BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro Ekonomiİnşaat malzemesi sanayi üretimi yüzde 13.5 arttı----

İnşaat malzemesi sanayi üretimi yüzde 13.5 arttı

İnşaat malzemesi sanayi üretimi yüzde 13.5 arttı
05 Aralık 2023 - 10:45 www.finansgundem.com

İMSAD verilerine göre, İnşaat malzemesi sanayi üretimi üçüncü çeyrekte yüzde 13,5 arttı

Türkiye İMSAD Aylık Sektör Raporu’nun Kasım 2023 sonuçlarına göre, inşaat malzemesi sanayi üretimi 2023’ün ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 1,2 arttı.

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1,4’lük artış gösteren üretim, son çeyrekte de yüzde 13,5’lik bir yükseliş kaydetti. Seçim sonrası belirsizliklerin azalmasının ve deprem bölgesi inşaat faaliyetlerinin sektörü olumlu desteklediğine dikkat çekilen raporda, inşaat sektörünün ise yılı yüzde 6’lık büyümeyle kapatacağına vurgu yapıldı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay hazırlanan Aylık Sektör Raporu’nun Kasım 2023 sonuçları açıklandı. Rapora göre inşaat sektörü, uzun süren bir daralma döneminden sonra 2023 yılında yeniden büyüme gösterdi. İnşaat sektöründe görülen büyümenin dengeli ve kalıcı olması halinde, inşaat malzemesi sanayisinin de istikrarlı ve büyüyen bir iç pazara yeniden kavuşabileceğine vurgu yapıldı. Dolayısıyla inşaat sektöründeki büyümenin inşaat malzemesi sanayi üretimini de olumlu etkilediğine dikkat çekildi.

Türkiye İMSAD raporuna göre, 2023 yılı üçüncü çeyrekte inşaat sektörü yüzde 8,1 büyüme kaydetti. Deprem bölgesindeki yeniden imar faaliyetlerinin başlaması ve artması ile seçimler sonrası belirsizliklerin azalmasının inşaat sektörünü desteklediğine vurgu yapılan raporda, yılın ikinci çeyreğinde inşaat sektörü büyümesinin yüzde 6,2’den yüzde 6,6’ya çıkacak şekilde güncellendiğine işaret edildi. Böylece yılın ilk dokuz ayında inşaat sektörü yüzde 6,3 büyüme kaydetti. Raporda, 2023 genelinde inşaat sektörünün yüzde 6 büyüme sağlaması beklendiğine dikkat çekildi.

İnşaat malzemesi sanayi üretimi üçüncü çeyrekte canlandı

Rapora göre, 2023 yılının ilk çeyrek döneminde deprem afetinin etkisi ve ihracattaki düşüşe bağlı olarak üretim yavaşladı. Buna rağmen inşaat malzemesi sanayi üretimi, ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,2 arttı. İkinci çeyrekte ise depremin artçı etkileri, seçim sürecinin belirsizliği, dış pazarlardaki yavaşlama ile nisan ve haziran aylarında çalışma gün sayısının azalması sonucu inşaat malzemesi üretimi geçen yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 1,4 yükseldi.

Yılın üçüncü çeyreğinde ise inşaat malzemesi üretimi daha yüksek büyüme gösterdi. Bu kapsamda temmuz ayında üretim hareketlendi ve geçen yılın aynı dönemlerine göre yüzde 29,8 yükseldi. Ağustos ve eylül aylarında ise geçen yılın aynı aylarına göre yüzde 5,4 artış gösterdi. Böylece üçüncü çeyrekte üretim artışı yüzde 13,5 seviyesinde gerçekleşti ve önemli ölçüde arttı. Üçüncü çeyrekte inşaat sektöründeki yüksek büyüme inşaat malzemesi sanayisi üretiminde de yüksek artışa neden oldu.

İnşaat sektöründe yüzde 6’lık büyüme beklentisi

Rapora göre inşaat sektöründe güven endeksi, mevcut işler seviyesi ve alınan yeni siparişler seviyesi, ekonomi politikalarındaki sıkılaşmaya rağmen yılın son aylarında yüksek seviyede gerçekleşti. Buna bağlı olarak yılın son çeyrek döneminde de inşaat sektöründe yüzde 4-5 arası bir büyüme beklendiğine dikkat çekildi. Böylece inşaat sektöründe 2023 yılı genelinde yüzde 6 büyüme öngörüsü ortaya çıktı.

Öte yandan inşaat sektörü güven endeksi seçimlerin yapıldığı mayıs ayından sonra gerileme eğilimine girdikten sonra ilk kez kasım ayında artış gösterdi. Endeks 2023 Kasım ayında bir önceki aya göre 1,3 puan arttı. Kentsel dönüşüm ve yerel seçimler öncesi hareketlenme ile mevcut inşaat işlerinin ve alınan yeni inşaat siparişlerinin kasım ayında artış göstermesi, inşaat sektörü güveninde artış yaşanmasına olumlu katkı sağladı.

Mevcut inşaat işleri seviyesi kasım ayında 2,4 puan yükseldi

Sektör paydaşları tarafından yoğun bir ilgiyle takip edilen rapora göre, mevcut inşaat işleri seviyesi kasım ayında bir önceki aya göre 2,4 puan yükseldi. Seçimler sonrası maliyetler ve fiyatlar tarafında yeni dengeler oluştuğu belirtildi. Yılın son aylarında mevcut işler seviyesi deprem bölgesindeki faaliyetlere, yerel seçimler öncesi kentsel dönüşüm işlerine ve mevsimselliğe bağlı olarak hareketlendi. Sektörde, yaz aylarındaki dalgalanmanın ardından yeni inşaat siparişleri seviyesi ekim ve kasım aylarında yükseldi. Bu çerçevede yeni alınan siparişler endeksi kasım ayında bir önceki aya göre 1,4 arttı.

İnşaat demirine adım adım takip!

 

İnşaat malzemesi sanayi endeksinde durağanlık dönemi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)