BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemKüresel ‘kadın yöneticiler’ araştırması----

Küresel ‘kadın yöneticiler’ araştırması

Küresel  ‘kadın yöneticiler’ araştırması
21 Nisan 2015 - 17:50 www.finansgundem.com

Japonya’daki şirketlerin %66’sının yönetiminde tek bir kadın yok. Rusya’da ise yönetimin %40’ı kadınlarda. Türkiye’de durum ne?

Grant Thornton tarafından her yıl yapılan "Kadın yöneticiler" araştırmasının Türkiye ortalaması geçen seneye göre bir puan artış ile %26'ya ulaşmış durumda. Bu sonuç, 2014'e göre ufak bir artışa işaret etse de 2012 ve 2013'e göre önemli düşüş var.

GLOBAL ORTALAMADA İKİ PUANLIK DÜŞÜŞ

Araştırmaya katılan 35 ülkenin yönetimlerinde rol alan kadınların oranı %22. 2013 ve 2014 yıllarının global ortalaması olan %24'e göre iki puanlık düşüş var. Türkiye'de ise 2014'e göre 1 puanlık artış yaşanırken, 2013'e göre 4 puanlık, 2012'ye göre ise 5 puanlık düşüş göze çarpıyor fakat Türkiye yine de 35 ülkenin ortalamasının 4 puan üzerinde.

Kadın yönetici liginde liderliğe oynayan ilk 10 ülkenin 7'si Doğu Avrupa ülkesi. Bir numarada ise Rusya var. Grant Thornton' un araştırması, Rusya'daki yönetim rollerinin %40'ının kadınlar tarafından üstlenildiğine işaret ediyor. Bu oran ile Rusya global ortalamayı neredeyse ikiye katlıyor. Rusya'dan sonra gelen ülkeler sırası ile %38 ile Gürcistan, %37 ile Polonya, %36 ile Letonya, %35 ile Estonya ve %33 ile Litvanya.
Bu sonucu değerlendiren Grant Thornton Türkiye Bağımsız Denetim Hizmetleri Ortağı Gül Şahin, 'Bu ülkelerin çoğunluğunun, fırsat eşitliği kültürünün esas alındığı köklü komünist geçmişe sahip ülkeler olduğunu ve bu kültürden kaynaklanan bakış açısının devam ettiğini' ifade ediyor. "Tarihten gelen bu kültürel etkinin yanı sıra nüfus yapısının da bu istatistiklerde önemli rol oynadığını" belirten Şahin, "Örneğin Rusya'da her 100 erkeğe karşılık 120 kadın olmasının da Rusya'daki yüksek oranlar üzerinde açıklayıcı bir faktör olabileceğini" belirtiyor.

JAPONYA YİNE EN SONDA

Grant Thornton araştırmasının hiç değişmeyen sonuçlarından birisi de Japonya'nın her sene listenin en sonunda yer alması. Japonya, bu yıl da %8 ile en kötü karnenin sahibi. Japonya'daki şirketlerin %66'sının yönetiminde tek bir kadın bile yok. Japonya'yı %14 ile Almanya ve %15 ile Hindistan takip ediyor. Avrupa ülkelerine grup olarak bakıldığında %26 ile araştırma tarihinin en yüksek Avrupa Birliği kadın yönetici oranının ortaya çıktığı görülüyor. Bu sonuçta %33 ile Fransa, %28 ile İsveç ve %27 ile Yunanistan'ın payı var.

TÜRKİYE'DE DURUM

Türkiye'de, kadın yöneticilerin üstlendiği roller ağırlıklı olarak satış, pazarlama ve insan kaynakları alanlarında yoğunlaşıyor. %34 ile satış direktörlüğü öne çıkarken, %19 ile pazarlama, %18 ile insan kaynakları ve %15 ile CFO/finans direktörlüğü rolleri göze çarpıyor. Rapor sonuçlarını değerlendiren Gül Şahin, "Türkiye ortalaması global ortalama üzerinde olsa da, gerek kadın yönetici, gerekse genel olarak kadın istihdamlarının arzu edilen düzeyde olmadığını" ifade ediyor. "2013 yılı TÜİK verilerine bakıldığında, Türkiye'deki kadın nüfusunun %49,8, erkek nüfusunun ise %50,2 olduğunu" belirten Şahin, "Her iki grubun ağırlığının neredeyse yarı yarıya olduğu bir demografik yapıda, yönetimlerdeki %26'lık kadın payının çok olumlu sayılamayacağını" belirtiyor. Diğer taraftan "Türkiye'de, nüfustaki cinsiyet dağılım oranları neredeyse eşit olsa da, eğitim eşitsizliğinin çok büyük boyutlarda olduğunu" ifade eden Şahin, "Türkiye'de 2012 yılında okuma yazma bilmeyen erkek nüfus oram %1,4 iken, kadınlarda bu oranın %7 olduğunu ve bu durumun, gerek kadın çalışan oranını, gerekse kadın yönetici istatistiklerini temelden etkilediğini ifade ediyor.

SAĞLIK, EĞİTİM VE SOSYAL HİZMETLER EN BAŞTA

Kadın yöneticilerin öne çıktığı sektörler, global ortalamada %41 ile sağlık ve yine %41 ile eğitim ve sosyal hizmetler olarak öne çıkıyor. Bunları %33 ile turizm takip ediyor. En sonda ise %19 ile ulaşım, %18 ile inşaat ve gayrimenkul ve %12 ile madencilik sektörleri yer alıyor.

EBEVEYNLİK YÜKÜ KADIN YÖNETİCİ ROLÜ ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL

Ebeveynlik görevinin kadınların yönetici olarak tercih edilmesi önündeki en büyük engel olarak ifade eden katılımcıların oranı %28. Diğer ailevi yaptırım ve baskıları birer engel olarak ifade edenlerin oranı ise %24. Uygun yönetim pozisyonları açıldığında kadın aday eksikliğini bir engel olarak ifade edenler %20 ve cinsiyetlere yönelik önyargıları birer engel olarak düşünenler katılımcıların %19'u.

KATILIMCI PROFİLİ

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 35 ülkeden 2.500 şirket ile gerçekleştirildi. Çeşitli sektörler ve farklı ölçeklerden firmalar araştırmada yer aldı.

ARAŞTIRMAYA DAHİL OLAN ÜLKELER LİSTESİ (ALFABETİK OLARAK):
Almanya, Amerika, Arjantin, Avustralya, Botsvana, Brezilya, Çin, Endonezya, Ermenistan, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Gürcistan, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Japonya, Kanada, Letonya, Litvanya, Malezya, Meksika, Nijerya, Polonya, Rusya, Singapur, Tayland, Türkiye, Yeni Zelanda, Yunanistan.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)