BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkSeçil Erzan'ın banka tarafından kayda alınan telefon konuşması----

Seçil Erzan'ın banka tarafından kayda alınan telefon konuşması

Seçil Erzan'ın banka tarafından kayda alınan telefon konuşması
09 Aralık 2023 - 13:18 www.finansgundem.com

Seçil Erzan telefonu kapattım sandı ama banka kaydetti! "Çaktırmadan anahtarı bırak..." Seçil Erzan ile Moji görüşmesi dava dosyasında!


Ünlü isimleri yüksek kâr getirili "Fatih Terim fonu" vaadiyle dolandırdığı iddiasıyla yargılanan Seçil Erzan'ın, bankanın Florya Şubesi'nde çalışırken yaptığı bir telefon görüşmesinin kayıtları, ortaya çıktı. Bankanın geriye dönük yaptığı incelemeyle ortaya çıkan kayıtlarda, Seçil Erzan'ın bankanın operasyon müdürüyle kurum içi yaptığı telefon görüşmesini kapattığını sanıp, devam ettiği görülüyor. 25 Şubat 2022'de yapılan görüşmede, telefonun açık kaldığından habersiz olan Seçil Erzan, cep telefonundan "Moji" lakaplı Mojtaba Haghani ile dikkat çeken bir konuşma yapıyor. Sabah gazetesi, dava dosyasına giren Seçil Erzan - Moji konuşmasının detaylarını yayımladı...

Kayıtlar, bankanın geriye dönük yaptığı incelemeyle ortaya çıktı. Bankanın Teftiş Kurulu Raporu'na yansıyan olayda, bankanın Florya Şubesi Operasyon Yönetmeni Ayşe E. ile Seçil Erzan arasında 25 Şubat 2022'de bir telefon görüşmesi gerçekleşiyor. Bankanın Teftiş Kurulu Raporuna göre, 25 Şubat 2022 saat 15.14'te gerçekleşen Ayşe E. ve Seçil Erzan arasındaki görüşme 1.10 dakika sürdü ancak Erzan, telefonunun kapandığını sandı."SEN BAGAJA KOY, ANAHTARI BIRAKIRSIN ÇAKTIRMADAN"

Kapandığını sandığı telefon kayıt altına alıyordu. Karşısında ise Erzan'a zorla borcu olmadığını söylettirdiğine ilişkin arabada video kaydı çektirdiği ortaya çıkan "Moji" lakaplı Mojtaba Haghani vardı. Erzan'ın "Moji sen bagaja koy, sonra bana anahtarı bırakırsın çaktırmadan. Ben hemen senin arkandan çıkarım" şeklinde ifadeler kullandığı bankanın teftiş kurulu raporunda yer aldı.

ŞENGÜLER 12 MİLYON PARA KAPTIRDI

Ailesinden miras kalan iş hanını satarak Seçil Erzan'ın "özel fon var" vaadine kanan kişilerden bir tanesi de 62 yaşındaki Nuray Şengüler'di. 32 yıldır Florya'da ikamet eden Şengüler, ifadesine göre Erzan'ı 10 yıldır tanıdığını söyledi. Erzan'ın kendisine, "Hastane masrafın çok oluyor. Paran hesabında eriyor. Gel paranı bankanın özel ve gizli fonuna yatıralım. Bu fona sadece özel müşteriler giriyor. Giriş için 100-150 milyon lira gerekli ancak ben müdür olduğum için seni bu fona sokmaya çalışacağım" diyerek ikna ettiğini söyleyen Şengüler, toplamda 12 milyon liraya yakın para kaptırdı.

ŞUBE ÇALIŞANLARI: "PARANI NEREYE YATIRIYORSUN ABLA?"

