştu. Toplum, AK Parti’ye bu sorunları çözeceği konusunda güven duydu.

'Yeni parti meselesinde Gül ile Babacan ters düştü'

Peki Ali Babacan’ın partisi hangi toplumsal ihtiyaçtan doğdu?

2- Lider: Ali Babacan partisinin lideri kim? Abdullah Gül mü, yoksa Ali Babacan mı? Millet emanetçi siyaseti sevmez. Karşısında lideri görmek ister. Sanıyorum bunun farkına varmış olmalılar ki, Ali Babacan ile Abdullah Gül arasında köprülerin atıldığı söylentileri yaymaya başladılar. Ama inandırıcı olmadı. Yeni partinin üzerinde Abdullah Gül gölgesi olmaması için bunun bir taktik olarak kullanıldığı kanaati oluştu.

3- Vitrin ve kadro: CHP karşısında DP’yi kuranlar, CHP içinde İnönü’ye karşı dörtlü takrirle bir mücadele başlatmışlardı. Atatürk’ün başbakanı Celal Bayar, Adnan Menderes, Fuat Köprülü ve Refik Koraltan gibi CHP siyasetinde özgül ağırlığı olan isimlerdi. Özal, ANAP’ı kurduğunda arkasında başarılı bir ekonomi yönetimi ve dört eğilimi temsil eden kadrolar vardı. AK Parti kurulduğunda ise Recep Tayyip Erdoğan gibi arkasında bir başarı hikayesi olan, İstanbul’un başarılı bir belediye başkanı ve 28 Şubat’ın mağduru vardı. Abdullah Gül, Bülent Arınç ve Abdüllatif Şener gibi toplumun tanıdığı isimler vardı. Erdoğan ve arkadaşları bir siyasi mücadelenin içinden geliyorlardı.

Babacan'ın partisinin kurucu listesi açıklandı

Peki Ali Babacan partisi hangi siyasi mücadelenin sonucunda doğdu? Abdullah Gül ve Ali Babacan hangi siyasi mücadele uğruna bedel ödediler? Parti açıklandığında toplumda bir heyecana neden oldu mu? Bir güven oluşturdu mu? Toplum Abdullah Gül’ü Cumhurbaşkanı seçtirmek için kurulmuş parti gözüyle bakıyor. O nedenle, yola çıkarken gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklediler."

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Lütfi demir12 Mart 2020 20:06

  Ola biz sizi çöpe atmıştık hangi salak sizi çöpten alıp geri dönüsüm sepetine koydu yanlış yapmış sizden dönüşüm deyil cacık nile olmaz

 • gerçek.10 Mart 2020 22:32

  faşist chp ile faşist pkk bir olup iktidara gelecekmiş. haberiniz olsun. son gelişiniz olsun.

 • fbli10 Mart 2020 20:49

  Kormayın sakın  kortuğunuz başınıza gelecek.2023 de Chp bu ülkenin iktidar partisi olacak.Akp tarihin derin sularına gömülecek ve ardı ardına kitaplar çıkacak akp döneminde yenilenler yutulanlar isminde.Ve bu millet ne kadar kandırıldığını o zaman anlayacalar.

 • fbli10 Mart 2020 20:46

  Ekranlarda da boy gösresem Selvi boylu al yazmalı.Evet bu partilerin ilk amacı Akpden oy alıp Akpnin tarih olmasını sağlamak.Sonra bu ülkeyi eskiden olduğu gibi ğarlementer sisteme geri getirmektir.

 • fbli10 Mart 2020 20:43

  Abdulkadir Selvi dalkavukluk edecek parti arayacak kendine ama bulamayacaktır.Sanmıyorum bugünlerin dalkavukluğunu eden gazetecilerin ilerde var olacağını.Hepsi buharaşıp aç kalacaklar

 • daha ne diyeyim10 Mart 2020 13:44

  Selvinin uzun zamandan beri kalemini hükümete kiraya verdiği bilinir.

 • Pala10 Mart 2020 09:22

  Selvi aldığı trol maaşı hak etmiş, hürriyet okurları ikna olmuştur kesin. ChpyiAli bırakır, babacana değil erdoğana oy verirler artık: )

 • Şaşkın10 Mart 2020 09:02

  Selvi demişse doğrudur. Yanlışı doğruyu bir o bilir.