BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiMücevher ihracatında sert düşüş ----

Mücevher ihracatında sert düşüş

Mücevher ihracatında sert düşüş
27 Mart 2024 - 14:01 www.finansgundem.com

MİB Başkanı Yakın mücevher ihracatında sert düşüş olduğunu belirterek “Geçen yılın aynı dönemine göre yıllık bazda yüzde 30’larda bir düşüş var" dedi

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın, mücevher ihracatı verilerinin yaptıkları uyarıların ne kadar yerinde olduğunu gösterdiğini açıkladı. Geçen yılın aynı dönemine göre yıllık bazda yüzde 30’larda bir düşüş yaşandığını belirten Yakın, “Altın fiyatlarındaki yükseliş ve kota nedeniyle Türkiye’deki altın fiyatlarının uluslararası piyasalardan da yüksek olmasının ve makasın 6 bin USD olarak sürekli yukarı çıkması sektör için artık kıyamet alametidir” dedi.

Mücevher İhracatçıları Birliği başkanı Burak Yakın, sektör olarak doğal afetler, ekonomik sorunlar gibi koşullarda her zaman Türkiye için seferber olduklarını ve çok ciddi fedakarlıklar yaptıklarına dikkat çekerek, tüm uyarılarına ve ekonomi yönetiminin tüm çabalarına rağmen, altın kotası uygulamasının mücevher ihracatına çok büyük zarar verdiğini dile getirdi.

Dünyanın en büyük fuarlarından birisi olan İstanbul Jewelry Show’un bu sene 17-20 Nisan tarihleri arasında yapılacağını belirten Yakın, “Altında uluslararası piyasalarla Türkiye arasındaki fark kg başına 3 bin USD idi, iç talepteki sıkışıklıktan dolayı bugün 6 bin dolara kadar yükseldi. Yani gramda 6 USD’lik büyük bir makas oluştu. Bu kadar büyük makas ihracatçılarımızın Türkiye’de üretim yaparak ihraç etmesini engelliyor. Tabi bu arada bir gram altın alan yatırımcımız da aslında 6 USD pahalıya alıyor.” dedi.

Yıllık bazda ihracat rakamlarını değerlendirirken, altın fiyatlarındaki değişimlerin önemli olduğunun altını çizen Yakın,  ihracat verilerini analiz ederken şunları söyledi:

“2023 yılında 24 Mart tarihine kadar 1 milyar 546 milyon USD tutarında ihracatımız var. Bu yılın aynı döneminde ise 1 milyar 353 milyon USD ihracat yapabildik. Bu verilere göre yüzde 12,47 oranında bir azalma söz konusu. Ancak bu rakamlar doğru ama gerçek değil. Zira geçen sene onsu 1800-1900 USD bandında olan altın bu sene uluslararası piyasalarda 2200 USD seviyelerinde ki bu da yüzde 20 civarında bir artış anlamına geliyor. Bu veriyle entegre ettiğimizde değer olarak yüzde 12,47 olan düşüş reel olarak yüzde 30’ların üzerinde… Tabi bir de kg’da 6 bin doları bulan bir makas var. Mücevher ihracatçısının karı zaten kg’da 5 bin dolar… Bu da ihracat yaptığımız ama kar etmediğimizi gösteriyor. Olur bunlar, ticarette hep kar edeceğiz diye bir kural yok, kar ve zarar kardeştir. Hele ki Türkiye’mizin ekonomik durumu için biz bu fedakarlığı seve seve yaparız. Ama gördüğünüz gibi artık bu fedakarlık sektörün bitmesine neden oluyor. Sahuru, iftarı olunca oruç sağlıklı bir ibadet, ama belli bir süre sahuru da iftarı yapamazsak ölürüz.”

Ekonomi yönetimiyle sürekli gelişmeleri istişare ettiklerinin altını çizen Yakın, reel sektör olarak üretime, istihdama ve ihracata yüksek katma değerli katkı sağlayan mücevher sektörünün bu güne kadar devletten ne teşvik ne hibe istemediğinin altını çizdi. Yakın, mücevher ihracatçısının uluslararası piyasadaki rakipleriyle eşit koşullarda hammadde almasının rekabetçi olmasını sağlayacağını, aksi durumda Türkiye’nin Dubai, İtalya ve Mısır’a yatırım yapmaya başlayan yabancı ve hatta yerli yatırımcı için cazip ülke olmaktan çıkacağını belirtti.

Yakın, ekonomi yönetiminden mücevher ihracatçıları birliği üyesi olan firmaların koşulsuz şartsız, en az geçen sene yaptıkları ihracat kadar altını uluslararası piyasalardaki koşullardan alarak sektöre can suyu verilmesini istedi.

Mücevher ithalatına 'ek mali yükümlülük' getirildi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)