BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiMahfi Eğilmez'den yıl sonu için enflasyon ve büyüme tahmini ----

Mahfi Eğilmez'den yıl sonu için enflasyon ve büyüme tahmini

Mahfi Eğilmez'den yıl sonu için enflasyon ve büyüme tahmini
17 Nisan 2024 - 16:27 www.finansgundem.com

İktisatçı Dr. Mahfi Eğilmez’in tahminine göre; Türkiye, IMF öngörüsünden farklı olarak bu yıl yüzde 4 civarında büyüyecek. Eğilmez’in yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 50 üzerinde…


Eski Hazine Müsteşarı, iktisat uzmanı, akademisyen ve yazar Dr. Mahfi Eğilmez, adını taşıyan blog sitesinde Türkiye’nin 2024 için ekonomik görünümünü değerlendirdi.

Türkiye’nin bu yıl Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerinin üzerinde büyüme kaydedeceği öngörüsünü paylaşan Eğilmez, yıl sonu enflasyon tahminini ise yüzde 50 üzeri olarak belirledi.

Deneyimli iktisatçı Eğilmez’in yazısından Türkiye’nin görünümüne ilişkin bölümü şöyle:

-IMF’nin tahminleri doğru çıkarsa Türkiye, geçen üç yılda ulaştığı yüzde 7,1 oranındaki büyüme hızı ivmesini 2024 yılında kaybedecek, enflasyon ise yüksek kalmaya devam edecek.

-Her ne kadar büyümenin yüzde 3,1’e gerilemesiyle enflasyonun yüzde 45’e ve cari açığın yüzde 2,8’e gerilemesi tutarlı görünse de benim tahminlerim daha farklı. Ben bu yıl Türkiye’nin yüzde 4 dolayında büyümesini bekliyorum. Bu beklentimin altında faizlerin düşük devam edeceği tahminim var.

Mahfi Eğilmez'in 2024 enflasyon beklentisi

- Eğer gerçekten de faizler enflasyonun altında kalmaya devam ederse tüketimin azalması, talebin düşmesi ve dolayısıyla enflasyonun denetim altına alınması mümkün olmaz diye düşünüyorum.

- Yıl sonu enflasyonu IMF’nin tahminine yakın bir yerde çıkabilir (benim tahminim yüzde 50’nin üzeridir) ama bu enflasyonun düşüş eğilimine girmesinden değil büyük ölçüde baz etkisinden kaynaklanacak bir düşüş olacaktır.

-Dolayısıyla baz etkisi bittiğinde yükseliş geri gelir. Büyüme benim tahmin ettiğim gibi yüzde 4 dolayında olursa cari açık da yüzde 3,5 dolayında gerçekleşebilir.

IMF'in Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nun nisan sayısı "İstikrarlı ama Yavaş: Ayrışmanın Ortasında Dayanıklılık" başlığını taşıyor.

Bu raporda IMF'in Türkiye için 2024 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 45,0 oldu.

IMF, Türkiye için büyüme beklentisini değiştirmedi

 

Mahfi Eğilmez Türkiye'nin dış borcunu hesapladı

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • azmi18 Nisan 2024 00:56

    Büyüdük deniyor da   200 lira 130 dolar alabiliyorken şimdi 6 doları zor alıyor. Büyüme bunun neresinde. İşsizlik artmış , cebimdeki para erimiş ,Gsmh dan düşen pay daha da azalmış vs büyümüşüz ,hadi canım sen de