BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisSEC’i karıştıran istifa mesajı----

SEC’i karıştıran istifa mesajı

SEC’i karıştıran istifa mesajı
29 Nisan 2021 - 11:19 www.finansgundem.com

ABD’nin piyasa düzenleyici kurumu SEC, İcra Müdürü Alex Oh’un atamasından 6 gün sonra istifa etmesiyle sarsıldı. Oh’un istifasında ExxonMobil davasında kullandığı uygunsuz kelimelerin dava konusu olması etkili oldu


FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) İcra Müdürü Alex Oh, atandıktan sadece birkaç gün sonra istifa etti. İstifada icra müdürünün ExxonMobil'in kurumsal avukatı olduğu dönemdeki bir dava nedeniyle yargılanması ihtimalinin etkili olduğu belirtiliyor.

Alex Oh, SEC’e İcra Müdürü olarak atanmasından altı gün sonra geçtiğimiz gün “kişisel sebepleri” gerekçe göstererek görevinden ayrıldı. Ancak Financial Times’ın haberine göre Oh, SEC Başkanı Gary Gensler’a istifasının gerekçesini açıkladığı bir elektronik postada “özel hukuk firmasında çalıştığı dönemdeki bir dava hakkında bu hafta yeni bir gelişmenin oluşması” sebebini gösterdi.

İstifa mesajı Columbia Bölgesi yargıcının bir ExxonMobil davası nedeniyle Oh’un cezalandırılması olasılığını gündeme getirmesinin iki gün sonrasında geldi. Yargıç, Oh’un duruşmada ExxonMobil’in dinlenmesi sırasında davacı taraf avukatı için “tedirgin, saygısız ve akli dengesi bozuk” ifadelerini kullanması nedeniyle ceza alabileceğini belirtiyor.,

İstifa SEC Başkanı Gensler için büyük bir hayal kırıklığına sebep oldu. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre Gary Gensler şirketlere karşı sert yaptırımlarıyla ve Trump yönetimi sırasında olduğundan daha sıkı bir piyasa düzenleme rejimi getirmesiyle biliniyor.

Gensler konuyla ilgili açıklamasında, “Alex’e bu önemli zamanlarda ülkesine hizmet etme konusundaki istekliliği için teşekkür ediyorum” dedi. Oh konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

SEC Başkanı’nın Gensler’in kariyerinde uluslararası şirketleri temsil ettiği bilinen Oh’u bu görev için ataması prograsif bir hamle olarak görüşüyordu.

Alex Oh uluslararası hukuk firması Paul Wiess için çalıştığı dönemdeki bir kamu davasında ExxonMobil’i temsil etmişti. Petrol şirketi Endonezya’da yerel köylülere işkence yapan ve öldüren özel güvenlik güçlerini işe almakla suçlanmıştı.

 

Biden: ABD'nin en zenginlerinin adil paylarını ödeme zamanı

 

Alternatif yatırımlar zirveye hazırlanıyor

 

Japonya'dan yolculara korona ayarı! Sıkı kontrol

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)