BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemKritik görüşme gerçekleşti: Rusya, Ukrayna için tehdit değildir!----

Kritik görüşme gerçekleşti: Rusya, Ukrayna için tehdit değildir!

Kritik görüşme gerçekleşti: Rusya, Ukrayna için tehdit değildir!
21 Ocak 2022 - 15:25 www.finansgundem.com

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ile ABD-NATO arasında tansiyonun yükselmesine neden olan Ukrayna krizi kapsamında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Cenevre'de görüştü.


Rusya'nın askeri yığınak yaptığı Ukrayna sınırındaki gerilimi çözmek için ABD ve Rusya arasındaki diplomasi trafiği, bugün dışişleri bakanları Antony Blinken ve Sergey Lavrov arasındaki görüşmeyle devam etti. Bugüne kadar yapılan görüşmelerden bir sonuç alınamamış, bölgede gerilim tırmanmıştı.

Cenevre'deki bir otelde, bir masada karşılıklı oturan ve görüşmeleri öncesi kameralara poz veren ikili, bu görüşmenin kritik bir sonuç doğuracağı konusunda hiç de umutlu konuşmadı. "Diplomatik yolları deneyeceklerini" söylemekle yetindi.

BBC Türkçe'deki habere göre; Lavrov, basın toplantısında Rusya'nın Ukrayna için bir tehdit oluşturmadığını belirtti. ABD Dışişleri Bakanı Blinken'ın, ABD’nin Minsk Anlaşması'nı uygulamak için hazır olduğunu onayladığını söyledi. Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD Başkanı Joe Biden ile her zaman görüşmeye hazır olduğunu, Rusya'nın ise hiçbir zaman Ukrayna'ya saldıracağını söylemediğinin altını çizdi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ise, görüşme öncesindeki konuşmasında "Bu çok kritik bir an" dedi ve ekledi:

"ABD ve Rusya olarak farklılıklarımız bugün burada çözebileceğimi sanmıyoruz. Ancak diplomasinin hâlâ uygulanabilir bir seçenek olup olmadığını test etmeyi umuyoruz." Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da ülkesinin bu görüşmelerin bir noktası olmasını beklemediğini belirterek, "Önerilerimiz son derece somut ve aynı şekilde somut yanıtlar bekliyoruz" dedi.

Blinken Lavrov'u "Rusya bir işgale kalkışırsa ortak, hızlı ve sert bir tepkiyle karşı kalır" sözleriyle uyardı.

Rusya, Ukrayna sınırına işgal amaçlı bir yığınak yaptığı iddialarını reddediyor. Gerilimi NATO üyesi ülkelerin artırdığını ve NATO'nun doğu sınırlarının daha fazla genişlememesi talebinde bulunduklarını belirtiyor. 2014'teki çatışmaların ardından ateşkes anlaşmalarına uyulması çağrısı yapan Moskova, bir dizi talebi NATO ve ABD'ye iletmiş ve yazılı yanıt istediğini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Blinken'ın Lavrov'a gerilimi azaltmak için krizden "diplomatik çıkış" önecereceğini söyledi. Buna göre Blinken Lavrov'dan "bölgedeki askeri tatbikatlar konusunda şeffaflık ve bölgedeki füzeler üzerinde yeni kısıtlamalar" önerebilir.

Antony Blinken, Çarşamba günü Kiev'le başlayan Avrupa ziyaretine dün Berlin'de devam etti. Berlin'de NATO üyesi Almanya, Fransa ve İngiliz mevkdaşlarıyla bir araya gelen Blinken, Rusya'nın Ukrayna sınırında herhangi bir askeri hareketliliği karşısında "çok hızlı, sert ve ortak bir yanıt göreceğini" açıklamıştı:

"Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesine izin vermek, hepimizi, bu kıtanın ve bu şehrin ikiye bölündüğü zamanlar gibi, geniş kapsamlı bir savaş tehdidinin hepimizin başına bela olacağı çok daha tehlikeli ve istikrarsız zamanlara geri götürecek."

NATO ve Avrupa ülkelerinin 2021 yılı sonlarında sınıra 100 bin askeri yığmakla suçladığı ve "her an bir işgal hareketine hazır olduğunu" belirttiği Rusya, bir yandan Ukrayna etrafında tatbikatları ve askeri hareketliliği sürdürürken bir yandan da iddiaları yalanlıyor.

