BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemFikri Işık'tan CHP'li o vekillere tazminat davası----

Fikri Işık'tan CHP'li o vekillere tazminat davası

Fikri Işık'tan CHP'li o vekillere tazminat davası
07 Aralık 2017 - 17:04 www.finansgundem.com

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık'a, "kişilik haklarına saldırdığı ve hakaret ettiği" iddiasıyla yargılanan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem tazminat cezasına çarptırıldı.

CHP'li vekiller Başbakan Yardımcıı Fikri Işık'a hakaret ettikleri iddiasıyla yargılandığı davada tazminat cezasına çarptırıldı.

Kocaeli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık'ın avukatı Halit Çokan ile CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem'in avukatı Turan Aydoğan katıldı.

Çokan, CHP Milletvekili Eren Erdem'in 24 Nisan'da yayınlanan bir  televizyon programında, o tarihte Milli Savunma Bakanı olan müvekkiline hakaret  ettiğini savunarak,100 bin lira manevi tazminatın tahsiline karar verilmesini  talep etti.

Çokan, 14 Temmuz'da müvekkilim Fikri Işık'ın, Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü daha önce sunduğu belgeyle ortaya koyduğunu  anımsatarak, "Olayla ilgili Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan yargılamada,  tanık ifadeleri alınmıştır. Bu ifadelerde, müvekkilim darbe girişiminden bir gün  önce Cumhurbaşkanının yanında olduğu anlaşılmaktadır." diye konuştu.

Erdem'in avukatı Aydoğan ise tarafların siyasi kişilik olduğunu  belirterek, şöyle konuştu:

"Yargı kararları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarında  siyasi kişilerin eleştirilerde sert yorumlara tahammül etmeleri gerektiğini ve bu  kararlarda mahkemelerin kişilik haklarına saldırı taleplerinin dar yorumlanması  gerektiği belirtilmiştir. Yani ifade özgürlüğünün esas alınması belirtilmiştir.  Müvekkilim hem gazeteci hem de muhalif milletvekilidir. Eleştiri yaparak, toplum  için güncel olan ve halen güncelliğini koruyan konular hakkında açıklamada  bulunmuştur. Ayrıca bunlar bir hakaret değil değerlendirmedir. Mahkeme bu konuyu  hakaret olarak yorumlarsa demokratik hayatın gelişmesine engel olan bir karar  vermiş olacaktır. Bu nedenle davanın reddini talep ediyoruz."

Mahkeme Başkanı, davanın kabulüne karar vererek, CHP Milletvekili Eren  Erdem'in, davacı  Başbakan Yardımcısı Fikri Işık'a, suç tarihi olan 24 Nisan  2017'den itibaren işleyecek olan yasal faiziyle 5 bin lira manevi tazminat  ödemesine hükmetti.

CHP KOCAELİ MİLLETVEKİLİ AKAR'IN DAVASI

Aynı mahkemedeki diğer davanın duruşmasına Işık'ın avukatı Halit Çokan  ile CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar'ın avukatı Muhsin Emrah Toker katıldı.

Çokan, Akar'ın 2 Ağustos'ta, partisinin Gebze ilçesinde düzenlediği  toplantıda yaptığı konuşmada, müvekkilini FETÖ'cü olarak lanse ettiğini, böylece  müvekkilinin kişilik ve şöhretinin zarar gördüğünü ifade ederek, 30 bin lira manevi tazminatın, suç tarihinden itibaren işleyecek olan yasal faiziyle birlikte  tahsiline karar verilmesini talep etti.

 Akar'ın avukatı Toker ise muhalif parti milletvekili olan müvekkilinin eleştiri hakkını kullandığını ileri sürerek, şunları kaydetti:

"Müvekkilim davacıya FETÖ'cü dememiştir. Onlara destek olduğunu ifade  etmiştir. Yargı ve AİHM kararları siyasi kişilerin bu eleştirilere tahammül  etmeleri gerektiği, mahkemelerin de bu konuda dar yorum yapması gerektiği  açıklanmıştır. Bu yüzden hakaret söz konusu değildir. Davanın reddini talep  ediyoruz."

Mahkeme Başkanı, davanın kabulüne karar vererek, CHP Kocaeli  Milletvekili Haydar Akar'ın, davacı Başbakan Yardımcısı Fikri Işık'a, suç  tarihinden itibaren işleyecek olan yasal faiziyle birlikte 5 bin lira manevi  tazminat ödemesine hükmetti.

YENİÇAĞ GAZETESİ YAZARI DEMİRAĞ'IN DAVASI

Aynı mahkemede görülen diğer davada ise Işık'ın, Yeniçağ gazetesi  yazarı Yavuz Selim Demirağ'a karşı açtığı dava görüldü.

Duruşmada Işık'ın avukatı Çokan ve davalı avukatı Faruk Daşkaya hazır  bulundu.

Çokan, önceki beyanlarını tekrar ederek, Demirağ'ın gazetede yazığı  köşe yazısında, müvekkilinin "kişilik haklarına saldırdığı ve hakaret ettiği"  iddiasıyla, 100 bin lira manevi tazminatın, suç tarihinden itibaren işleyecek  olan yasal faiziyle tahsiline karar verilmesini talep etti.

Demirağ'ın avukatı Daşkaya da benzer davalardaki içtihat örneklerini  dosyaya sunduğunu belirterek, davanın reddine karar verilmesini istedi.

Mahkeme Başkanı, davanın kabulüne karar vererek, Yavuz Selim Demirağ  ile Yeniçağ Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş'den, tahsil edilmek üzere, Başbakan  Yardımcısı Fikri Işık'a, suç tarihinden itibaren işleyecek olan yasal faiziyle 10  bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)