BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkMASAK her an peşinize düşebilir----

MASAK her an peşinize düşebilir

MASAK her an peşinize düşebilir
26 Ağustos 2014 - 07:20 www.finansgundem.com

Bankalar şüpheli işlemleri, işlemin hacmine bakmaksızın MASAK’a bildirecek

Bankalar ve finans kuruluşları, ‘şüpheli’ işlemleri, işlemin hacmine bakılmaksızın Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı’na (MASAK) bildirecek.
Milliyet'in haberine göre, şüpheli kişilerin çalıştığı yer, lakabı, mahlas isimleri, nam ve şöhret durumu takip altında olacak. Düzenlemenin detaylarına göre bankalar, “medyada menfi haberler çıkmış olması” nedeniyle bir müşteriden şüphelenebilecek. Bankaya götürülen paraların garip kokular yayması ve “kişilerin bankanın komisyon, masraf veya faiz oranlarını umursamıyor görünmesi” de şüphelenme gerekçesi sayılabilecek.
Maliye Bakanlığı’nın şüpheli işlem bildirimine ilişkin usul ve esasları düzenleyen Mali Suçları Araştırma Kurulu Genel Tebliği, Resmi gazete’de yayımlandı. Yürürlüğe giren tebliğe göre, yükümlüler tarafından, şüpheli bir işlemle karşılaşıldığında MASAK Başkanlığı’na bildiriminde bulunulacak ve bu konuda herhangi bir parasal sınır gözetilmeyecek. MASAK yönergelerine göre bankaların şüpheli işlem bildirimlerinde şu esaslara uyulacak:

Maksimum para çekene takip

* ATM’lerden izin verilen maksimum meblağda para çekenler de takip altına alınacak.
* Kişilerin bankanın komisyon, masraf veya faiz oranlarını umursamıyor görünmesi de şüpheli hareket olarak nitelenecek.
* Müşteri hesaplarından Bitcoin satan aracı kuruluşlara bitcoin alımına yönelik para transferi yapılması da mercek altına alınacak.
* Kâr amacı gütmeyen kuruluşların beyan edilen amacı, faaliyetleri ve görünen kaynakları ile mali işlemlerin niteliği, büyüklüğü ve toplanan ya da aktarılan fon tutarları arasında uyumsuzluklar olması ve birkaç kuruluşun birbirlerine para transferi yapması ya da aynı adresi, aynı idareciyi veya personeli paylaşması da ihbar konusu olabilecek.

Bankacı parayı koklayacak

* Hesap sahiplerinin, hesabına yatırılan veya hesabında bulunan para konusunda yeterli bilgi sahibi olmaması da şüphe nedeni sayılacak. Müşterinin, nakit paranın taşınması sonucu oluşabilecek can güvenliği, hırsızlık ve suiistimal risklerini göz önünde bulundurmaksızın, aynı banka hesaplarına sık sık önemli meblağlarda para yatırması veya çekmesi  şüphe nedeni.
* Müşteri tarafından getirilen banknotların çeşitli maddeler içinde gizlenerek taşındığını gösteren kokular yayması ve lekeler içermesi, özensiz ve acele bir şekilde paketlenmiş görüntüsü vermesi, sayıldığında beyan edilenden önemli miktarda eksik veya fazla olması, içinde sahte olanlarına rastlanması da bildirim konusu olabilecek.

Çok samimi davranıyorsa...

* Müşterilerin bankalara başvurularında ibrazı gereken belgelerin yetersiz bilgiler içermesi, verdikleri bilgilerin çelişkili olması veya bilgilerin verilmesinde isteksiz davranılması, işlem yapılması için para veya hediye teklif edilmesi ya da müşteri hakkında suç gelirlerinin aklanması veya terörün finanse edilmesiyle ilgili medyada menfi haberler çıkmış olması gibi şüphe duyulmasını gerektiren bir durumun varlığı bildirilecek.
* Müşterinin, genel müşteri davranış modellerinin dışına çıkması, örneğin hakkında şüpheli işlem bildirimini engellemek amacıyla bazen çok yakın, bazen tehditkâr tavır takınmaları da bildirim konusu olabilecek. Müşterilerin işi/mesleği, mali durumu ile işlemleri arasında makul bir orantı bulunmaması da dikkat çekici unsur olarak nitelenecek.

Şüphe varsa çifte bildirim gidecek

Şüpheli işlem bildirimleri zorunlu haller dışında elektronik yolla gönderilecek. MASAK.ONLINE sistemine erişim için şifre verilecek. Edinilen bilgiye göre, “Çok ivedi” ya da, “ivedi” uyarılar bulunacak bildirimlerde, “suç gelirlerinin aklanması” ya da “terörün finansmanı” seçeneklerinden en az bir tanesinin işaretlenmesi zorunlu. MASAK rehberinde, “Aklama veya terörün finansmanı olduğuna dair yeterli bir şüphe oluşmamışsa her ikisi ile de ilgili olabileceği değerlendirilerek her iki seçenek de işaretlenmelidir” denildi.
Lakaba da takip
İşlemi yapan vekilse işi yaptıran asıl kişi de bildirilecek. Konuyla ilgili olabilecek diğer kişiler de, “dolaylı olarak ilgili” diye bildirilecek. Şüphelenen kişilerin e-postaları ve telefonları da MASAK’a bildirilecek. Bilgileri verilen gerçek kişiye ve kişinin şüpheli eylem ile alakasına dair bilinen ek bilgiler (çalıştığı yer, lakabı, mahlas isimleri, aile ve soy bilgileri, şöhret durumu, ekonomik durumu vs.) da  belirtilecek.
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)