BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro Ekonomi​​Sektörel güven endeksi geriledi----

​​Sektörel güven endeksi geriledi

​​Sektörel güven endeksi geriledi
25 Mart 2014 - 10:23 www.finansgundem.com

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi mart ayında yüzde 1,7 azaldı

Sektörel güven endeksleri, martta aylık bazda hizmet sektöründe yüzde 1,7, perakende ticaret sektöründe yüzde 1,9, inşaat sektöründe yüzde 4,1 azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin mevsim etkilerinden arındırılmış Sektörel Güven Endekslerini yayımladı. Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi martta yüzde 1,7 azaldı. Bu yılın şubat ayında 102,9 olan hizmet sektörü güven endeksi 101,1'e geriledi. Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış, son 3 aylık dönemde iş durumu değerlendirmesindeki yüzde 1,9'luk ve son 3 aylık dönemde hizmetlere olan talep değerlendirmesindeki yüzde 1,6'lık ve gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisindeki 1,7'lik kötüleşmeden kaynaklandı.

PERAKENDEDE GÜVEN AZALDI

Mart ayında mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,9 azaldı. Şubat ayında 103,6 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 101,6 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki azalış, son 3 aylık dönemde iş hacmi-satışlar değerlendirmesindeki yüzde 1,9'luk, mevcut mal stok seviyesi alt endeksindeki yüzde 2'lik ve gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksindeki yüzde 1,8'lik kötüleşmeden kaynaklandı.

İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ AZALDI

Martta inşaat sektörü güven endeksi yüzde 4,1 azaldı. Bu yılın şubat ayında 81,5 olan inşaat sektörü güven endeksi 78,2 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endekslerindeki kötüleşmeden kaynaklandı. Söz konusu endeksler şubat ayına göre sırasıyla yüzde 4,4 ve yüzde 3,9 düştü.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)