BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkİş Bankası'ndan hem ülkeye hem personeline destek----

İş Bankası'ndan hem ülkeye hem personeline destek

İş Bankası'ndan hem ülkeye hem personeline destek
24 Mart 2020 - 14:19 www.finansgundem.com

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, salgınla mücadele kapsamında şirketlere sağladıkları desteklerin yanı sıra banka bünyesinde uygulanan tedbirleri aktardı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen ve ülkemizde de yayılan korona virüs salgını nedeniyle müşterilerine ve çalışanlarına yönelik tedbirler alan İş Bankası, gerek Sağlık
Bakanlığı gerekse Dünya Sağlık Örgütü’nün uygulamalarını sürecin en başından bu yana yakından takip ederek, toplum sağlığını önceliklendiren önlemleri devreye alıyor.

Salgının ekonomiye etkilerini en aza indirmek amacıyla destek paketi açıklayan ilk özel banka olan İş Bankası’nın Genel Müdürü Adnan Bali, salgın sürecinde Bankanın aldığı tedbirlere ve uygulamaya başladığı ekonomiye destek paketine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Adnan Bali, “bir hafta içinde rüya gibi bir hafta geçirdiklerini” ifade ederek, şunları aktardı:

Ekonomiye destek paketi ile firma ve gerçek kişilerin vadesi gelen borçlarını erteliyor, KOBİ ve mikro işletmeleri başta olmak üzere ödemesiz dönem veren yapılandırma, mevcut ve ilave limitlerle destekliyoruz. Maaş anlaşması olsun olmasın müşterilerimizin maaş ödemelerini gerekirse ilave limit tahsisi suretiyle gerçekleştirmelerine olanak sağladık, fakat bunu istihdam azaltmama şartına bağladık. Sağlık güvenliğini teşvik için dijital kanallardaki havale, EFT vb. işlemlerde komisyon ve ücret uygulamasını sıfırladık.

Toplu iş sözleşmemizi sonuçlandırarak, sendikal örgütlenmenin bir farkı olarak enflasyon beklentilerinin ötesinde ve düşük maaşlıları da koruyacak şekilde, %16-14-11 şeklinde kademeli, her halükarda 500 TL’nin altında olamaz düzenlemesi ile zam yaptık. Böylece, çalışanlarımızın ücretlerine ortalamada %15,28 artış sağlamış olduk.

Toplamda ise 21.067 çalışanımız %15 ve üzerinde artış alacak

14’er günlük dönüşümlerle %50 ve mümkün olduğu oranda daha fazla çalışanımızın online-realtime bağlantılı olarak evden çalışması (yaklaşık 9.000 kişi) veya evde bulunması (yaklaşık 5.000 kişi) uygulamasına geçtik.
Hamilelik, süt emzirme, kronik hastalık ve bağışıklık sistemi zafiyetine işaret eden hastalık vakalarının tamamında çalışanlarımızı idari izinli saydık.
Okul çağında çocuğu olan çalışanlarımız arasında ihtiyaç duyanlara ücretli, talep edenlere ise ücretsiz izin uygulamasını başlattık.
İşyerine gelenler ve birer kişi olarak çalıştıkları için dönüşüme dahil olmayan güvenlik görevlileri dahil bütün çalışanlara ve yöneticilere, (Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları hariç) aylık 3.500 TL brüt ödeme başlattık.

Hijyen kolaylığı için serbest kıyafet uygulamasına geçtik.

En ücra şubelerimiz dahil çalışanlarımıza maske, eldiven, dezenfektan v.b. gönderip dağıttık, para teması olanlarda eldiven zorunluluğu getirdik.

Genel Müdürlükte toplu yemek uygulamasını kaldırıp masalara kadar kumanya dağıtımına geçtik. Kumanya uygulamasına, sıcak yemek sunan aynı firmaca ve Bankadaki mutfak düzenimizde gözetim altında hazırlanması şartıyla geçtik.
Çok sayıda çalışanın bulunduğu Genel Müdürlük ve Operasyon Merkezleri binalarımıza yeterli sayıda en fonksiyonlu termal kamera tedarik ettik ve kurulumunu tamamladık.

Havalimanı, üniversite, hastane, AVM şubelerimizi kapattık

Bütün binalarımızda, şube binalarımız dahil sıklığı arttırılan detaylı dezenfekte temizlik uygulaması başlattık.
Bankamatik cihazlarını ve çalışanların servis araçlarını detaylı dezenfekte temizlikten geçirdik ve bunun sıklığını artırdık.
Havalandırma sistemlerini tamamen dezenfekte edip, yüzde yüz taze havaya çevirdik.
Tüm yurtiçi yurt dışı toplantı ve etkinlikler iptal ettik.
Toplantıları, video konferansa çevirdik.
Yurtdışından gelen bütün çalışanlarımız ve/veya yakınları için idari izinli olarak 14 gün işe gelmeme uygulaması başlattık.
Müşterilerimizi ve çalışanlarımızı sürekli bilgilendirdik.
Çalışanlarımız için sağlık uzmanlarımızca hazırlanan ve kurum doktorumuzun anlatımı ile video klipler hazırlatıp yayınladık.

İş Bankası’nın aldığı tedbirlere dair daha birçok detay bulunduğunu belirten Bali, “Kanaatimce bu sıra dışı hadisede şu ana kadar iyi bir imtihan verdik. Bütün bunları da önceden hazır olan ‘Acil Durum Eylem Planları - Bulaşıcı Hastalıklar’ faslı kapsamında, tek tek Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları başta olmak üzere şahısların ve sorumlulukların tanımlandığı Kriz Yönetim Ekip ve
Komiteleri ile, ayrıca sendikal örgütlenme dahil kurum ve kurallarımızla, önce insan yaklaşımımızla, en önemlisi samimiyetimizle yaptık” dedi.

Adnan Bali, korona virüs salgını sürecinde de banka olarak her zaman ülke ve toplumun önceliklerini gözeten yaklaşım ile hareket ettiklerinin altını çizerek, “Ülkemizin yaşadığı bu olağanüstü süreci aşmak için ‘Türkiye’nin Bankası’ olarak her zamanki gibi yapıcı ve çözümcü anlayışımızı bugüne kadar olduğu gibi sürdüreceğiz. Bu kapsamda da ihtiyaç duyulması halinde gerekli her türlü ilave tedbiri alacağız.” diye konuştu.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali salgında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine başsağlığı ve sabır, tedavi görenlere acil şifalar diledi.

İş Bankası da kredi ödemelerini erteliyor

 

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Serhat 29 Mart 2020 11:10

  Bu sektörde çalışan biri olarak yaklaşımınızı takdir ediyorum. Bu bakış açısı ile işini ve işyerini seven personelin aidiyet duygusu üst seviyede olacaktır. Zaten İşbankasının sektörde çalışan açısından kurum bağımlılığı üst seviyede bir Banka olduğu biliniyor. Temennimiz finans sektörünün bu çizgide davranış gösteriyor olması.

 • Sn.Müdürüm24 Mart 2020 21:36

  Hepsi çok güzel ve değerli destekler,fakat halkın çok büyük çoğunluğunu ilgilendiren kredi kartı ödemeleri konusunda da bir destek bekliyoruz.Siz başlatırsanız diğer bankalar ve zombi bankalarda mecburen bu destekte bulunacaklar.

 • erdinç24 Mart 2020 20:50

  Soda da mahfolduk,,biraz destek lütfen.

 • YILDIRIM R24 Mart 2020 15:17

  Benim Bankam, Ata’mızın kurduğu banka. Teşekkürler İş Bankası