BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİngiltere'nin en büyük limanı gemilere kapatıldı----

İngiltere'nin en büyük limanı gemilere kapatıldı

İngiltere'nin en büyük limanı gemilere kapatıldı
13 Ekim 2021 - 06:11 www.finansgundem.com

Tedarik krizi İngiltere'nin en büyük limanını da vurdu. Noel öncesi yoğunluğun yaşandığı Felixstowe Limanı, taşıyacak TIR bulunamadığı için konteynerlerle doldu. Limana girmek isteyen gemiler başka limanlara yönlendiriliyor

İngiltere'nin en büyük ticari limanı olan Felixstowe'un yetkilileri, tedarik zincirinde yaşanan krizin, konteynerlerin limanda yığılmasına yol açtığını açıkladı.

Ülkede konteyner trafiğindeki payı yüzde 36 olan limandaki yığılmaya neden olarak, ağır vasıta şoförü eksikliği ve Noel öncesi sipariş yoğunluğu gösterildi.

İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi, gemicilik devi Maersk'in konteyner gemilerini başka limanlara yolladığını yazdı.

Gazeteye göre diğer Avrupa limanlarına gönderilen gemilerdeki konteynerler, daha küçük gemilerle başka İngiliz limanlarına götürülecek.

Maersk yöneticisi Lars Mikael Jensen "Yazın da bir dönem bu şekilde nakliye yapmamız gerekmişti, şimdi o yönteme geri dönüyoruz" dedi.

Felixstowe Limanı yönetimi ise çok sayıda boş konteynerin limanda beklediğini, konteynerleri almaları için şirketlere çağrı yaptıklarını duyurdu.

100 binden fazla ağır vasıta şoförü açığı

İngiltere'de 100 binden fazla ağır vasıta şoförü açığı olduğu tahmin ediliyor.

Bu durum da çöp toplamadan benzin nakliyesine pek çok hizmeti etkiliyor.

Şoför açığının arkasında ise İngiltere'nin AB'den ayrılması (Brexit), pandemi nedeniyle Avrupalı şoförlerin ülkelerine dönmesi, vergi politikaları ve pandemi sırasında ağır vasıta ehliyet sınavlarının uzun süre yapılamaması gösteriliyor.

İngiltere'de ordu, benzin istasyonlarına akaryakıt dağıtımına Pazartesi başlıyor

Ülkedeki büyük limanların oluşturduğu ticaret birliği olan Büyük Limanlar Birliği, Brexit nedeniyle yaşanan gümrük değişiklikleri, deniz taşımacılığına yönelik küresel talebin artması ve pandeminin limanların işleyişini olumsuz etkilediğini açıkladı.

İngiltere dışındaki limanlarda da çeşitli sorunlar yaşanıyor.

Özellikle Çin ve Güney Asya ülkelerinde pandemi önlemlerinin üzerine eklenen kötü hava koşullarının yarattığı rötarlar, kıtalar arası ticarette büyük bekleme sürelerine yol açıyor.

Amerika ve Asya kıtalarındaki bazı limanlarda onlarca konteyner gemisinin liman dışında bekletildiği bildiriliyor. (BBC Türkçe)

İngiltere'de tedarik krizi devam ediyor

 

İngiltere'de akaryakıt krizine karşı Arnavut şoförler bedava çalışacak

 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis ;)13 Ekim 2021 11:46

    Tedarik, atıyorum... otomobil çip yok... adam lastik alır mı ? ... yada ön tampon, atıyorum çelik vide, yada motor aksamları... otomobıl ürettirmeyen bir x par.a diğer tedatiklerinde taleplerini STOP durdurur... o bakımdan krizin birde bu yuzu oluşacak. az ürüne talep, başa baş noktaya kadar olacak. bu nokta üzerine geçemeyenler kar marjı düşük talepler, otomatıkmak fabrıkaları durduracak. az mal, çok talep, örnek çip haliyle maliyeti artacak. örnek : enerjı sorununda Rus enerjı devının kar patlaması yapması gibi.. 1 varil petrola 5 kişi deil 100 kişi almak isterse, çok para veren alacak. mal az. ama iç pıyasaya işleyip sununca benzını, perakende artş olacak.. şuan risk bu. abd almanya ingiltere, çin vb... fakir ülkeler iç piyasada bu işi  çözecek, biraz ilkelleşecek, soba yak. ayakkabı tamır etir, eski ceketi giy, 2 el eşya satın al. vb. vb.  2021- 2022 unutulmaz yıl olacak..

  • Bir yorum13 Ekim 2021 16:58

    Zaten hep atıyorsun! :D  :D  :D