BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaHedef 1 milyar euro----

Hedef 1 milyar euro

Hedef 1 milyar euro
03 Eylül 2013 - 15:31 www.finansgundem.com

Siemens, 2023 yılına kadar Türkiye’den toplam 1 milyar euroluk satın almaya imza atacak...

Dünya genelinde 190 ülkede faaliyet gösteren Siemens, bu ülkelerdeki firmalardan tedarik ettiği ürünlerle ülke ekonomilerine katkıda bulunmayı sürdürüyor. 1850’li yılların ortalarından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren ve gerek üretim tesislerinde gerekse gerçekleştirdiği büyük ölçekli projelerde standarda uygun yerli firma ürünlerini tercih eden Siemens, 2012 yılında Türkiye’den toplam 310 milyon euroyu bulan satın almaya imza attı.
KOBİ'LERDEN DAHA FAZLA ALIM YAPILACAK
Tüm sektör ve bölümlerine hizmet veren tedarikçileri kapsayan özel etkinlikler düzenleyen Siemens, bu etkinliklerin sonuncusunu 3 Eylül 2013 tarihinde Swissotel’de gerçekleştirdi. Etkinlikte tedarikçi firmaların temsilcileriyle görüş alışverişinde bulunulurken Siemens Tedarik Zinciri Yönetimi Bölümü stratejileri ve Siemens’in dünyadaki tedarik sistemine dair detaylar da katılımcılarla paylaşıldı.
Siemens AG ve Siemens Türkiye’nin genel stratejilerini paylaşan Siemens A.Ş. CFO’su Thomas Kolbinger’in ardından söz alan Siemens Türkiye Tedarik Zinciri Yönetimi Bölüm Direktörü Tuğrul Günal, Siemens’in tedarik politikasının detaylarını ve tedarikçilerde aranan kriterleri aktardı. “Türkiye’deki KOBİ’lerin gelişmesine ve Siemens’in Türkiye’den çok daha fazla satın alma yapmasına katkıda bulunmak en büyük hedefimiz” diyen Günal, etkin bir tedarik zinciri yönetimi sayesinde şirketlerin kayda değer tasarruf sağlayabileceğini ve bu kaynağı Ar-Ge başta olmak üzere farklı alanlara aktarabileceklerini belirtti.
Etkinlikte ayrıca, Siemens AG’nin global tedarik projesi kapsamında Türkiye’den Almanya’daki merkeze doğrudan satış yapan Başöz Enerji’den Genel Müdür Nail Başöz ile Omega Elektrik Pano’dan Genel Müdür Öner Çelebi tecrübelerini diğer katılımcılarla paylaştı.
Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen Müşteri Bakış Açısı oturumunda ise Acıbadem Sağlık Grubu Biyomedikal ve Satınalma Direktörü Hakan Evsine ile Enerjisa Yatırım A.Ş. Termik ve Yenilenebilir Projeler Direktörü Dr. Ali Nihat Dilek görüşlerini aktardı. Başarılı tedarikçi işbirliği panelinde de Balıkesir Elektromekanik A.Ş. Satış Direktörü Rezzak Kanağ ile Türk Prysmian A.Ş. Satış Müdürü Etem Bakaç söz aldı. Etkinlik, başarılı tedarikçilere verilen ödüllerle son buldu.
2023 HEDEFİ 1 MİLYAR EURO
FPL (Forward Procurement List) adlı global tedarikçi listesinde 5 bine yakın tedarikçi firma bulunan ve halihazırda dünya genelinde 33 milyar euroluk satın alma hacmi bulunan Siemens AG’nin tedarik listesinde Türkiye’den de yaklaşık 100 firma yer alıyor.
Geçtiğimiz yıl düzenlediği Global Tedarik Zirvesi etkinliği ile Türk şirketlerinin daha fazla pay elde etmesi için çalışmalarını hızlandıran Siemens, bu yıl 200 kadar katılımcıyla hedefine emin adımlarla yürüyor. Siemens’in, 70 milyon eurosu Siemens AG,  240 milyon eurosu ise Siemens  A.Ş. tarafından gerçekleştirilen 310 milyon euroluk Türkiye tedarik hacminin, 2023 yılında 1 milyar euroya çıkarılması hedefleniyor.
Türkiye halen ekonomi büyüme oranı, ihracatın ithalatı karşılama oranı, üniversite öğrenci sayısı, işçi maliyetleri ve verimlilik gibi konularda yapılan analiz sonrasında 50 kadar ülke arasında 7. sırada bulunuyor.
Siemens’in satın alma ihtiyacı sadece üstlendiği projelerle ortaya çıkmıyor. Kurumsal ihtiyaçlar kapsamında Siemens’in tüm bölümlerinde ihtiyaç duyulan malzeme ve servis hizmetlerinin alımı yapılırken, üretim ihtiyaçları kapsamında hammadde, yarı mamul ve mamullerin alımı gerçekleştiriliyor.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)