BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemProf. Dr. Hakan Kara’dan Dünya Bankası kredi anlaşmasına dair kritik yorum----

Prof. Dr. Hakan Kara’dan Dünya Bankası kredi anlaşmasına dair kritik yorum

Prof. Dr. Hakan Kara’dan Dünya Bankası kredi anlaşmasına dair kritik yorum
12 Nisan 2024 - 17:08 www.finansgundem.com

Dünya Bankası'yla işbirliği çerçevesinde Türkiye'ye ek 18 milyar dolar kredi verilmesini olumlu bulduğunu belirten Prof. Dr. Hakan Kara, bunu 4 nedene dayandırdı.

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye ek 18 milyar dolar kredi verilmesine ilişkin olarak Prof. Dr. Hakan Kara'dan dikkat çeken bir yorum geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası'yla (DB) işbirliği çerçevesinde Türkiye'ye ek 18 milyar dolar kredi verileceğini duyurmuştu. Prof. Dr. Hakan Kara, kamuoyunda IMF anlaşmalarına benzetilen krediye ilişkin görüşlerini aktardı. Prof. Dr. Kara, anlaşmayı olumlu bulduğunu belirterek, gerekçelerini dört maddede sıraladı.

Pozitif bir gelişme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski baş ekonomisti Hakan Kara, X (Twitter) hesabından paylaştığı mesajda, “Dünya Bankası ile yapılan kredi anlaşması ekonominin gidişatını değiştirmese de birçok açıdan pozitif bir gelişmedir” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Kara, Dünya Bankası kredisini olumlu görmesinin gerekçelerini ise dört maddeyle anlattı: 

1) Uzun vadeli ve uygun koşullu bir finansman olması

2) Bir süredir sırtını Körfez ve Doğu sermayesine dayamış ekonomi yönetiminin Batı’ya yönelme mesajını güçlendirmesi

3) Dünya Bankası’nın ülkenin potansiyeline olan güvenini göstermesi

4) Deprem ve yeşil ekonomi gibi ciddi dış finansman ihtiyacı yaratan dönüşümlerin yükünü azaltması.

Batı’ya yönelme yorumum yanlış yere çekildi

Hakan Kara, “Batı’ya yönelme” yorumunun yanlış yere çekilmesine yönelik olarak ise, “Kastettiğim bazı Körfez ülkeleriyle yapılan kişisel ilişkilere dayalı anlaşmalardan ziyade şeffaf ve çerçevesi belli finansman kaynaklarına yönelmek” dedi.

Mehmet Şimşek duyurmuştu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası ile yürütülen çalışmalara değinirken, kısa süre önce üç ayrı proje için 1,5 milyar dolarlık finansman temin edildiğini anımsatmıştı. Anadolu Ajansı’na konuşan Şimşek, 2024-2028 mali yıllarını kapsayan işbirliği sürecinden bahsederek şu bilgiyi vermişti: “Dünya Bankası’nın ilk üç yıl içinde ülkemize ilave 18 milyar dolarlık finansman sağlayacağı Ülke İşbirliği Çerçevesi (Country Partnership Framework-CPF) Programı, Banka’nın İcra Direktörleri Kurulu'nda görüşülerek yürürlüğe girdi.”

Dünya Bankası: Türkiye'de enflasyon kademeli olarak düşecektir

 

Dünya Bankası Grubu, Türkiye ile yeni İşbirliği Çerçevesi'ne onay verdi

 

Dünya Bankası ile Türkiye'den "ekonomik işbirliği"

 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Saadet 12 Nisan 2024 18:01

    Batı Batı Batı çağdaşlık uygarlık özgürlük başka çaresi yok birbirlerini katleden arap ortadogu ideolojisinden kurtulup insanlığın yol aldığı medeniyete yönelmekten başka çıkar yol yoktur

  • Mustafa 14 Nisan 2024 16:34

    Kulakları var duymazlar, gözleri var görmezler ( ayet), yav senin gibiler hâlâ batıyı medeni zannediyorsunuz ya, Allah Teala ıslah etsin