BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemMeclis'te vekillerin Erdoğan kavgası----

Meclis'te vekillerin Erdoğan kavgası

Meclis'te vekillerin Erdoğan kavgası
01 Mart 2016 - 17:37 www.finansgundem.com

CHP Milletvekili Akif Ekici'nin, "Cumhurbaşkanı psikolojik tedavi görmeli" sözleri, TBMM Genel Kurulu'nu karıştırdı

AK Partili vekillerle CHP'liler arasında yumruklaşmaya varan tartışma yaşandı. CHP'li Arif Ekici, tartışmaya neden olan sözleri nedeniyle ceza aldı.
TBMM'de GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın 2016 yılı bütçesi görüşülürken söz alan Ekici, Anayasa çalışmalarına değindi.
Ekici, "İradesini, fikrini, düşüncesini bir tek kişiye teslim etmiş bir grupla aynı masaya oturup, anayasa yapılamayacağını" savundu.
Bir AK Parti Grup Başkanvekili'nin, Anayasa Mahkemesi'nin gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'e yönelik kararından önce mutlu olduğunu söylediğini belirten Ekici, şunları söyledi:
"Yukarıdaki ağabeyinin açıklamasından sonra, mahkemenin hak ihlali yaptığını söylüyor. Bu düşüncedeki insanlarla nasıl bir araya oturulup anayasa yapılır? AKP Grubu'na soruyorum, bu kadar ülkeye haksızlık yapan, ülkeyi bu hale getiren bir Cumhurbaşkanı var. Hiçbiriniz Allah için çıkıp, 'Ey Cumhurbaşkanı ne yapıyorsun, ülkeyi nereye götürüyorsun?' demiyorsunuz. Bir tavsiyede bulunacağım, dört gruba da öneriyorum. Bölgemizde bazı yaşlı insanlar olur, söz dinlemez, hasta olur doktora gitmek istemez, aile büyükleri, bölgenin önde gelenleri bir araya gelir bu rahatsız kişiyi tedavi olmak için ikna eder. Dört grup oluşturalım, bu Recep Tayyip Erdoğan'ı psikolojik tedaviye tâbi tutalım. Çünkü şuurunu kaybetmiş. Utanmazsanız peygamber diyeceksiniz."


AK PARTİLİ VEKİLLER TEPKİ GÖSTERDİ

Ekici'nin sözlerine tepki gösteren AK Parti Rize Milletvekili Hikmet Ayar ile Ekici  birbirinin üzerine yürürken araya giren milletvekilleri engel oldu. Bu arada CHP ile AK Parti'li milletvekilleri birbirlerine karşılıklı laf attı.CHP’li milletvekilleri sıralara set kurarak, AK Partililerin geçmelerine izin vermezken, CHP’liler Ekici’yi arka kapıdan dışarı çıkardı.  AK Parti ve CHP’li vekiller arasında uzun süre arbede yaşandı
Tartışmanın büyümesi üzerine TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, birleşime ara verdi.
TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, aranın ardından birleşimi açtı, AK Parti ile CHP Grup başkanvekillerine söz vereceğini belirtti.
AK Parti Grup Başkanvekili Coşkun Çakır, Meclis'in, açıldığı günden beri en talihsiz gününü yaşadığını söyledi.
Çakır, CHP Gaziantep Milletvekili Ekici'nin yaptığı konuşmanın siyasi eleştiri olmadığını, polemik de retorik de olmadığını ifade etti.
Çakır, İçtüzük'te Meclisten çıkarma cezasının ne şekilde verileceğinin belli olduğunu belirterek, söz konusu maddeyi okudu.
"Bu talihsiz bir konuşmadır, terbiye sınırlarını aşmıştır" diyen Çakır, Ekici hakkında Meclisten geçici çıkarma cezası verilmesini talep etti. Çakır, Ekici'nin hiç değilse bütçe görüşmelerinin selametle geçmesi bakımından özür dilemesini istedi.

TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, daha sonra CHP'li Akif Ekici'ye söz verdi.
Ekici, konuşmasına başlamadan önce AK Parti'li milletvekilleri ayağa kalkarak laf atmaya başladı ve CHP Grubu'nun arkalarında oturan Ekici'den, gelip kürsüde konuşmasını istedi.
Ekici'nin, konuşmasından önce Genel Kurulda gerginlik başladı. Gerginliğin devam etmesi üzerine Buldan, birleşime ara verdi. Gerginlik arada da sürdü.
Birbirlerinin üzerine yürüdüler
AK Parti'li milletvekillerinin CHP Grubu'na yönelmesi üzerine, CHP'li milletvekilleri de ayağa kalktı. Her iki grubun milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü.
Bu sırada, AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, kendisini tutan milletvekillerinin yanından ayrılarak, Ekici'nin oturduğu arka bölüme yöneldi.
Karaca'yı, araya giren diğer milletvekilleri durdurdu.
Milletvekilerinin birbirlerini ittikleri Genel Kurul'da, CHP'li Ekici ile CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal'ın, sıraların üzerine çıkarak AK Parti'li milletvekillerine hamle yaptığı görüldü.
Gerginlik, araya giren milletvekillerinin, AK Parti'li milletvekillerini sıralarına döndürmesiyle sona erdi.

MECLİS'TEN ÇIKARMA CEZASI

Bu arada Ekici, bütçe görüşmelerinde yaptığı ve Genel Kurulda tartışmaya neden olan sözleri nedeniyle ceza aldı.
TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, TBMM İçtüzüğü'nün 163. maddesi gereğince Ekici'ye, Meclisten geçici olarak iki birleşim çıkarma cezası verilmesini teklif etti.
Buldan, Ekici'ye savunması için söz verdi ancak Ekici'nin Genel Kurulda olmaması üzerine CHP Grup Başkanvekili Engin Altay açıklama yaptı. Ekici'nin savunma yapmayacağını ifade eden Altay, "Ortada biraz dozajı yüksek siyasi eleştiri vardır" dedi.
AK Parti'li milletvekillerinin tepki göstermesi üzerine Altay, "Biz böyle düşünüyoruz, sizin gibi düşünmek zorunda değiliz. Savunma yapma gereği duymuyoruz" ifadesini kullandı.
Bunun üzerine Buldan, çıkarma cezasını Genel Kurulun onayına sundu. Muhalefet milletvekillerinin ret oylarına karşılık, AK Parti'li milletvekillerinin oyuyla CHP'li Ekici'ye Meclisten iki birleşim geçici çıkarılma
cezası verildi.
 

 


 
ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)