BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİçişleri Bakanlığı'ndan düğün genelgesi----

İçişleri Bakanlığı'ndan düğün genelgesi

İçişleri Bakanlığı'ndan düğün genelgesi
26 Ekim 2018 - 10:43 www.finansgundem.com

İçişleri Bakanlığı düğün, nişan ve benzeri organizasyonlarda havaya ateş açılmasının engellenmesi için valiliklere “düğün” genelgesi gönderdi

Bakanlık valiliklerden düğün, nişan gibi organizasyonlar öncesinde silah kullanılmayacağına dair organizasyon sahiplerinden taahhütname alınmasını istedi. Bu tip organizasyonlarda davetli olarak bile bulunan kolluk görevlileri silahla havaya ateş edilmesine müdahalede bulunmazlarsa haklarında soruşturma açılacak. 

81 İL VALİSİNE GÖNDERİLDİ

İçişleri Bakanlığı 81 İl valiliğine Bakan Süleyman Soylu imzalı genelge gönderdi. Genelgede, son zamanlarda düğün, nişan ve benzeri organizasyonlar sırasında ateşli silahla havaya ateş açılması nedeniyle üzücü olayların meydana geldiği belirtildi. Yaşanan bu üzücü olayların kamuoyunda tedirginliğe ve kamu düzeninin sorgulanmasına neden olduğu vurgulanan genelgede, vatandaşların can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi için ülke genelinde bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama faaliyetlerinde valiliklerden gerekli önlemlerin alınması istendi. Bakanlığın gönderdiği genelgede alınması istenen önlemler şu şekilde sıralandı:

İŞTE ÖNLEMLER

Düğün, nișan gibi kutlamalara izin verilirken silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin organizasyon sahiplerinden taahhütname alınacak. Bu tip organizasyonlarda davetli olarak bile bulunan kolluk görevlileri ihbar, tutanak altına almak ve müdahale yükümlülüklerini yerine getirmedikleri takdirde haklarında soruşturma açılacak. 

Muhtarlar bölgelerinde havaya ateș açıldığını öğrendikleri anda kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getirecek. Organizasyon sahipleri tarafından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan “Mutluluğa Kurșun Sıkma Geleceği Karartma” yazılı  afişler, davetlilerin görebileceği şeklide alanlara asılacak. 

Silahı ile havaya ateş açan kamu personeli hakkında disiplin işlemi başlatılacak. Kamu personelinin katıldığı organizasyonlarda silahı ile havaya ateş açtığı tespit edilirse hakkında derhal disiplin işlemi başlatılacak. Soruşturma esnasında bu kamu görevlileri hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığına özellikle dikkat edilecek.

GENEL EMİR

Bakanlık ayrıca ülke genelinde düğün, nişan vb. organizasyonlarda havaya ateş açılmasını engellemek, konu ile ilgili toplumsal farkındalık oluşturmak,  uygulamada birliği sağlamak amacıyla valiliklere genel emir çıkarma talimatı verdi.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • muhtar26 Ekim 2018 15:43

  peki silah kullananin cezasi ne olacak, oda belli olsun.. 1 aymı 2 aymı yatacak? yok, beleşe yatmasın. 3 ay sosyal görev verılsın...memleket çöplük- çöp toplatılsın savcının gözetiminde...avrupada böyle cezalar mevcut

 • Sağa sola ateş etmek bir ruh hastalığıdır.26 Ekim 2018 12:24

  Ülkemizde silah bir hobi olarak görülmeye başlandı. Çok tehlikeli bir zihniyet. Ateş edenin kimliğine bakılmadan silahı alınmalı elinden. Devlet himayesine geçmeli. Birde ağır cezalar olsa kimse sağa sola ateş açmaz artık.

 • rözer26 Ekim 2018 11:21

  O kadar insanımız heder oldu.Daha önceleri neredeydiniz?

 • Berber bekri26 Ekim 2018 11:10

  Komik komik şeyler git güneydoğuya doğuya düğünlerde uzun namlulu silahlarla ateş ediliyor bu gidişle roketatar havan kullanırlar düğünlerde yapabileceğiniz şeyleri söyleyin egede 1 kişi bir düğünde ateş etmiş o kendini bilmez engellenir tek tük lakin doğuda güneydoğuda tüm düğüne katılanlar ateş ediyor genelgeyle yok edemezsiniz....