BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemHablemitoğlu suikastının kilit ismi Emniyet'e teslim edildi----

Hablemitoğlu suikastının kilit ismi Emniyet'e teslim edildi

Hablemitoğlu suikastının kilit ismi Emniyet'e teslim edildi
27 Ocak 2022 - 15:59 www.finansgundem.com

Necip Hablemitoğlu suikastının zanlılarından kırmızı bültenle aranan Nuri Gökhan Bozkır, MİT tarafından Türkiye'ye getirilerek Emniyet'e teslim edildi.


Tarihçi yazar Necip Hablemitoğlu, FETÖ’nün devlet içerisindeki kadrolaşma çalışmalarını ele alan “Köstebek” adlı kitabını yayınlayamadan 18 Aralık 2002’de suikast sonucu öldürüldü.

Hablemitoğlu suikastının katil zanlılarından kırmızı bülten ile aranan Nuri Gökhan Bozkır, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından yurtdışından Türkiye’ye getirildi.

Bozkır, adli işlemleri gerçekleştirilmek üzere Emniyet birimlerine teslim edildi.

Çok sayıda suçtan yakalama kaydı bulunuyordu

Bozkır hakkında, Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği’nce "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma" "Tasarlayarak öldürme" suçlarından yakalama kaydı bulunduğu belirlendi.

Gökhan Bozkır, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde 8 Eylül 2015’te yakalanan ve içinde bomba yapımında kullanılan mühimmat bulunan “Soğan Tırları” soruşturması kapsamında hapis cezası alacağını anlaması üzerine Ukrayna’ya kaçmıştı.

Türkiye hakkında asılsız iddialarda bulunmuştu

Ukrayna’da bulunduğu dönemde Türkiye’ye iade edilmesine ilişkin süreç devam ederken FETÖ medya organlarında da yayınlanan röportajlarında; FETÖ söylemlerini kullanarak Türkiye, Türk devlet kurumları ve devlet büyükleri aleyhine asılsız iddialarda bulunan Bozkır’ın Ukrayna makamlarına yaptığı iltica talepleri reddedilmişti.

Ukrayna polisi Bozkır'ı, ortağı olduğu restoranda yakaladı. Gözaltına alınan zanlının 10 Temmuz 2019'da tutuklandığı Türkiye'ye bildirildi.

Nuri Gökhan Bozkır 3 ay cezaevinde kaldı. Bozkır'ın cezası önce ev hapsine sonra gece hapsine çevrildi. Ev hapsinden kaçan Bozkır izini kaybettirdi. Ancak MİT peşini bırakmadı ve Bozkır'ı yakaladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam katıldığı TV programında Necip Hablemitoğlu cinayetinin zanlısı Bozkır'ın Türkiye'ye getirildiğini açıklamıştı.

Bozkır, adli işlemleri gerçekleştirilmek üzere Emniyet birimlerine teslim edildi.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Deep27 Ocak 2022 19:51

    İŞTE DEVLET OLMANIN EN BÜYÜK SINAVI ŞİMDİ NE DİN NE İMAN ÜLKENİN AYDINLIGINA YAPILAN TERÖR MUKAYESE GÖTÜRMEZ BU PİSLIKLER TEMİZLENMEDİGİ MÜDDETCE