BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİşte uyarı:Enerji sektöründe iflaslar yaşanabilir----

İşte uyarı:Enerji sektöründe iflaslar yaşanabilir

İşte uyarı:Enerji sektöründe iflaslar yaşanabilir
12 Ocak 2015 - 15:53 www.finansgundem.com

Ekonomistlere göre petrol fiyatlarındaki düşüş ve EMB’nin müdahalesi dünya ekonomisini olumlu etkiler ancak enerji sektöründe iflaslar yaşanabilir.

Uluslararası bilimsel-akademik kuruluş EBES’in (Eurasia Business and Economics Society - Avrasya İşletme ve Ekonomi Birliği) 15. Konferansı 8-10 Ocak 2015 tarihlerinde Portekiz’in başkenti Lizbon’da yapıldı. Lizbon Üniversitesi ISCTE-IUL Enstitüsü’nün ev sahipliğinde yapılan konferansa İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) de destek verdi.
 
51 ülkeden 600 civarında akademisyen, uzman, bankacı ve bürokratın katıldığı konferansta teorik konular yanında dünya ekonomisindeki son gelişmeler de konuşuldu. Tartışmaların ana teması ise son zamanlarda hızla düşüşe geçen petrol fiyatları ile Avrupa ekonomisindeki son gelişmeler oldu.
 
EBES'in kurucuları Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, Yrd. Doç. Dr. Ender Demir ve Dr. Hakan Danış’ın verdiği bilgilere göre; konferansta en fazla tartışılan konu petrol fiyatlarındaki düşüş ve dünya ekonomisine olası etkileri oldu. Buna göre, katılımcıların ağırlıklı görüşü, petrol fiyatlarındaki sert düşüşün küresel ekonomiyi olumlu etkileyeceği şeklinde. Fakat bazı OPEC ve petrol ihraç eden ülkeleri ise zor günler bekliyor. Özellikle Venezüella ve Rusya gibi petrol ihracatı geliri kamu bütçesinin önemli bir kısmını oluşturan ve siyasi ambargolarla boğuşan ülkeler çok zorlanacak gibi görünüyor.
 
Enerji fiyatlarındaki düşüş tüketicileri ve birçok sanayiyi olumlu etkilerken petrol şirketlerini ise olumsuz etkileyebilir. Konferans katılımcılarının görüşü, özellikle Amerika ve Kanada gibi ülkelerde yüksek maliyetle petrol çıkaran firmaların birçoğunun bu fiyatlara dayanamayacağı yönünde. Dolayısıyla, yakın zamanda enerji firmalarından iflas haberleri gelebilir.
 
Konferanstaki diğer önemli bir tartışma konusu ise Avrupa Merkez Bankası’nın olası yeni politikaları ve Euro’nun geleceğine ilişkin oldu. Konferansa katılan akademisyen ve merkez bankası yetkilileri, EMB’nin genişleyici bir politika açıklaması gerektiği yönünde hem fikirler. Olası böyle bir gelişme, Avrupa ve dünya ekonomisini olumlu etkileyebilecek. Bu politikanın başarısı Euro’yu etkileyecek olsa da, Yunanistan’daki seçimler de Euro’nun geleceğini belirlemede önemli rol oynayabilir.
 
 
 
 
 
USTA EKONOMİSTLERDEN
DEV SEKTÖR İÇİN İFLAS UYARISI
 
 
15. EBES Konferansı’nda neler konuşuldu
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)