"Kış aylarındaki olağan tatbikatları yürüttüğünü" savunan Moskova, Ukrayna'yı işgal etme niyeti olduğuna yönelik iddiaları ise reddediyor.

ABD başta olmak üzere NATO ülkeler de diplomatik görüşmeler sürerken bir yandan da olası bir işgale hazırlık için Ukrayna çevresinde askeri varlığını, füzeler ve ağır silahlarla kuvvetlendiriyor.

Moskova, NATO'nun doğuya doğru daha da genişlememesi talebinde bulunuyor, Ukrayna'nın NATO'ya katılmayacağının yazılı olarak garanti altına alınmasını istiyor ve NATO ülkelerinden Ukrayna'ya gelen askeri desteğe tepki gösteriyor. Kremlin, "İstikrarı bozan ve gerilimi artıran adımların NATO ülkelerinden geldiğini" savunuyor.

Ukrayna'dan 'küçük çaplı işgal' tepkisi

Ukrayna sınırında yaşanan gerilimle ilgili diplomatik temaslar ve açıklamalar son günlerde yoğunlaştı.

ABD Başkanı Joe Biden, Çarşamba akşamı düzenlediği basın toplantısında "Rusya'nın Ukrayna'ya ilerleyeceğini ve küçük bir alanı işgal edeceğini düşündüğünü" söylemişti.

Biden ayrıca Rusya'nın askeri hareketliliğinin çapına göre NATO ülkeleri içinde nasıl karşılık verileceğine dair bir fikir birliğine varmak üzere çalışacaklarını belirtmişti.

Blinken'ın Avrupa ziyareti, bu açıklamalarla aynı zamana denk geldi ve Biden yönetimi, ortak hareket etmek için dışişleri bakanları düzeyinde zemin yoklamış oldu.

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Blinken'dan bir hafta önce de ABD'nin uluslararası istihbarat ajansı olan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Direktörü Bill Burns'ün Avrupa'da olduğunu ve ortak yanıt için Avrupa'daki istihbarat örgütlerinden temsilcilerle görüştüğünü yazdı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky ise Biden'ın "küçük çaplı işgal" sözlerine "Küçük çaplı işgal veya küçük milletler diye bir şey yoktur" diyerek tepki gösterdi. Biden, Zelensky'nin tepkisinin ardından "sınırı geçecek herhangi bir Rus birliğinin işgal anlamına geleceğini" söyleyerek bir gün önceki açıklamalarını düzeltti.

ABD'den gelen açıklamalar, Rusya'nın işgaline karşı verilecek tepkilerin geniş çaplı yaptırımlar olacağını gösteriyor. Ancak Ukrayna çevresindeki askeri hareketlilik de sürüyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Truss'tan Putin'e çekilme çağrısı

NATO ülkeleri Letonya, Litvanya, Estonya ve İngiltere, ABD yapımı füze ve ağır silahların üçüncü ülkelere verilmeden önce ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan alınması gereken onay sürecini tamamladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Cuma günü gittiği Avustralya'nın Sydney kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e "Sovyet-Afgan savaşı veya Çeçenya savaşındaki gibi çok fazla can kaybına yol açacak çok büyük stratejik bir hata yapmadan önce Ukrayna'dan çekilme" çağrısı yaptı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'la birlikte gittiği Sidney'de konuşan Truss, Batılı ülkelere de "Devreye girmeleri" çağrısında bulundu ve "Otokratik ülkeler, Soğuk Savaş'tan bu yana görmediğimiz şekilde cesaretlendiriliyor, Doğu Avrupa'da olanlar tüm dünyayı ilgilendiriyor" dedi:

"Kremlin tarihten dersini almadı. Sovyetler Birliği'ni ve daha büyük bir Rusya'yı yeniden yaratmanın, etnisite ve diller üzerinden toprakları yeniden paylaştırmanın hayalini kuruyorlar. Başkalarını tehdit edip istikrarsızlık getirirken istikrar istediklerini iddia ediyorlar. Rusya ve Çin'den gelen tehditlere karşı İngiltere, Avustralya, İsrail, Hİndistan, Japonya ve Endonezya birlikte hareket etmeli."

BM Genel Sekreteri, Rusya-Ukrayna krizini değerlendirdi

 

Rusya-Ukrayna gerilimi: Türkiye'nin planına destek artıyor!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)