BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemOtoyolların özelleştirilmesi TBMM'de----

Otoyolların özelleştirilmesi TBMM'de

Otoyolların özelleştirilmesi TBMM'de
28 Kasım 2013 - 11:56 www.finansgundem.com

ÖİB ihalesinin iptalinin ardından köprü ve otoyol ihalesi yeniden TBMM'ye geldi...

ÖİB ihalesinin iptalinin ardından, İstanbul 1. ve 2. köprü ile bazı otoyolların, özelleştirme yönteminin halka arz olarak belirlenmesi halinde ihtiyaç duyacağı şirketleşmeyi sağlamak amacıyla Karayolları Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören torba teklif TBMM'ye sunuldu.
İstanbul 1. ve 2. köprü ile bazı otoyolların 25 yıllığına özelleştirilmesi için geçen yıl Aralık ayında düzenlenen ve en iyi teklifi 5.72 milyar dolar ile Koç Holding Malezyalı UEM Group Berhad-Yıldız Holding şirketlerinden Gözde Girişim  ortak girişim grubunun verdiği ihale; Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, yaptırdığı çalışmaya göre özelleştirme değerinin en düşük 7 milyar dolar olması gerektiğine yönelik değerlendirmelerinin ardından, ÖYK tarafından iptal edilmişti.
İptalin ardından ekonomi yönetimi, yeni özelleştirme yönteminin halka arz olması yönünde ağırlık olduğunu belirtmiş, ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mart ayında yaptığı açıklamayla şirketleşme ve halka arzın bu yıl gerçekleşeceğini söylemişti.AKP milletvekilleri tarafından TBMM'ye sunulan 20 maddelik torba kanun teklifinde yer alan bir düzenlemede, söz konusu varlıkların halka arz yöntemiyle satışı için gereken, Karayolları'nın ilgili otoyol ve tesislerinin bir şirket bünyesine aktarılmasını içeren maddede şu hüküm yer aldı:
    "...Hisselerin satışına karar verilmesi durumunda, özelleştirme programındaki otoyolların işletme hakkı,... işletme hakkı verilmesi sözleşmesinin yürürlük tarihinden itibaren 30 yıl süre ile Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ÖİB'nin yüzde 100 hissesine sahip olduğu anonim şirkete verilir."
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)