Şengüler'in ifadesinde en dikkat çekici iki nokta bulunuyor. Bankanın şubesinden çektiği paraları Erzan'a teslim eden Şengüler'in ifadesindeki dikkat çekici noktalardan ilkinin tarihi Ağustos 2022. Paraya sıkışan Şengüler soluğu, bankanın Florya'daki Şubesi'nde aldı. Parasının durumunu öğrenmek için şubede çalışanlara parasını sorduğunda iddiasına göre banka çalışanları, "Abla sen paranı nereye yatırdın. Kime?" diye sorular yöneltti. Şengüler ise bu sorulara "Şuan da söyleyemiyorum gizli" cevabını verdi. Şengüler ifadesinde, "Onlar da bana yardımcı olamıyordu. Kimse paranın akıbetini sorgulamıyordu. O tarihlerde banka paramın akıbeti hakkında herhangi bir denetim yapmıyordu" ifadelerini kullandı.

"SÖYLEYEMİYORUM, GİZLİ" CEVABINDAN ŞÜPHELENMEDİLER

Son yıllarda özellikle dolandırıcıların yaşlı vatandaşları mercek altına aldığının kamuoyu ve Banka sektöründe çok bilinmesine rağmen, uzun yıllar Florya'da yaşayan ve sık sık bankaya gelen Şengüler'in "Şuanda söyleyemiyorum. Gizli" cevabından banka çalışanlarının şüphelenmemesi dikkat çekici bulundu.

GENEL MÜDÜRLÜKTEN GELEN TELEFON

Şengüler'in ifadesindeki ikinci önemli noktanın tarihi ise vurgunun ortaya çıkmasından bir gün sonra 8 Nisan tarihiydi. İfadesine göre saat 13.00 sularında, Seçil Erzan'ı sormak için bankanın genel müdürlüğünü arayan Şengüler'e banka çalışanı Giray isimli şahıs tarafından, "Siz de mi banka dışında işlem yaptınız?" sorusuyla karşılaştı. Şengüler bu soruya, "Ne dediğinizi anlamadım. Avukatım olmadan cevap veremem" cevabını vererek telefonu kapattı.

"HEP SORDUĞUMUZ PARAYI SEN DE Mİ SEÇİL'E VERDİN"

İfadenin üçüncü kritik noktası da bu telefon görüşmesinden hemen sonra, yıllardır oturduğu paraları çekip Erzan'a teslim ettiği bankanın Florya Şubesi'nden aranmasıyla yaşandı. Şubeden gelen telefonda, "Nuray abla, hep gelip sorduğumuz ama anlatmadığın parayı sen de mi Seçil'e verdin?" sorusuyla karşılaştığı öğrenildi.

Fon vurgununun başrolü Seçil Erzan'a 2 günde 20 saatlik sorgu!

Milyon dolarlık özel fon vurgununun 7 Nisan tarihinde ortaya çıkmasıyla banka yetkilileri tarafından sorguya alınan Seçil Erzan 9-10 Nisan'da bankanın Şişli Esentepe'deki genel merkezinin 18. katında toplamda molalarla birlikte yaklaşık 20 saat sorgulandı.

SORGUYA 500 BİN DOLAR KAPTIRAN ZABIRA AMİRİ GÖTÜRDÜ

Erzan'ı genel merkeze, kendisine hem 500 bin dolar para kaptıran hem de kuryelik yaptığı ortaya çıkan zabıta amiri Hüseyin Eligül götürdü. Ana kapıdan binaya giriş yapan Erzan, görüntülere göre doğrudan banka yöneticilerinin kendisini sorgulayacağı 18'inci kattaki toplantı odasına yönlendirildi.

Ve ilk gün yaklaşık 12 saat sürecek olan görüşme trafiği başladı. Görüşmeye kimsenin telefonlarını açmayan ancak Arda Turan vasıtasıyla kendisine ulaşan sicil amiri Avrupa 1. Bölge Müdürü Sermin Tekin'in de arasında olduğu 6 üst düzey banka yöneticisi katıldı.

