BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemRusya tarihi krizin eşiğinde!----

Rusya tarihi krizin eşiğinde!

Rusya tarihi krizin eşiğinde!
25 Mayıs 2022 - 15:23 www.finansgundem.com

ABD’nin, Rusya’nın devlet tahvilleri için döviz cinsinden borç ödemesine izin veren lisansı uzatmamasının ardından Rusya tarihi bir temerrüdün eşiğine geldi.


ABD Hazine Bakanlığı bugün TSİ 07.01’de sona eren ve Rusya’nın tahvilleri için döviz cinsinden borçlarının faiz ve vade ödemelerini yapmasına imkan tanıyan lisansı uzatmayacağını açıkladı.

Bugüne kadar ABD Hazine Bakanlığı, Rusya Merkez Bankası’na ABD ve uluslararası bankalar aracılığıyla tahvil sahiplerine yapılan ödemelerin işleme konmasında yaptırımlara muafiyet tanımıştı.

Bu muafiyet sayesinde Rusya daha önce devlet tahvilleri için döviz cinsinden borç ödemelerini yapabilmişti ancak bu lisansın uzatılmaması temerrüdü kaçınılmaz hale getiriyor.

RUSYA TAHVİL SAHİPLERİNE ÖDEME YAPMAK İÇİN CİDDİ ÇABA SART ETTİ

Sözcü'deki habere göre; Rus uluslararası tahvillerinin yaklaşık 2 milyar dolarlık ödemesinin vadesi yıl sonundan önce geliyor.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Batı ülkelerinin devreye aldıkları yaptırımlar ve Moskova’nın aldığı karşı önlemler uluslararası para akışını zorlaştırdı ancak Rusya tahvil sahiplerine ödeme yapmaya devam etmek için ciddi çaba sarf etti.

"BORÇLULAR BLOKE OLDUKLARI İÇİN TEMERRÜDE DÜŞMEDİKLERİNİ İDDİA ETTİ"

Rusya, 1917’deki Bolşevik devriminden bu yana temerrüde düşmemişti. Küresel hukuk firması Reed Smith’in Finans Endüstrisi Grubu’nun ortağı Adam Solowsky, cuma günü CNBC’ye verdiği demeçte, Moskova’nın parası olmasına rağmen ödemenin imkansız hale gelmesi nedeniyle temerrüde düşmediği argümanında ısrar edeceğini belirtti.

Solowsky, “Bu argümanı daha önceki yaptırımların ödemeleri engellediği yerlerde de gördük. Borçlular ödemeyi yapmaya çalıştıklarını ve bloke oldukları için temerrüde düşmediklerini iddia etti” dedi.

"BD İZİN VERİRSE RUSYA TEMERRÜTTEN ÇIKAR"

Yatırım şirketi BlueBay Asset Management’ın gelişen piyasalar kıdemli stratejisti Timothy Ash, de Moskova’nın temerrüde düşmesinin artık sadece bir zaman meselesi olduğunu belirtti.

Ash, ABD’nin bu hamlesi, Putin başkan olarak kaldığı sürece Rusya’yı gelecek yıllarda temerrüde düşürecek. Rusya, sadece OFAC (ABD Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi) izin verdiğinde temerrütten çıkabilecektir” yorumunda bulundu.

ABD'de MBA endeksleri geriledi ve faizler artış gösterdi

 

Rusya'dan tahıl krizinin çözümü için "yaptırımları kaldırın" önerisi

 

Rusya’ya gıda krizi çağrısı: Engeller kalkmazsa milyonlar ölecek!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)