BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemHamas'tan esir takası şartı----

Hamas'tan esir takası şartı

Hamas'tan esir takası şartı
03 Aralık 2023 - 00:01 www.finansgundem.com

İsrail'in Gazze Şeridi'ne başlattığı saldırıların ilk 50 gününün değerlendirmesini yapan Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, kalıcı ateşkes sağlanmadan esir takası olmayacağını belirtti.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, İsrail'in "insani ara"nın ardından yeniden başlattığı saldırılar, esir takası ve ABD'nin tutumu hakkında değerlendirmede bulundu.

Aruri, İsrail ile kadın ve çocukların takasının ardından karşılıklı olarak cesetlerin takas edilmesi konusunda müzakerelerde bulunulduğunu ancak Tel Aviv'in bu konuya yanaşmadığını, daha sonra ise askerliğini yapmış ya da hala yedek asker olan yaşlı erkeklerin takasının gündeme geldiğini kaydetti.

Yaşlı erkeklerin takası için yürütülen müzakerelerde, kadın ve çocukların takası için varılan mutabakattan farklı şartlar öne sürdüklerini ancak İsrail'in bu takası yapmak yerine saldırılara yeniden başlamayı tercih ettiğini ifade eden Aruri, "İsrail, halkımıza karşı katliam işleyerek direnişin tutumunu değiştireceğini zannediyor. Ancak bizim resmi tutumumuz net; savaş bitecek, sonra esir takasından bahsedilecek." dedi.

"Başarılı olamadılar ve asla da olamayacaklar"

İsrail'in Gazze Şeridi'ne başlattığı saldırıların ilk 50 gününün değerlendirmesini yapan Aruri, şöyle devam etti:

"İşgal güçleri hava ve kara kuvvetlerinin üçte birini Gazze'ye sevk etti. Bu büyüklükte bir kuvvetle Gazze'nin kuzeyinin üçte birlik kısmına saldırdılar ancak 50 gün boyunca burada kontrolü sağlamada başarılı olamadılar ve asla da olamayacaklar.

İsrail'i destekleyen ülkeler bile artık Siyonist hükümetin 'Hamas'ı yok etme, esirleri güç kullanarak geri alma ve Gazze'de kontrolü sağlama' hedeflerinin gerçek dışı olduğuna ikna oldular. Biz ilk günden beri diyoruz ki; İsrail, esirlerini ancak savaş bittikten sonra ve tüm Filistinli esirler serbest kaldıktan sonra geri alabilir. Elimizdeki İsrailli esirlere karşılık İsrail hapishanelerindeki tüm Filistinli esirlerin serbest bırakılması talebimiz kesindir ve bundan dönüş söz konusu değildir."

Aruri, ABD'nin "insani ara"nın sona ermesinden Hamas'ı sorumlu tutmasının hatırlatılması üzerine, "ABD, Filistin ilgili tüm konularda ahlaken iflas etmiş ve İsrail'den bile daha faşist bir devlet haline gelmiştir. 'İnsani ara' sona ermeden 2 gün önce İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, savaşın yeniden başlatma kararnamesini imzaladığını açıkladı. Dolayısıyla 'insani ara'yı ihlal eden Hamas değildir." diye konuştu.

Direniş güçlerinin, hava ve kara savaşı olmak üzere tüm senaryolara hazır olduğunu dile getiren Hamaslı yetkili, Filistin halkını tehcir planının başarısız olduğunu sözlerine ekledi.

39 Filistinli kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı

 

İsrail bugün 39 Filistinli esiri serbest bırakacak!

 

İsrailli esir yakınlarından Tel Aviv'de protesto

 

Katar: Esir takasındaki engeller ortadan kaldırıldı

 

İsrail, esirler serbest bırakılmazsa saldırılar başlayacak

 

Kassam Tugayları: Esir takasını erteledik

 

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • E.g.03 Aralık 2023 05:05

  İSRAİL SOKAKLARDAN FİLİSTİNLİ ÇOLUK ÇOCUK TOPLAYARAK YARGILAMADAN TUTUKLUYOR TAKAS OLUNCAYA KADAR BİNALARI EVLERİ BOMBALARLA TANKLARLA YAKIP YIKIYOR SONRA DA ESİR DİYE TUTUKLULARI TAKASTA KULLANIYOR KURNAZLIĞA BAKIN İSRAİL GAZZELİLERİN EVLERINİ BOMBALIYOR İSE HAMAS FEDAİLERİ TANKLARA KARŞI ÇATIŞMAK YERİNE YAHUDİ EVLERİNİN BİNALARININ ZEMİN BİRİNCİ KATLARINI HEDEF ALIRSA SAVAŞIN RENGİ BİR ANDA DEĞİŞİR ROKETLERİNİ HAVAYA DEĞİL YATAY ATEŞLEMELİLER

 • Sarı öküzü vermeyecektik03 Aralık 2023 17:23

  Suavi, sen 'Sarı öküzü vermeyecektik' hikayesini biliyor musun? Bence bilmiyorsan hemen öğren. Bugün Gazze toprakları için "Bize Tevrat'ta vaadedilen yerler" diyen siyonistler, Fırat Nehrine kadar olan toprakları da vaadedilmiş olarak görürler. Bugün Gazze'de sessiz kalırsan yarın Anadolu için bu mücadeleyi vermek zorunda kalacağımızı unutma. Ha bu arada, benim söylediklerime inanmıyorsan biraz araştır. He mi...

 • Hooppp Suavi03 Aralık 2023 17:18

  İsrail ağzıyla konuşma Suavi. Gazze'de yıllardır adeta hapis hayatı yaşatılan Gazzelilerin çilesini bilmeden konuşma. Yıllardır emek vererek yaptıkları evleri yahudi işgalciler tarafından ellerinden alınan, yurt dışından bile gelecek gıda yardımları için İsrail'in insafına sığınmak zorunda kalan Gazzelileri yok sayma. Gazze'deki sorun sanki Hamas'ın saldırısıyla mı başladı geri zekalı. Biraz oku. Yayımlanan haritalara bak. 1947'de Filistin toprakları ne kadardı, şimdi ne kadar kaldı? Tam bir Yahudi ağzıyla konuşuyorsun. Ayıp

 • Suavi03 Aralık 2023 11:28

  Hamas fedaisi dedigin islami terör örgütü ve cinayet şebekesi çoluk çocuk 7 ekimde masum insanları katlederken sonucun buralara uzanacagını bilerek masum binlerce Filistinli coluk cocugun günahsız insanların katlinden sorumludur senin zihniyetin inancın terördür yatacak yerin ol.ayacak