BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiFitch’ten enflasyon ve dış finansman riski uyarısı!----

Fitch’ten enflasyon ve dış finansman riski uyarısı!

Fitch’ten enflasyon ve dış finansman riski uyarısı!
23 Mart 2021 - 17:36 www.finansgundem.com

Fitch: TCMB Başkanı değişimi Türkiye'nin enflasyon ve dış finansman risklerini artırdı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından hazırlanan rapora göre, TCMB Başkanı değişimi Türkiye'nin enflasyon ve dış finansman risklerini artırdı.

Kuruluşun değerlendirmesinde TL'de sert değer kaybı ile politikanın yönü konusunda oluşan yeni belirsizliğin riskten kaçınmanın daha fazla olduğu küresel ortamda yeni dış finansman baskıları riski getirdiği vurgulandı.

Türkiye'de para politikası kredibilitesini uzun süredir bir not zayıflığı olarak gördüğünü kaydeden Fitch, yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun politikalarını ve dış pozisyondaki gelişimi izleyeceğini vurguladı. TCMB'nin TL'deki değer kaybına ilişkin adımlarının da izleneceğinin altını çizdi.

TCMB Başkanının göreve gelmesinin ardından yaptığı ilk açıklama ile enflasyonla mücadele kararlılığını vurguladığına dikkat çeken kurum, bununla birlikte yeni başkanın önceki değerlendirmelerinin bu hedefe ulaşmak için atılacak politika adımları konusunda şüphelere neden olduğunu kaydetti. Eski başkanı Naci Ağbal'ın önceki dönemde maliye bakanlığı yapmasına karşın politika kredibilitesinin onun için bile zor görüldüğü hatırlatıldı.

TCMB'nin önceki dönemlerinde politika faizi dışında yöntemlerle özel sektör için fonlama koşullarını gevşettiğine ve kredi büyümesini desteklediğine da vurgu yapılırken, "Bu politikalara dönülmesi geçmişte yaşanan ters etkiler dikkate alındığında negatif sinyal olur" denildi.

BBVA'dan Türkiye'ye tam destek

TL swap faizi yüzde 1400'ün üzerinde

Kavcıoğlu, 3 gün sonra bankalarla yeniden görüşecek

Yiğit Bulut: Olağanüstü adım atılmayacak

 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • manyak herif23 Mart 2021 23:06

    fitch,standart and poors,moodys gibi rating kuruluşları bizim gelişmemiz ve refah seviyemizin artması için not verirler.bol keseden not vermezler çünkü biz şımarık milletiz AAA alırsak yan gelip yatarız ve ekonomimiz çöker.o yüzden bu yiğit kuruluşlar bilerek bize zayıf not verdiklerini düşünüyorum.

  • AHMET ÖZBİR23 Mart 2021 17:44

    Bize bir şey olmaz başımızda bir dünya lideri olan RTE ve BAHÇELİ var.yakında tüm olumsuzluklar rayına oturur.sizler kendi işlerinize bakın derim.