BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiMerkez'in faiz kararı için 2 bankadan farklı beklenti----

Merkez'in faiz kararı için 2 bankadan farklı beklenti

Merkez'in faiz kararı için 2 bankadan farklı beklenti
16 Eylül 2023 - 14:17 www.finansgundem.com

Merkez Bankası perşembe günü faiz kararını açıklayacak. Standard Chartered yıl sonu TCMB faiz seviyesi yüzde 35 olarak güncelledi. Societe Generale ise Merkez'in faiz artırımlarını daha da artıracağı ve yüzde 40'a ulaşacağı görüşünde

Merkez Bankası 21 Eylül Perşembe günü eylül ayı faiz kararını açıklayacak. Ağustos ayında 750 baz puanlık artışla piyasaları şaşırtan Merkez Bankası'nın eylül kararı da merakla bekleniyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sıkı para politikasına desteğinin ardından Merkez Bankası'nın (TCMB) kademeli faiz artışlarına, bir haftalık repo faizini 500 puan artışla yüzde 30'a çekerek devam etmesi bekleniyor. Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki yeni TCMB yönetimi, politika faizini seçimlerden itibaren 16.5 puan yükseltti ve yüzde 25'e çekti. PPK, ağustos ayında piyasayı şaşırtarak 750 baz puanlık artışa gitti.

Ekonomi yönetiminin 'sıkı duruş' kararlılığı ve siyasi irade desteği, Faiz artışlarına devam edileceği beklentilerini güçlendirmiş durumda.

Eylül ayı için piyasa beklentileri, politika faizinin yüzde 25'ten yüzde 30'a çekileceği yönünde. Bu arada piyasa yansıyan tahminlerde iki banka genel beklentilerden ayrışmış durumda.

Bazı ekonomistler ise 'şahin' adım sonrası Merkez'in eylülde daha sınırlı faiz artırımına giderek, etkileri görmek isteyebileceğini düşünüyor.

En büyük beklenti 500 baz puanlık artış

Reuters anketine katılan 16 ekonomistten ikisi 600 baz puan, dokuz ekonomist 500 baz puan, bir ekonomist 400 baz puan ve iki ekonomist ise 250 baz puan artış bekliyor.

Foreks'in 24 ekonomistle yaptığı ankette ise en yüksek tahmin yüzde 31, en düşük tahmin yüzde 27,50.

Standard Chartered: Agresif artış sürecek

TCMB'nin odağında hızla artan enflasyon ve yükselen dış dengesizlikler olduğunu söyleyen Standard Chartered'ın bir araştırma notunda yeni açıklanan OVP'nin yakın vadede alışılagelmiş politikalara taahhüt niteliğinde olduğu belirtildi.

"Politika değişikliğine siyasi desteğin ardından TCMB'nin agresif faiz artışlarına devam etmesini bekliyoruz. Ağustos ayındaki faiz artışı ve OVP, enflasyonun ekonomik daralmaya sebep olabilecek yöntemlerle düşürülmesine odaklanıldığını gösterdi."

Yıl sonu faiz tahminini yüze 35 olarak güncelledi

Standard Chartered notunda ayrıca, hükümetin ekonomi politikalarına açık desteği sebebiyle yıl sonu TCMB faiz seviyesi tahminlerinin de yüzde 35'e güncellendiği belirtti.

Societe Generale'in tahmini eylülde yüzde 31, 2024 başında ise yüzde 40 faiz

Societe Generale ise daha agresif bir hamle bekliyor. SocGen analistleri TCMB'nin eylül toplantısında politika faizini %31’e yükselteceğini, bunu dördüncü çeyrekte 600 baz puanlık, 2024 birinci çeyrekte ise 200 baz puanlık artışların takip edeceğini belirterek faizin %40’a çıkarılacağını öngörüyor.

Son PPK kararının ardından ABD'li yatırım bankası JPMorgan ve Morgan Stanley de faiz artırım beklentilerini yukarı yönlü revize etmişlerdi. JPMorgan, önümüzdeki iki ayda 10 puan daha artırım bekliyor. Morgan Stanley de 2023 sonu için yüzde 30 olan Merkez Bankası politika faizi beklentisini yüzde 35’e yükseltti.

Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak?

 

Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon tahminini açıkladı

 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Nokta16 Eylül 2023 18:47

    Faiz helal aslolan yalan dolan sahtekarlık calmak cırpmak din inanç ticareti yolsuzluk haram

  • Müslüm16 Eylül 2023 16:39

    Yüzde yüz faiz artışı enflansyon üstü olmadıktan sonra aldığı alacağı kararın en ufak önemi yok insanlar yatırımcı içerdeki dışardaki kerizmi enayimi yüzde kırk faiz yatırdığı paranın dönem sonunda enflansyon karşısında yüzde altmış erimesinden başka bir halta yaramaz faizin gerçek değeri zaman itibari ile yüzde yüz üzerine enflansyonun üzerine çekilmesi gerekir zaman kazanıp istikrarın güvenin oluşması için ytd