İLK GÜN 12 SAAT SORGU

Yaklaşık 12 saat süren görüşmelerin yapıldığı 18'inci katın kamera görüntülerinde, yöneticilerin sık sık toplantının yapıldığı odaya giriş çıkış yaptıkları görülüyor. İlk günkü görüşmede Erzan, yöneticilere kurmuş olduğu sistemi, kimlerden ne kadar parayı nasıl alıp, nasıl ödeme yaptığını, paraları nerelerde teslim aldığı ve ettiğine ilişkin bilgiler verdi. Elindeki ajanda ve defterinin üzerindeki notları da verdi ancak banka yönetimi bu notlardan anlamlı bilgiler elde edemedi. Bunun üzerine yönetici Sermin Tekin, Erzan'ın Göktürk'teki evine giderek notlarını alması için yönlendirildi.

BANKA CEO'SU DA SORGUYA KATILDI

Bankadan saat 13.20'de çıkış yapan Erzan ve Tekin, Erzan'ın evine uğradı ancak evdeki notlardan da anlattığı hususları destekleyecek bilgi ve belge bulamadığını 15.27'de döndüğü bankanın yetkililerine söyledi. Erzan, tekrar 18'inci kattaki sorgu odasına giriş yaptı. Görüşmenin yaklaşık 10'uncu saatlerinde ise bankanın CEO'su Hakan Ateş da sorguya katılmak üzere bankaya giriş yaptığı ve direkt olarak 18'inci kattaki sorgu salonuna girdiği görüldü. Banka CEO'su Ateş, kayıtlara göre sorgu odasına 18.57'de girdi. 40 dakika boyunca Erzan'ın söz konusu fon vurgununu nasıl yaptığını dinledi. Saat 19.37'de ise görüşmeden çıkarak bankadan ayrıldı. İlk gün saat 21.32'de biten görüşmeler sonucunda Erzan tekrar kendisini bekleyen Hüseyin Eligül isimli kişiyle evinin yolunu tuttu.

2'İNCİ GÜN 8 SAATLİK SORGU

Görüşmelerin ikinci günü 10 Nisan Pazartesi de Erzan saat 10.55'te tekrar bankanın genel müdürlüğüne Hüseyin Eligül ve eşi Sermin Eligül'ün eşliğinde giriş yaptı. Erzan, tekrar sorguya alındı ve yaklaşık 8 saat sürecek olan sorgu başladı ancak Erzan'ın özellikle sorgunun 2'inci gününde yorgun ve bitkin gözükmesi dikkat çekti.

HEMŞİRE ELİNDE SERUMLA 18'İNCİ KATTA

Saat 13.11'de Erzan kendisini yorgun ve bitkin hissettiğini söyledi. Bunun üzerine bankanın sağlık görevlisi 18'inci kata çağırıldı. Erzan'a vitamin takviyeli serum verildi. Ayrıca Erzan'ın talebi doğrultusunda suda eriyen vitamin tableti de verildi.

Kamera görüntülerinde hemşirenin elinde serumla kata giriş ve çıkış görüntüleri de yer aldı. Görüntülere göre hemşire Erzan'ın yanında yaklaşık 40 dakika kaldı.

BANKADAN CEP TELEFONU ALDI

Görüşme sırasında Erzan'ın cep telefonunu aldığı tehditler yüzünden kapatması nedeniyle banka görevlilerinden telefon talep etti. Bankanın verdiği telefon ve hatla birlikte 10 Nisan akşamı saat 19.12'de Erzan, bankaya geldiği Eligül çiftiyle genel merkezden ayrıldı.

İŞTE ERZAN'A YAPILAN SERUMUN İÇERİĞİ

Dava dosyasında, Erzan'a hangi ilacın verildiğine ilişkin bankanın sağlık ekibinin tuttuğu "Protokol Kayıt Defteri" kayıtları da yer aldı. Buna göre Erzan'a hemşire tarafından "Arveles" isimli ağrı kesici ve Redox-C olarak bilinen vitamin takviyesini içeren bir serum yapıldı.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)