BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemHaydar Çolakoğlu: Spot LNG pazarı her geçen yıl büyüyor----

Haydar Çolakoğlu: Spot LNG pazarı her geçen yıl büyüyor

Haydar Çolakoğlu: Spot LNG pazarı her geçen yıl büyüyor
24 Şubat 2018 - 14:37 www.finansgundem.com

Egegaz Yönetim Kurulu Başkan Vekili Haydar Çolakoğlu, Spot LNG piyasasını her geçen yıl büyüdüğüne dikkat çekti

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı desteğiyle düzenlenen “1. Türkiye Enerji ve Maden Forumu: Fırsat Yılı 2018”,  22 Şubat Perşembe günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak’ın açılışıyla gerçekleşti. Türkiye'nin enerji alanındaki stratejik öneminin altını çizmek ve 2018 yılı içinde yükselen yatırım olanaklarını gündeme taşımak amacıyla düzenlenen etkinlikte, enerji piyasaları tüm açılarıyla değerlendirildi.

Günboyu süren etkinlikte enerji sektörü üst düzey yöneticileri, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve düzenleyici kuruluşlar bir araya gelerek “Yenilenebilir enerjide Türkiye modeli: teknoloji transferi ve yeka modelinin geleceği", "Doğalgaz güvenliğinde yeni dönem ve LNG piyasası", "Enerji yatırımları finansmanı", "Türk madenciliğinde yeni model" gibi konuları ele aldı.

Çolakoğlu: “Arz güvenliği etkin ve verimli yönetilmesi gereken bir konu”

‘Doğalgaz Arz Güvenliğinde Yeni Dönem ve LNG Piyasası Paneli’nde konuşan Egegaz Yönetim Kurulu Başkan Vekili Haydar Çolakoğlu, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı vizyoner adımlar atıyor. Geçmişe baktığımızda bu kadar kısa sürede geldiğimiz nokta çok önemli. Enerji sektörünün paydaşları olarak şuan burada olmak sektörümüz için çok güzel bir gelişme” dedi. Arz güvenliğinin etkin ve verimli yönetilmesi gereken bir konu olduğunun altını çizen Çolakoğlu, “Yaşadığımız coğrafyanın zorluklarının bilerek, elektriğin, doğalgazın kesildiği o dönemlere dönmemek için sektör olarak üzerimize düşenleri yapmamız gerekiyor” dedi.

LNG piyasası ile ilgili görüşlerini anlatan Haydar Çolakoğlu “Dünya LNG pazarı içinde spot LNG’nin payı bugün %20’lerde. Önümüzdeki yıllarda bu oran çok daha yukarılara çıkarak yüzde 40-50’lere varacak.  Spot LNG, bugün en esnek yakıt olma yolunda hızla ilerliyor ve fiyatı da oldukça uygun. LNG, kısa bir süre önce sadece zengin ülkelerin kullanabileceği bir yakıtken şimdi bütün ülkeler ithal edebiliyor” dedi.

Çolakoğlu, maliyet bazlı fiyatlamanın da önemine de dikkat çekerek, “LNG’yi en verimli şekilde tüketiciyle buluşturmak ve gazın boşa gitmemesini sağlamak her zaman ana hedeflerimizden biri olmalı. Rekabetteki yerimizi korumak, her zaman daha ileriye gitmek için sektör olarak hiçbir zaman oldum demeden, kendimizi sorgulamak çok önemli” dedi.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)