BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkFed bankalara uygulanacak stres testi senaryolarını açıkladı----

Fed bankalara uygulanacak stres testi senaryolarını açıkladı

Fed bankalara uygulanacak stres testi senaryolarını açıkladı
15 Şubat 2024 - 19:08 www.finansgundem.com

Fed, bankaların ciddi resesyonda bile hanehalkları ve işletmelere borç verebilmelerini sağlamaya yardımcı olacak 2024 stres testi senaryolarını yayımladı.

ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından yapılan açıklamada, bu yıl 32 bankanın stres testine tabi tutulacağının bilgisi verilerek, bu bankaların ticari ve konut amaçlı gayrimenkul piyasalarının yanı sıra kurumsal borç piyasalarında artan stresle ciddi bir küresel resesyona karşı test edileceği aktarıldı.

Açıklamada, stres testleriyle varsayımsal resesyon senaryoları altında bankaların dayanıklılığının değerlendirileceği kaydedilerek, söz konusu senaryoların ekonomik tahminler olmadığı vurgulandı.

Bu yılki senaryoda, ABD'de işsizlik oranının 6,5 puan artışla yüzde 10'luk zirveye ulaştığı belirtilen açıklamada, bu artışa ciddi piyasa oynaklığı, şirket tahvili marjlarında genişleme, konut fiyatlarında yüzde 36 ve ticari gayrimenkul fiyatlarında yüzde 40 düşüş dahil varlık fiyatlarında "çöküş"ün eşlik ettiği kaydedildi.

Açıklamada, önemli ticari operasyonlar veya saklama faaliyetleri yürüten büyük bankaların, beklenmeyen temerrütlerle ilişkili potansiyel zararlarını tahmin etmek için bir senaryo bileşeni dahil etmeleri gerektiği bildirildi.

Keşif analizi, sistem genelindeki varsayımsal riskleri araştıracak

Açıklamada, "keşif analizi" yoluyla bankacılık sisteminin farklı risklerini incelemek için tasarlanan 4 varsayımsal unsurun da ilk kez yayımlandığı vurgulanarak, bunlardan 2'sinin büyük bankalardaki mevduatların büyük bir kısmının hızlı şekilde yeniden fiyatlanmasına neden olan fonlama streslerini içerdiği belirtildi.

Diğer 2 unsurun da yalnızca en büyük ve karmaşık bankalara uygulanacak piyasa şoklarını içerdiğine işaret edilerek, bu şokların her biri farklı finansal piyasa koşulları altındaki 5 büyük hedge fonunun iflasını varsaydığı aktarıldı.

Açıklamada, bu koşullar arasında uzun vadeli enflasyona ilişkin olumsuz bir görünümle, küresel ekonomik faaliyetin azalması beklentileri ve ABD ile diğer ülkelerde ciddi resesyon öngörülerinin yer aldığı kaydedildi.

Keşif analizinin, stres testinden farklı olduğuna ve firmaya özgü sonuçlara odaklanmak yerine, daha geniş bankacılık sistemine yönelik ek varsayımsal riskleri araştıracağına dikkati çekilen açıklamada, Fed'in sonuçları haziranda yayımlayacağı bildirildi.

Fed, ABD'nin sanayi verilerini açıkladı

 

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları tahminlerin altında

 

Bankacılık sektörünün mevduatı 2.1 milyar lira azaldı

 

Bankacılık sektörünün kredi hacmi 12 trilyon lira

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)