BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİngiliz Bakan, göçmen krizi sebebiyle istifa etti----

İngiliz Bakan, göçmen krizi sebebiyle istifa etti

İngiliz Bakan, göçmen krizi sebebiyle istifa etti
07 Aralık 2023 - 02:35 www.finansgundem.com

İngiltere'nin Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Robert Jenrick, X hesabından istifa mektubunu paylaştı. İstifa mektubunda, "Hükûmetin göç politikasının yönü konusunda bu kadar güçlü anlaşmazlıklarım varken pozisyonuma devam edemem." ifadeleri yer aldı

İngiltere Göçmenlik Bakanı Robert Jenrick görevinden istifa etti.

İngiltere'nin Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Robert Jenrick, daha önce Yüksek Mahkeme'nin yasalara uygun bulmadığı için revize edilen yeni Ruanda Planı'nın İçişleri Bakanı James Cleverly tarafından açıklanmasının ardından X hesabından istifa mektubunu paylaştı.

Başbakan Rishi Sunak'a hitaben yazılan mektupta Jenrick, "Hükûmetin göç politikasının yönü konusunda bu kadar güçlü anlaşmazlıklarım varken pozisyonuma devam edemem." ifadelerini kullandı.

''ANLAŞMAZLIKLARIMIZ VAR''

Mektubunda daha fazla düzensiz göçmeni sınır dışı etmek ve düzensiz göçü engellemek için yeni bir Ruanda Planı için çağrı yapan isimlerden olduğunu kaydeden Jenrick, "Yazılı olmayan anayasamızın en büyük avantajlarından biri, egemen parlamentomuzun yasa yapma konusunda sınırsız yetkisidir ve bu, tam anlamıyla yararlanmamız gereken bir güçtür. Hükûmetin hayati ulusal çıkarlarımızı uluslararası hukukun son derece tartışmalı yorumlarının üstüne koyma sorumluluğu vardır" değerlendirmesini yaptı.

Jenrick, dün İçişleri Bakanı Cleverly tarafından detayları paylaşılan yeni Ruanda Planı'nın başarılı olma şansı bulunmadığını belirterek "Önerilen türdeki bir yasa tasarısı, umudun deneyime karşı kazandığı bir zaferdir" ifadelerini kullandı.

Yeni planda düzensiz göçmenleri Ruanda'ya göndermekle oluşacak caydırıcılığı etkileyebilecek riskler bulunduğunu ifade eden Jenrick, "Uygulandığı takdirde yasal göçte yaşanacak en büyük düşüşü yaşatacak 5 adımlı planımı büyük oranda desteklemenizden memnuniyet duyuyorum. Ancak göç konusunda İngiliz halkına söz verip tutmayan bir diğer siyasetçi olmayı da reddediyorum" açıklamasında bulundu.

Jenrick, Ruanda Planı'nın yaratacağı sonuçların hükûmet açısından ciddi olduğunu vurguladığı mektubunda, yasa tasarısının yeterince etkili hazırlanmadığını işaret etti.

Bir süredir Sunak'ı düşünceleri konusunda bilgilendirdiğini kaydeden Jenrick, istifasına rağmen hükümete tam desteğini sürdüreceğini dile getirdi.

SUNAK AÇIKLAMA YAPTI

Başbakanlık Ofisi 10 Numara, Sunak'ın Jenrick'in eleştirilerine yanıt verdiği mektubu paylaştı.

Jenrick'in istifasıyla ilgili, "Ayrılmanın gerekçesinin yanlış anlama olmasından korkuyorum" ifadelerini kullanan Sunak, planın işleyeceğini belirterek Arnavutluk'la yapılan anlaşmanın olumlu sonuçlarını dile getirdi.

Sunak mektubunda, yeni yasa tasarısının herhangi bir İngiliz hükûmetinin göç konusunda bu zamana kadar attığı adımlardan daha ileri bir adım olduğunu ifade etti.

Tasarının yasalaşması halinde Ruanda'nın güvenli bir ülke olarak kabul edileceğini vurgulayan Sunak, Ruanda hükûmetinin uluslararası hukuku devre dışı bırakan hiçbir teklifi kabul etmeyeceğini açıkça belirttiğini de kaydetti.

Bakan Yerlikaya: Denizlerimizin göçmenlere mezar olmasına müsaade etmeyeceğiz

 

AB, göçmenler için harekete geçiyor

 

Tahtakurularından göçmenleri sorumlu tutan Fransız TV sunucusuna tepki

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)