BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisKoç doğudan elini çekiyor mu?----

Koç doğudan elini çekiyor mu?

Koç doğudan elini çekiyor mu?
31 Ekim 2013 - 08:07 www.finansgundem.com

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un, 'Cizre'ye otel yapacağım' sözü askıda kaldı

Çözüm süreci ile birlikte Doğu’ya çıkarma yapan ve yatırım sözü veren Türk iş dünyasının önde gelenleri bölgede hayal kırıklığına neden oldu. Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) Cizre’ye yaptığı ziyaret sırasında Koç Holding Başkanı Mustafa Koç’un ‘Divan Oteli buraya getireceğiz’ sözü de havada kaldı. Star'ın haberine göre, Koç ve TÜSİAD üyelerinin çözüm sürecinin desteklenmesi için bölgeye destek açıklamalarının sadece sözde kaldığı belirtildi.

Hep nasihat dinledik, icraat yok
Cizre Ticaret Odası Başkanı Süleyman Çağlı, verilen sözlerin havada kaldığını belirterek “TÜSİAD Cizre’ye Türkiye’nin en büyük işadamları ile geldi. Hepsinin ağzında barış, çözüm ve ekonomik yatırımlar vardı. Ancak aradan geçen zamanda bunların hiçbirini icraata dökemediler. Mustafa Koç herkesin önünde Divan Oteli, Cizre’ye getireceği sözünü verdi. Otelin projesini, inşaatını bitirdik ancak ne ses var ne seda” dedi. Koç Grubu ile defalarca irtibata geçmek istediğini ancak bir yanıt alamadığını belirten Çağlı “Her aradığımızda bizi başlarından savdılar. Hep bir bahane buldular. Sonra anladık ki bu işten vazgeçmişler. Biz de kendi otelimizi kendimiz işletmeye karar verdik” dedi. Sivil Toplum kuruluşlarının  doğu çıkarmalarını turistik gezilere benzeten Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Hakan Akbal ise “Son olarak Türkiye’nin zenginler kulübü olarak bilinen TÜSİAD bölgeye geldi. Cizre’ye adeta çıkarma yapan Türkiye’nin en güçlü sermaye sahiplerinin nasihat ve vaatlerini dinledik. İcraat yok.  Mustafa Koç’un bölgedeki yatırımlarından yavaş yavaş çekildiklerine dair duyumlarımız var. Koç’un kararı bölgeye gelecek  olan yatırımların kararını da etkiler. Bu karar öncü bir depreme dönüşerek kendi artçılarını yaratır. Asıl felaket de o zaman ortaya çıkar. Biz bu durumda elbette Koç’a sitem etme hakkına sahibiz; ancak Koç’tan daha fazla kendi hemşerilerimize sitemimiz var. Sadece Aziz Yıldırım Fenerbahçe’ye harcadığının 100’de 1’ini Diyarbakır için harcasaydı, bugün Diyarbakır farklı bir yerde olurdu’ diye konuştu.

G.DOĞU’DA 2 TESİSİN ÜRETİMİNİ DURDURDU
Koç Holding şirketlerinden Tat Konserve,  Harran Çiftliği’ndeki domates ve salça üretimini durdurma kararı aldığını açıkladı. Yapılan açıklamada gerekçe olarak ‘bölgede yapılan faaliyetlerin kârlılık durumunun beklentilere cevap vermemesi’ gösterildi. Koç Holding ayrıca bu yıl başında Harranova Çiftliği’ndeki hayvancılık faaliyetlerini de durdurmuştu. Mustafa Koç Çözüm Süreci ile ilgili yaptığı açıklamalarında ekonomik büyümenin ve bölgeye olan yatırımların önemli olduğunu çok kez değinmişti. Cizre’ye TÜSİAD ile yaptığı çıkarmada  Koç “Kesinlikle birşey yapmak lazım. Biz Divan ile ilgili Cizre’de bir planlama yapıyoruz.  Teşvik kapsamında bölgenin yatırım potansiyeli göz ardı edilemez” demişti.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • koç çalışanı31 Ekim 2013 13:54

    devlet olarak bu yatırımları yapacak kişi ve kurumlar ile uğraşırsan böyle olur

  • Haklı beyler31 Ekim 2013 09:17

    Koç Holding ülkemizde önemli işverenlerden ve yatırımcılarından Son Gezi eylemlerinde destek verdiler diye hükumet tarafından sorguya çekildi. Pkk ile çözüm süreci gerçekleşti ancak çözümsüzlük süreci olarak devam ediyor. G.doğuya yatırım yapılacaksa önce pkk bitmeli.Koç holding işte o zaman yatırım yapar G.Doğuya ve sözünü tutmuş olur.