BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemIMF'den Batı Şeria ve Gazze raporu----

IMF'den Batı Şeria ve Gazze raporu

IMF'den Batı Şeria ve Gazze raporu
16 Eylül 2014 - 23:16 www.finansgundem.com

IMF, Batı Şeria ve Gazze ekonomisine ilişkin rapor yayımladı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Batı Şeria ve Gazze’deki ekonomisinin yaşanan can ve mal kayıplarına bağlı olarak ciddi zarar gördüğünün altını çizerken, bölge ekonomisinde sürdürülebilir bir iyileşme için uluslararası toplumun desteği ve dayanışmasının yanı sıra, İsrail ablukasının hafifletilmesi gerektiğini vurguladı.

IMF’nin Batı Şeria ve Gazze’ye ilişkin raporu, İsrail’in son saldırılarının ekonomiye büyük zarar verdiğini ortaya koyarken, ekonominin geleceğinin taraflar arasındaki ateşkesin kalıcılığına bağlı olduğunun altını çizdi.

Ateşkesin sürmesi halinde bölge ekonomisinde hızlı ancak mütevazı bir iyileşme olacağı öngörüsünde bulunulan raporda, evlerini ve işyerlerini kaybeden Filistin halkına yapılacak maddi yardımın 1,5 milyar dolara ulaşacağı belirtildi.

Ateşkesin bozulması halinde ekonominin daha da kötüleşeceğini uyarısında bulunan IMF, bölge ekonomisinde sürdürülebilir bir iyileşmenin uluslararası toplumun desteği ve dayanışmasının yanı sıra, İsrail ablukasının gevşetilmesiyle mümkün olacağını savundu. 

Raporda şu ifadelere yer verildi:

''Uluslararası yardımların verimli kullanılması ve yeniden yapılanma faaliyetleri, gerekli inşaat malzemelerinin ithalatını yasaklayan Gazze ablukasının gevşetilmesine bağlı. Sınır rejiminde değişiklik olmazsa, kalıcı bir iyileşme sağlanamaz''

Gazze ekonomisinin 2014’ün ilk üç çeyreğinde yüzde 20 küçüldüğüne dikkati çeken rapor, şehirdeki işsizlik oranının ise yüzde 45’e yükseldiğini kaydetti. Bölgenin tarım, sanayi, inşaat ve hizmet sektörleri başta olmak üzere tüm sektörlerinin kayba uğradığına dikkati çeken IMF raporunda, "ateşkesin, ekonominin yılın son çeyreğinde toparlanmasına olanak sağlayacağını ancak yatırımların kayda değer zaman alacağı" ifadeleri yer aldı.

West Bank ve Gazze’nin müşterek büyüme oranının önceki yıla kıyasla yüzde 4 oranında düşmesinin beklendiği dile getirilen raporda, Gazze’deki mal kaybının boyutları henüz bilinmediği için, bunun büyüme tahmini hesaplamalarına dahil edilmediği notu düşüldü.
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)