BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemGenel ve merkezi yönetim muhasebe esasları düzenlendi----

Genel ve merkezi yönetim muhasebe esasları düzenlendi

Genel ve merkezi yönetim muhasebe esasları düzenlendi
23 Şubat 2024 - 12:48 www.finansgundem.com

Hazine ve Maliye Bakanlığı, genel ve merkezi yönetim muhasebe esaslarında düzenleme yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Genel Yönetim Muhasebe Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği ile Merkezi Yönetim Muhasebe Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, yönetmeliklerde, Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hükümleri, 1 No'lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile program bütçe uygulamasına uyum amacıyla güncellemeye gidildi.

Yapılan değişikliklerle, muhasebeleştirme belgesi tekleştirilerek, ödeme emri belgesi ve muhasebe işlem fişinin şekil ve içeriği yeniden belirlendi.

Kamu idaresi bazında muhasebeleştirme, raporlama ve defter oluşturulmasına ilişkin esaslar tespit edildi. Mahsup dönemi kayıt işlemleri yeniden düzenlenerek, mahsuba ilişkin kayıt işlemlerinin izleyen yıl yerine ilgili olduğu yıl hesaplarında gösterilmesi sağlandı. Böylece, süreçte sadeleştirme yapıldı.

Bütçe gideri hesabı ve ilgili raporlamalarda, program bütçe uygulamasına uygun şekilde güncellemelere gidildi. Türev ürünlerin işlemlerine ilişkin hesap ve işleyişlerde iyileştirme yapıldı. Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasına ilişkin işlemler de düzenlendi.

Her iki yönetmelik de 31 Aralık 2023'ten geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Hazine alacakları ocak sonu itibarıyla 27,9 milyar lira oldu

 

Hazine 7.5 milyar lira borçlandı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)