BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemÖzbekistan, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü tanıyor----

Özbekistan, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü tanıyor

Özbekistan, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü tanıyor
17 Mart 2022 - 16:47 www.finansgundem.com

Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdülaziz Kamilov, Ukrayna'daki olaylarla ilgili "Özbekistan, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tanıyor, sözde Donbas cumhuriyetlerini tanımıyor" açıklamasını yaptı.

Kamilov, "Ukrayna’daki durum Özbekistan'da ciddi bir endişe uyandırıyor. Duruma barışçıl bir çözüm bulunmasından ve ihtilafın siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesinden yanayız. Ancak bunun için öncelikle saldırılar ve şiddet derhal durdurulmalıdır" ifadelerini kullandı.

'Luhansk ve Donetsk halk cumhuriyetlerini tanımıyoruz'

Özbekistan’ın, tarihsel olarak hem Rusya hem de Ukrayna ile geleneksel olarak çok yönlü ilişkilere sahip olduğunu ve her iki ülke ile ulusal çıkarlarını dikkate alarak iş birliği içerisinde olduğunu söyleyen Kamilov, "Özbekistan, bu zorlu dönemde Ukrayna'ya insani yardım sağladı ve durumu göz önüne alarak yardım yapmaya devam edecektir" dedi.

Kamilov, ülkesinin dış politikasının ilke ve yönlerinden yola çıkarak, olaylara karşı tutumunu ifade etmek istediğini kaydederek, "Özbekistan, Ukrayna'nın bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tanıyor. Luhansk ve Donetsk halk cumhuriyetlerini tanımıyoruz” dedi.

Özbekistan, yurt dışındaki silahlı çatışmalara dahil olmayacak

Kamilov, ülkenin dış politikasına göre Özbekistan’ın herhangi bir askeri-politik bloka katılmayacağını ve Özbek askerlerinin yurt dışındaki silahlı çatışmalara dahil olmayacağını vurguladı. Rusya'ya yönelik Batı yaptırımlarının Özbekistan'ı da doğrudan etkilediğini ifade eden Kamilov, ülkeyi bu tür yaptırımların olumsuz etkisinden korumaya yönelik tedbirlerin alınmasının önemine dikkati çekti.

Kamilov ayrıca Ukrayna’daki Özbek vatandaşlarının tahliyesi konusuna değinerek şimdiye kadar Ukrayna’daki 6 bine yakın Özbek vatandaşının tahliye edildiğini, yaklaşık 300 Özbek vatandaşının Ukrayna'da bulunduğunu sözlerine ekledi.

Özbekistan Ukrayna'daki vatandaşlarını tahliye edecek

 

Özbekistan'da en çok şirket kuran ülke Türkiye

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)