BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemFeyzioğlu: HSK''nın yapısı değişirse dolar 2 lira düşer----

Feyzioğlu: HSK''nın yapısı değişirse dolar 2 lira düşer

Feyzioğlu: HSK''nın yapısı değişirse dolar 2 lira düşer
03 Eylül 2019 - 03:01 www.finansgundem.com

TBB Başkanı Feyzioğlu, Yargıtay resepsiyonunda gazetecilere açıklama yaptı. HSK'nın yapısının değiştirilmesi için anayasa değişikliği önerisinde bulunan Feyzioğlu, "Yapılacak değişiklik yabancı yatırımcıya güzel bir mesaj olur" dedi

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, sadece Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) yapısının değiştirilmesi için bir anayasa değişikliği önerisinde bulunarak, "HSK'nın yapısı değişirse dolar 2 lira düşer. Yabancı yatırımcıya nasıl güzel bir mesaj veririz" dedi.

Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, baroların da aralarında bulunduğu meslek örgütlerinin seçim sisteminin değiştirilmesine yönelik önerisinin kendi gündemlerinde olmadığını belirterek, böyle bir değişikliğe "sıcak bakıp bakmayacaklarına" da önlerine geldiğinde karar vereceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Beştepe yerleşkesinde yapılan yeni adli yıl açılış törenine katılması muhalefet ve bazı barolar tarafından eleştiri konusu olan TBB Başkanı Feyzioğlu, akşam da Yargıtay'ın TBMM bahçesinde verdiği resepsiyona katıldı.

Resepsiyonda, BBC Türkçe'nin de aralarında bulunduğu bir grup gazeteciyle sohbet eden Feyzioğlu, adli yıl açılış töreninde siyasi partilere HSK'nın yapısının değiştirilmesi konusunda yaptığı çağrıya ilişkin soruları da yanıtladı. Sadece HSK'nın yapısının değiştirilmesi için dar kapsamlı anayasa değişikliği önereren Feyzioğlu, değişikliğin "eskiye dönüş" olmaması gerektiğini vurguladı. Feyzioğlu, HSK değişikliğine ilişkin önerilerini de şöyle anlattı:

"2017'de değişiklik önerisi geldi. 'Bu yanlış' dedim. Hiç denenmemiş bir şey söylüyorum; üyelerin yarısını 5'te 3 (360 oy) uzlaşma zorunluluğu getirerek, Meclis'te seçelim. Kalan yarısını da Yargıtay ve Danıştay kurullarından. Kurul'da bakan ve bakan yardımcısı da çıkmalı. Yargıtay Başkanı Hakimler Kurulu Başkanı, Yargıtay Başsavcısı da Savcılar Kurulu Başkanı olsun. Bu Avrupa Konseyi'ne de, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne de uygun. Biz en yapıcı öneriyi ortaya koyduk. Ama bunu, büyük bir anayasa değişikliği paketi içine alalım dediğiniz anda ölür."

"Dolar 2 lira düşer"

Feyzioğlu, sadece HSK yapısının değişikliğine dair dar kapsamlı bir Anayasa değişikliği önerisinin TBMM'den çıkarılabileceğini belirtirken "HSK bugün değişsin, dolar 2 lira düşer. Yabancı yatırımcıya nasıl güzel bir mesaj veririz. HSK'nın yapısını değiştiriyoruz cümlesi bile yeter" diye konuştu.

"Çalışma yok"

Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Adli Yıl Açılış Töreni'nde gündeme getirdiği "İlk çözmemiz gereken meselelerden biri, tüm meslek teşekküllerinin seçim yöntemlerinin, temsili demokrasiye uygun hale getirilmesidir" sözlerinin anımsatılması üzerine de, böyle bir çalışma konusunda bilgisi olmadığını ifade etti.

Feyzioğlu böyle bir değişikliğe sıcak bakıp bakmayacaklarına ilişkin soru üzerine "Cumhurbaşkanımızın ağzından yeni bir açıklama bu. Bu konuda bakanlık bünyesinde bir hazırlık yok, biliyorum. Bir görüş oluşturmadık. Yarın yönetim kurulu var, uzun uzun konuşuruz. Sıcak bakıp bakmayacağımıza o zaman karar veririz ama hazırlanan pakette de [yargı paketi] yok" diye konuştu.

"Demirtaş da tahliye olabilir"

Feyzioğlu, TBMM'nin yeni yasama yılında ilk gündem maddesi olması beklenen yargı reformu paketiyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Temmuz ayında hazırlanan paketin içeriğinin aynı kalması halinde, 5 yılın altındaki cezaları istinaf mahkemesinde kesinleşenlerin temyiz başvurusunda bulunabileceğini ifade etti.

Halen cezaevinde bulunan eski Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının da, avukatların da temyizden yararlanabileceğini belirten Feyzioğlu, eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın da hükümlü olduğu davayla ilgili, istinaf düzenlemesinden yararlanıp tahliye edilebileceğini söyledi. (BBC Türkçe)

ETİKETLER :
YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • halk09 Eylül 2019 09:38

  sendemi  bu  milleti   salak saf    yerine  koyuyorsun  bu kadar  hızlı dönmenin karsılıgı ne ki  dolar  düşermiş   güldermeyin kendinize  taha  vazla   :D 

 • Tolga03 Eylül 2019 12:21

  Dolar h s k yapısından dolayımı çıktı. 2 tl düşsün

 • komik03 Eylül 2019 11:52

  Sayın Cumhurbaşkanı demişki " tüm meslek teşekküllerinin seçim yöntemlerinin, temsili demokrasiye uygun hale getirilmesidir"    feyzi oğlu ne demiş konuşuruz sıcak bakıp bakmayacağımıza karar veririz" ne demek ya oturup konuşuruz her türlü seçim demokrasiye uygun yapılmamalı mı yani buradan şu çıkıyor demokrasi hamur gibi ne tarafa yoğurursan o tarafa gider herkesin kendine göre bir demokrasisi var..

 • Sedat Aksın03 Eylül 2019 09:50

  Quelle  alaka !?  Hakim ve savcılar mı azalacak?  Maaşları mı  azalacak?

 • Hakan03 Eylül 2019 09:50

  Ülkenin, ekonomik gercekleriyle örtüşmeyen bir değerlendirme.Tabi ki adalet mekanizması içindeki sorunlar çözülse güven ve istikrar artar ama dış borç larin çevrilmesi için daha fazlası gerekli.

 • Halil 03 Eylül 2019 08:22

  Teklife bak. Kaos ortamı için zemin hazırlıyor. Ayrıca kafana taş mı düştü. Dune kadar RTE nin karşısında idin.

 • Cafer03 Eylül 2019 07:06

  Doların 2tldüşmesi ekonomiye büyük katkı sağlar

 • BENGIN03 Eylül 2019 05:49

  gel seni MB başkanı yapalım doları 2 tl düşüreceksen MB başkanı olarak düşür tarih yazmış olursun.