BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemRus oligarkların mülklerine el konacak----

Rus oligarkların mülklerine el konacak

Rus oligarkların mülklerine el konacak
21 Eylül 2022 - 17:58 www.finansgundem.com

Londra "kara parayla" satın alınan evlere el koyup bunları sosyal konutlara dönüştürmeyi planlıyor. Rus oligarkların, 2016'dan beri Westminster'da toplamda yaklaşık 430 milyon sterlin değerinde gayrimenkul satın aldığını belirtildi.

Birleşik Krallık'ın (BK) başkenti Londra'da Westminster Belediyesi, "kara parayla" satın alınan evlere el koyup bunları sosyal konutlara dönüştürmeyi planlıyor.

BK'nin önde gelen gazetelerinden Guardian, İşçi Partisi yönetimindeki belediyenin, beyan edilen amaçlar için kullanılmadığı tespit edilen gayrimenkullere "zorunlu satın alma emriyle" el koymayı planladığını aktardı.

Belediyenin, söz konusu mülkleri 4 bin hanehalkının barınma ihtiyacını karşılamak için sosyal konuta çevirmeyi hedeflediği belirtildi.

Öte yandan mülk satışlarında şeffaflık kriterlerine uyulmadığından bazı gayrimenkullerin sahiplerinin tespit edilemediğine, bunun da projenin önünde engel oluşturduğuna dikkat çekildi.

Bu kapsamda Westminster semtiyle etrafındaki Belgravia, Knightsbridge ve Mayfair gibi lüks yapıların yer aldığı bölgelerin incelendiği aktarıldı. Buralarda yasadışı gelirlerle satın alınan mülklerin belirlenmeye çalışıldığı ifade edildi.

Almanya merkezli sivil toplum kuruluşu Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün BK kolunun (TIUK) paylaştığı bilgilere göre, Westminster'da Rus oligarkların satın aldığı mülk sayısı 2010'dan bu yana yüzde 1200 arttı.

Kremlin'le bağlantılı olduğu ya da yolsuzluk yaptığı düşünülen Rus oligarkların, 2016'dan beri Westminster'da toplamda yaklaşık 430 milyon sterlin değerinde gayrimenkul satın aldığını belirtildi.

Aynı dönemde Westminster'ın komşusu olan Kensington ve Chelsea'deyse oligarklara yaklaşık 283 milyon sterlin değerinde mülk satıldı.

Westminister Belediye Başkanı Adam Hug, Guardian'a açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:

"Westminister'ın kirli sırları yıllardır biliniyordu fakat kaynağı belirsiz bu paralar Londra'ya aktığı ve yatırımcılar gevşek vergi kanunlarımızdan faydalandığı sürece yetkililer de durumu görmezden geldi." Oligarkların yatırımlarına odaklanılması ve Londra'nın Avrupa'nın kara para aklama makinesine döndüğünün görülmesi için Ukrayna savaşının yaşanması gerekiyordu.

BK'nin kamu yayımcısı BBC'nin nisandaki araştırmasındaysa Rus oligarkların ülkede 800 milyon sterlinlik gayrimenkulü olduğu belirtilmişti.

Rus oligarkların yatları tekrar Türkiye karasularında

 

ABD, Rus oligarkın 90 milyon dolarlık uçağına el koydu

 

Oligarkların kaybı 60 milyar dolar

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)