BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİş gücü açığı Portekiz'de göç yasasını değiştirdi!----

İş gücü açığı Portekiz'de göç yasasını değiştirdi!

İş gücü açığı Portekiz'de göç yasasını değiştirdi!
07 Ağustos 2022 - 10:42 www.finansgundem.com

Özellikle turizm ve inşaat sektörlerinde iş gücü açığı olan Portekiz, göçmenlik kanununu yurt dışından işçi göçünü kolaylaştıracak şekilde değiştirdi.


Perşembe günü resmen yürürlüğe giren metne göre, özellikle "dijital göçebelerin" vize kabulünü kolaylaştıran değişiklikler yapıldı.

Temmuz ayında parlamentoda oylanan bu yeni göçmenlik yasası, Portekiz'e iş arama maksadıyla gelen göçmenlerin 120 gün süreli ve sonrasında 60 gün daha uzatılabilen geçici bir vize almasına imkan sağlıyor.

Euronews'teki habere göre; Yeni yasa özellikle uzaktan çalışma imkanı sayesinde faaliyetlerini seyahat ederek yürüten dijital göçebeler için vize işlemlerini kolaylaştırıyor.

Parlamento Bakanı Ana Catarina Mendes yasaya ilişkin, "Portekiz'in demografisi, ekonomisi ve kültürü için göçmenlere ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

Göçmenlik yasasında yapılan değişikliklerle özellikle pandemi nedeniyle zarar gören turizm sektörüne iş gücü sağlanması bekleniyor.

Turizm Bakanlığına göre, turizm sektöründe yaklaşık 50 bin çalışana ihtiyaç var.

Yasa değişikliği, parlamentoda 21 Temmuz'da mutlak çoğunluğa sahip Sosyalist Parti ve sol muhalefetin oylarıyla kabul edilmişti. Merkez sağ partisi Sosyal Demokrat Parti (PSD) oylamada çekimser kalırken aşırı sağcı Chega! (Yeter!) partisi oylamaya katılmamıştı.

Göçmenlik işlemlerinin basitleştirilmesi, Brezilya, Afrika'daki eski Portekiz sömürgesi ülkeler ve Portekiz arasında öğrenci ve işçi hareketini teşvik etmeyi amaçlayan ve Portekizce Konuşan Ülkeler Topluluğu'nda (CPLP) yapılan bir anlaşmaya konu olmuştu.

Muğla açıklarında 38 düzensiz göçmen kurtarıldı

 

İspanya'dan, Ukraynalı mültecilere aylık 410 dolar

 

BM'den Türkiye'ye 'mülteci' teşekkürü

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)