BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemSaldırı yerini son anda değiştirmiş... İşte o katil----

Saldırı yerini son anda değiştirmiş... İşte o katil

Saldırı yerini son anda değiştirmiş... İşte o katil
26 Aralık 2022 - 16:41 www.finansgundem.com

Paris'te Ahmet Kaya Kültür Merkezi'ne saldırı düzenleyen fail hakim karşısına çıktı. Kimileri davanın terör suçlamasıyla açılmasını talep ederken, kimileri de ırkçılık suçlamasıyla açılmasını istedi.

Paris'teki Ahmet Kaya Kültür Merkezi'nde üç kişinin ölümüne yol açan saldırıyı düzenleyen zanlı bugün sorgu hakimi karşısına çıktı. Soruşturmayı yürüten savcı, zanlının tutuklu yargılanmasını istedi. Savcı, 69 yaşındaki zanlının "ırk, etnik köken, ulus veya dine dayalı suikast ve suikast teşebbüsü ile izinsiz silah temini ve bulundurmak suçlarından hakkında adli soruşturma açılması talebinde bulundu. Zanlı, ilk ifadesinde “ırkçı” olduğunu kabul edip göçmenleri sevmediği için cinayetleri işlediğini itiraf etmişti.

Bu arada Paris’te PKK’ya yakınlığıyla bilinen Fransa Demokratik Kürt Derneği, cinayetlerin işlendiği Ahmet Kaya Kültür Merkezi'nin bulunduğu Enghien sokağından, 10 yıl önce yine 3 PKK’lı kadının öldürüldüğü Fayette sokağı arasında bir “anma yürüyüşü” düzenleneceği açıkladı.

Fransa’da bazı Kürt dernekler, sorgu hakiminin “ırkçılık” suçlamasıyla değil, “terör” suçlamasıyla zanlı hakkında dava açmasını isterken, bu konu ülkedeki hukukçular arasında da yoğun tartışmalara neden oluyor.

Fransa'da radikal sol parti lideri  Jean-Luc Mélenchon, sosyal medya hesabında zanlının terör suçlamasıyla yargılanması talebini yineledi.

‘’GÖÇMENLERİ ÖLDÜRME ARZUSUNDA’’

Paris savcısı Laure Beccuau, daha önce yaptığı açıklamada, terörle mücadele savcılığının, cinayetlerle ilgili görevlendirilen sorgu hakimiyle sürekli temas içinde olduğunu bildirmişti.

Gözaltı kararı dün kaldırılan saldırgan, sağlık sebebi gerekçe gösterilerek emniyete bağlı bir psikiyatri kliniğine sevk edildi. Klinikte birkaç saat geçiren şüpheli yeniden gözaltına alındı.

Paris savcısı Laure Beccuau saldırganın yabancılara karşı“ patolojik” bir nefret duyduğunu itiraf ettiğini belirtti. Savcı Beccuau, saldırganın kendini "depresif ve intihara yatkın" biri olarak tanımladığını ve 2016'da evinde yaşadığı hırsızlık sonrası "göçmenleri ve yabancıları öldürme arzusunda" olduğunu aktardı.

Savcının açıklamalarına göre, Fransız saldırgan tek pişmanlığının intihar edememek olduğunu dile getirerek eğer bir gün intihar ederse "düşmanlarını" da öldürmeyi düşündüğünü, düşmandan kastının ise "Avrupalı olmayan tüm yabancılar" olduğunu söyledi.

SALDIRI PLANINI DEĞİŞTİRMİŞ!

Savcının açıklamalarına göre zanlı, saldırı günü yabancıları öldürmek için çoğunlukla göçmenlerin yaşadığı Paris'in banliyösü Saint-Denis'ye gittiğini, burada az kişi olması ve kıyafetinin silah şarjörünü doldurmasına imkan vermemesi nedeniyle planladığı saldırıdan vazgeçtiğini anlattı.

Daha sonra Paris'in 10uncu bölgesine yürüyerek gittiğini, orada bir kültür merkezi bulunduğunu bildiğini belirten saldırgan, tüm göçmenlere kızgın olduğunu ifade etti. Saldırganın burada silahla ateş açması sonucu üç kişi ölmüş, biri ağır üç kişi de yaralanmıştı.

Fransız basınında adı "William M." olarak geçen 69 yaşındaki saldırgan olay yerinde gözaltına alınmış, ancak 69 yaşındaki zanlı sağlık gerekçeleriyle cumartesi günü gözaltından çıkarılarak emniyete bağlı bir psikiyatri kliniğine götürülmüştü.

Saldırganın 2016 ve 2021'de iki kez cinayete teşebbüs ettiğinin polis kayıtlarına geçtiği, Aralık 2021'de elinde kılıçla Paris'te bir göçmen merkezine saldırdığı ve iki kişiyi yaraladığı, bu nedenle hapse atıldığı ve buradan bu ay çıktığı açıklanmıştı.

YARALILAR VAR

Öte yandan Paris'teki Kürt toplumunun saldırı sonrasında Fransız polisine duyulan öfkeyi dile getirmek için yaptığı protesto eylemlerinin şiddete dönüşmesi de tartışma konucu oldu.

Kent merkezindeki Cumhuriyet Meydanı'nda saldırıyı protesto etmek amacıyla cumartesi günü yapılan toplantıda da arbede çıkmış, emniyet güçleriyle çatışan grubun eylemleri sonucu meydana yakın sokaklar savaş alanına dönmüştü. Protestolara katılan bazı kişiler de PKK bayrakları dalgalandırmış ve örgüt yanlısı slogan atmıştı.

Başkent polis şefi Laurent Nunez cumartesi günü bir televizyon kanalına verdiği demeçte, çıkan olaylarda 31 polis memuru ve bir protestocunun yaralandığını, 11 kişinin ise tutuklandığını açıkladı.

Saldırı günü de olay yerinde toplanan bir grup gösterici polisle çatışmıştı.

Ahmet Kaya Kültür Merkezi'ne saldırının faili kim?

 

Paris saldırganı yeniden gözaltına alındı

 

Paris saldırganı psikoloji kliniğine sevk edildi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)