BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakKonut yatırımcısı harekete geçti----

Konut yatırımcısı harekete geçti

Konut yatırımcısı harekete geçti
28 Mayıs 2018 - 13:27 www.finansgundem.com

KONUTDER Başkanı Altan Elmas: Yüzde 20 indirim ile birlikte bekleyen talebin hızlıca döndüğünü gördük. Yatırımcı kitle harekete geçti

Konut faizlerinin indirilmesi ile yatırımcı kitlenin harekete geçtiği belirtildi.

Konut kredi faizlerinin yüzde 1'in altına çekilmesiyle birlikte gayrimenkul kuruluşlarının konut satışlarında yüzde 20 indirimle başlattıkları kampanyanın üzerinden geçen süreçte gelinen noktayı değerlendiren KONUTDER Başkanı Altan Elmas, piyasaların oldukça canlandığını ve yatırımcı kitlenin harekete geçtiği ifade etti.

Elmas, şöyle dedi:

"Kampanya son derece başarılı gidiyor. Yüzde 20 indirim çok büyük bir indirim. Bununla birlikte 0.98 kredi faiz oranı başlı başına bir fırsat. Mevduat maliyetlerinin yüzde 14'ü geçtiği bir orttamda insanlarımız bu fırsatı algıladılar. Bununla birlikte bizim verdiğimiz indirimle de çok büyük bir etki doğdu. Konut satışlarını yüzde 5 peşinata çekmek de çok etkili oldu. Birikimi hazır olmayanlar için de bu süreçte bir fırsat doğmuş oldu. Kampanyanın üçte birlik kısmı sona erdi. Ramazanın ilk haftası olmasının getirdiği rehavette rağmen biz kampanyanın geldiği son noktadan oldukça memnunuz. Yüzde 20 indirim ile birlikte bekleyen talebin hızlıca döndüğünü gördük. Yatırımcı kitle harekete geçti. Son beş altı aydır faizlerin yükselmesiyle beraber yatırımcılarımız konut alımında biraz geri çekilmişti. Yatırımcının devreye girmesi, konut sektörü için son derece pozitif bir durum."

Elmas, kampanyanın sektöre bir taban getirdiğini ve sektörü hareket geçirdiğini gözlemlediklerini de söyledi.

TABAN GENİŞLİYOR

Elmas, "Bu kapmayla birlikte minimum 33 milyar TL gibi bir hedef koymuştuk. Seçim süreci ve Ramazan ayı dolayısıyla hedefimizi mütevazı tuttuk. Bu ilk dilim içerisinde hedefimizin çok rahat aşıldığını görüyoruz. 9 milyar da bizim üst sınırımızdı. Bu gidişatla 9 milyarı yakalayacağız gibi gözüküyor. Bununla birlikte kampanyanın etkisi bizim 44 firmayla sınırlı kalmadı. Kampanyanın sektöre bir taban getirdiğini, sektörü hareket geçirdiğini gözlemliyoruz. Belki şuan 80'e yakın firma bizim ilan ettiğimiz standartlarda müşterilere ürün sunuyor. Dolayısıyla taban daha da genişlemiş oldu. Aslında kampanyamız 9 milyardan çok daha büyük bir finansal büyüklüğe, ticari haraketliliğe imkân tanımış olacak. İnsanlarımızın da bu fırsatı algılamış olmaları çok güzel" dedi.

MALİYETLER YÜKSELİYOR

İnşaat maliyetinin konut satış fiyatlarında belirleyici olduğunu da sözlerine ekleyen Elmas, "İnşaat maliyetleri son bir yılda oldukça yükselmiş durumda. Bunları dolarla fiyatlıyorlar. Ancak biz konutlarımızı dolar üzerinden fiyatlayamıyoruz. Sektörde konut fiyatlarının çok büyük kısmı 'lüks olanların dışında' TL üzerinden fiyatlama yapıyoruz. Maliyetler fiyatlara yansımış değil. Bir buçuk yıldır yüzde 6 civarında maliyetler fiyatlara yansıyor. Önümüzdeki dönemde stoklar biraz eridikçe maliyet yavaş yavaş fiyatlara yansımaya başlayacaktır. İnsanlarımıza önerilerimmiz ellerini çabuk tutmaları ve fırsatı değerlendirmeleridir" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Türkiye'nin gayrimenkul firmalarının üyesi olduğu 3 kuruluşa üye 44 firma, 15 Mayıs'tan geçerli olmak üzere tüm peşin ve konut kredili satışlarda yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinat kampanyası başlattı.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)