BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemSeçime doğru hükümetten müjde yağmuru----

Seçime doğru hükümetten müjde yağmuru

Seçime doğru hükümetten müjde yağmuru
16 Şubat 2015 - 05:31 www.finansgundem.com

Borç affından ertelemeye her doğan çocuğa altından yıpranma payına kadar arka arkaya birçok düzenleme yapıldı

Son dönemde arka arkaya çıkan düzenlemeler, “Hazirandaki genel seçimler öncesi seçim ekonomisi mi uygulanacak” sorusunu daha sık gündeme getirmeye başladı. Hacer Boyacıoğlu'nun Hürriyet'teki haberin göre bu sorunun sorulmasına neden olan düzenlemeler arasında Bağ-kurluların borçlarının dondurulması, sosyal güvencesi olmayanların sağlık borcunun silinmesi, her yeni doğan çoçuğa altın takılması ve belediyelerin borçlarının ertelenmesi yer alıyor. Bürokratlar ise, hazirana kadar tartışmalı başka düzenlemelerin de yaşama geçirilebileceğini belirtiyor. Seçim ekonomisini anımsatan uygulamaların dikkat çekenleri şöyle sıralanıyor: 

Rant vergisi seçim sonrasına: Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan ve inşaat sektörünü yakından ilgilendiren rant vergisinin seçim sonrasına bırakılacağı kesinleşti. 
Sağlık personeline yıpranma martta gelebilir: sağlık bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, geçtiğimiz hafta yıpranma payı, döner sermaye bedellerinin emeklilik maaşına ilavesiyle emeklilik ücretlerinin artırılması ve nöbet ücretlerine zam yapılması konusunda bir çalışma yaptıklarını açıkladı. Gümüş, bu çalışmanın 14 Mart’a yetişebileceğini de söyledi.
Belediye borçlarına 6 ay erteleme:  Kasımda yapılan bir düzenleme ile, belediye borçları için bütçelerinden merkezi yönetimin yapacağı kesintinin 6 ay süreyle ertelenmesi benimsendi. 
Her çocuğa bir altın: Devlet doğum yapan kadınlara ilk altını takacak. Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk içinse 600 TL devlet tarafından anneye verilecek. 
Sağlık güvencesi olmayana da af geldi: Sağlık güvencesi olmadan sağlık hizmeti alanlara da son dakika affı geldi. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba yasaya eklenen düzenlemeye göre, sosyal güvence kapsamında olmayan kişilerin, 31 Aralık 2014’e kadar tahsil edilmemiş alacakları için af uygulanacak. Alacak tutarı bin TL’nin altında ise tüm alacak affedilecek; alacak tutarının yarısının bin TL’den az olması halinde ise borcun bin TL’lik kısmı silinecek kalan kısım tahsil edilecek. Bunun dışında kalan alacaklar içinse, borcun yarısının ödenmesi koşulu aranacak. Bir yıl içinde borcun yarısı ödenirse; geri kalan kısım affedilecek. Bu kapsamda 1 milyon faturanın olduğu belirtiliyor. 
Bağ-Kurlunun borcu donduruldu: 1.3 milyon Bağ-Kurlunun 1 yıldan daha uzun süreli borçları da dondurulacak. Düzenleme daha önce de gündeme gelmiş; bürokrasinin  ‘Ekonomik dengeler olumsuz etkilenir’ uyarısı üzerine geri çekilmişti.

Popülizm güven yoksa ortaya çıkar

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu,  ‘seçim ekonomisi’ eleştirilerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Kimse bizden popülizm beklemesin” yorumunu yapmıştı. Davutoğlu, şunları kaydetmişti:  “Hükümetimizin popülist bir ekonomi anlayışı olmayacak. Haziran 2015’ten sonra da iktidarımız devam edecek. Popülizm, eğer insanların bir sonraki seçimi kazanma güveni yoksa ortaya çıkar. Kimse bizden popülizm beklemesin ama bunun yanında kimse de dinamik bir şekilde seyreden ekonomi politik konjonktürde statik bir tavır da beklemesin” diye konuştu.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)