BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkKoç Holding, Yapı Kredi'deki %18'lik UniCredit hisselerini geri alıyor----

Koç Holding, Yapı Kredi'deki %18'lik UniCredit hisselerini geri alıyor

Koç Holding, Yapı Kredi'deki %18'lik UniCredit hisselerini geri alıyor
09 Kasım 2021 - 08:20 www.finansgundem.com

Koç Holding, UniCredit'e ait Yapı Kredi Bankası'nın sermayesinin yüzde 18'ine denk gelen 1.520.469.231 TL nominal değerli paylarının alımına ilişkin kararın Unicredit'e iletildiğini söyledi.

Koç Holding, Yapı Kredi sermayesinin yüzde 18'e denk gelen paylarının alımına ilişkin kararını Unicredit'e iletti.

Şirket'ten konu ile ilgili KAP'a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"30.11.2019 tarihinde kamuya açıklandığı üzere, Koç Holding A.Ş., UniCredit S.p.A. ("UniCredit") ve Koç Finansal Hizmetler A.Ş. ("KFS")  arasında imzalanan YKB Pay Alım Satım Sözleşmesi uyarınca   UniCredit  tarafından YKB paylarının satışının planlanması durumunda, belirli  süre ve koşullar ile Koç Holding'in satışa konu payların alımı için ön  teklif verme hakkı bulunmaktadır. Bu kapsamda UniCredit tarafından Şirketimize yapılan bildirimin değerlendirilmesi sonucunda, UniCredit'e ait YKB sermayesinin %18'ine denk gelen 1.520.469.231 TL  nominal değerli YKB paylarının alımına ilişkin kararımız Unicredit'e  iletilmiştir.

YKB paylarının devir bedeli, taraflarca 30.11.2019 tarihli sözleşmede  mutabık kalınan esaslar uyarınca 1 TL nominal değerli paylar için 2,2980 TL olarak belirlenmiştir.
 
İşlem sonrasında Koç Holding'in YKB sermayesinde sahip olduğu doğrudan  ve dolaylı paylarının toplamı SPK'nın Pay Alım Teklifi Tebliği'nde  belirlenen %50 eşiğini aşacağından, Koç Holding için YKB'nin diğer pay  sahiplerine yönelik olarak pay alım teklifi zorunluluğu doğacak olup,  kapanışı takiben ilgili düzenlemeler uyarınca zorunlu pay alım  teklifinde bulunulacaktır.
 
Pay Alım Teklifi Tebliği uyarınca zorunlu pay alım teklifi fiyatı
 
1) Payların satışına ilişkin anlaşmanın kamuya duyurulduğu tarihten  önceki altı aylık (180 günlük) dönem içinde oluşan YKB hissesinin  günlük düzeltilmiş ağırlıklı ortalama borsa fiyatlarının aritmetik  ortalaması olan 2,3940 TL'den,
 
2) Pay alım teklifinde bulunan Şirketimiz tarafından, pay alım  teklifini doğuran pay alımlarında ödenecek 2,2980 TL dahil olmak  üzere, pay alım teklifi yükümlülüğünün doğduğu tarihten önceki altı  aylık dönem içinde YKB paylarına ödenen en yüksek fiyattan,
   düşük olmayacak şekilde belirlenecektir.
 
Devrin tamamlanması, BDDK ve SPK dahil yurt içi ve yurt dışındaki  yetkili otoritelerden gerekli onayların alınmasına tabidir. 
 
Konuyla ilgili önemli gelişmeler yatırımcılarımızla paylaşılacaktır."

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ŞEMSETTİN KARLIDAĞ09 Kasım 2021 22:40

  AB ülkelerinde bir tek fransa ve almanya nın durumu iyi heleki italya batmış durumdalar.

 • YORUM09 Kasım 2021 14:27

  tebrikler koç holding, umarım bu  davranış diğer borsa şirketlerine örnek olur,holding hisse geri alım açıklaması ve bu durum şirketlerine verilen değerin güzel bir örneğidir.

 • RAMO CANCAN09 Kasım 2021 11:40

  Daha öncede belli bir bir yüzdeyi koç almış idi yükseltip ele vermişler idi.yabancı olmaz ise o banka zor gider.bence 3,30 TL yapıp milletin eline yine verirler.daha önce ki hareketlere benziyor.

 • zero09 Kasım 2021 20:12

  Demek ki 3,30 gelince satmak. Mesela yani Bankalar diplerde sürünüyor. Yükselmeye devam. Nisanda 3,80 kesindir.